Голанські висоти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координати: 33°00′00″ пн. ш. 35°45′00″ сх. д. / 33.00000° пн. ш. 35.75000° сх. д. / 33.00000; 35.75000

Мапа Голанських висот і зони СООННР

Гола́нські висо́ти (івр. רָמַת הַגוֹלָן‎, араб. هضبة الجولان‎, англ. Golan Heights) — плато і гірська місцевість на півдні Антилівану, в межах сучасного Лівану, Сирії, Йорданії, Ізраїлю. Голанське плато має площу 1 800 км². З 1967 року зазвичай термін відноситься до області площею 1200 км² що включає західну частину плато, невелику частину Йорданської долини на північному заході і на півночі гірський район що простягається на південь від гори Гермон. Голанські висоти мають велике стратегічне значення в регіоні.[1][2]

Голанські висоти були безперечно сирійською територією до захоплення їх Ізраїлем в 1967 році в ході Шестиденної війни. У 1973 Сирія зробила спробу повернути Голанські висоти під час Війни Судного Дня, але зазнала поразки. З того часу край перебуває під владою Ізраїлю.[3] Ця територія була юридично анексована Ізраїлем в 1981 році, але анексія не визнана ні світовим співтовариством[4], а ні Радою Безпеки ООН.[5] ООН постійно і твердо закликає повернути терени Сирії і стверджує що всі ізраїльські правові акти щодо Голанських висот не є легітимними.[6]

Походження назви[ред.ред. код]

Назва "Голан" має семітське походження і означає назву міста яке згадується в Біблії як одне з "Міст притулку", на схід від річки Йордан. Інші імена, використовувані в даному контексті є Gaulan і Jaulan. Термін "Голани" був сприйнятий ізраїльською культурою для позначення території, яка раніше належала Сирії і зараз є під окупацією Ізраїлю.

Географія[ред.ред. код]

Голанські висоти є гірським плато вулканічного походження, що тягнеться на схід від Тиверіадського озера (ізр. назва: озеро Кінерет) і долини Хула, і далі, углиб Сирії. Велика його частина знаходиться на висоті більш ніж 1000 метрів над рівнем моря. Площа зайнятої Ізраїлем території Голанських висот близько 1150 км² при довжині 60 км і середній ширині 25 км.

На заході плато різко уривається убік Тиверіадського озера, на півдні і південному сході обмежено глибокою і вузькою ущелиною річки Ярмук. На сході немає чітких природних кордонів. Велика частина голанського плато знаходиться в Сирії.

Найбільш висока точка на контрольованій Ізраїлем частині Голанських висот — гора Хермон заввишки 2236 м. На територію, зайняту Ізраїлем припадає 7 % Хермонського хребта, а найвища точка на сирійській території сягає 2814 м. Як мінімум з листопада по березень вершина Хермона покрита снігом. Ізраїль побудував там гірськолижний курорт.

Сирійським адміністративним центром Голан було місто Ель-Кунейтра, проте воно було залишено мешканцями після того, як ізраїльська армія окуповувала Голанські висоти в ході Шестиденної війни. У 1973 під час Війни Судного дня Кунейтра була звільнена сирійською армією, але ставши місцем запеклих боїв, практично повністю зруйнована ізраїльською авіацією. З 1974 Кунейтра виявилася в нейтральній демілітаризованої смузі між ізраїльським і сирійським кордоном формально під контролем силами ООН, фактично належить Сирії; місто залишалося практично незаселеним до останнього часу. Столицею контрольованої Ізраїлем частини Голан є місто Кацрін. Всього на Голанах живуть близько 39 тисяч осіб. З сирійських поселень на сьогоднішній день існують 4 села: Маждель-Шамс, Масаде, Буката і Айн-Канія більшість мешканців є друзами

У районі колишнього кордону збереглася велика кількість сирійських мінних полів. Поля огороженні, але не нейтралізовані. В результаті на значній території збереглася незаймана природа і є місця де з 1967 року фактично не ступала нога людини.

Сільське господарство добре розвинене і представлено багаточисельними плодовими садами (яблука, вишня), ягодами (малина, полуниця). Великим успіхом користується виноградарство і виноробство.

На південно-західному краю плато знаходяться термальні джерела «Гамат-Ґадер» відомі з Римських часів.

Голанські висоти — досить мальовниче місце. Тут знаходиться багаточисельні заповідники, струмки і водоспади. Клімат Голан вельми помірний. Завдяки висоті тут не дуже спекотно влітку і досить холодно взимку, відносно решти території Ізраїлю.

Археологічні розкопки на Голанах дозволили відкрити безліч археологічних пам'яток римської епохи і середньовіччя.

Велика кількість древніх знахідок що проливають світло на історію Голанських висот представлено в музеї «Древності Голан» в місті Кацріне і в музеї Ізраїлю в Єрусалимі.

Опади порівняно багаточисельні і стікають в Йордан і довколишнє Тиверіадське озеро, з якого Ізраїль бере основну частину своєї питної води.

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  1. "Golan Heights" World Encyclopedia. Philip's, 2005. Oxford Reference Online. Oxford University Press.
  2. Peter Caddick-Adams "Golan Heights, battles of" The Oxford Companion to Military History. Ed. Richard Holmes. Oxford University Press, 2001. Oxford Reference Online. Oxford University Press.
  3. http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/middle_east/country_profiles/3393813.stm BBC - "a Rocky plateau in South-Western Syria"
  4. http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/middle_east/country_profiles/3393813.stm Golan Heights (BBC) see second bullet point under "Golan heights facts"
  5. UN Security Council Resolution 497
  6. UN General Assembly, The occupied Syrian Golan : resolution / adopted by the General Assembly, 15 January 2007.

Джерела[ред.ред. код]