Гора Хрестів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координати: 56°00′55″ пн. ш. 23°25′00″ сх. д. / 56.01528° пн. ш. 23.41667° сх. д. / 56.01528; 23.41667

Вигляд на Гору Хрестів

Гора Хрестів — католицька святиня в Литві, місце паломництва. Розташована за 12 кілометрів від міста Шяуляй по дорозі ВільнюсРига. Являє собою пагорб, на якому встановлена безліч хрестів, загальна їхня кількість становить приблизно п'ятдесят тисяч.

Не зважаючи на зовнішню схожість, Гора Хрестів не є цвинтарем. За народним повір'ям, тому, хто залишить на Горі хрестів хрест, сприятиме успіх. В наш час[Коли?] на Горі хрестів можна знайти хрести будь-яких видів: від величезних дерев'яних хрестів заввишки до декількох метрів, до натільних хрестиків, кетягами яких обвішані більші хрести. Одне розп'яття було встановлене Папою Римським Іоанном Павлом II під час його візиту до Литви 7 вересня 1993 року. Цей жест зробив Гору Хрестів відомою у всьому католицькому світі, що привело до значного збільшення кількості паломників і туристів, які відвідують гору . Зараз на горі встановлюють хрести не тільки католики, але і представники інших християнських конфесій. Крім того, недавно тут з'явився священний символ іншої, нехристиянської релігії — на одному з почесних місць був встановлений позолочений іудейський шестигранник.

Ні про час появи Гори хрестів, ні про причини її виникнення не можна нічого сказати з точністю. Деякі дослідники вважають, що до хрещення Литви (це відбулося дуже пізно за європейськими мірками, тільки в XIV столітті) на цьому пагорбі знаходилося язичницьке капище. Після хрещення серед литовців довгий час продовжували існувати пережитки язичництва, що часто зливалися з католицькими постулатами, таким чином виникла своєрідна «народна релігія». Одним з прикладів такого змішання язичницьких і католицьких обрядів стала традиція установки католицьких хрестів на колишньому місці язичницьких обрядів. Якщо ця версія відповідає дійсності, то Гора Хрестів є ровесницею литовського католицтва. Непрямим підтвердженням цієї версії є той факт, що різьблений орнамент традиційних литовських хрестів має дуже мало спільного з християнською символікою, проте дуже багато — із символікою язичницького культу (зокрема, зображення Сонця і багато інших мотивів).

Гора Хрестів

За іншою версією, Гора Хрестів виникла значно пізніше — хрести були встановлені на честь литовців, полеглих в жорстоко пригніченому царськими властями Російської Імперії повстанні 1831 року.

Окрім спроб наукового пояснення виникнення Гори Хрестів, існує безліч легенд, що по-своєму пояснюють її виникнення. За однією з них, колись на пагорбі стояв католицький монастир, що раптово пішов під землю за невідомими причинами. Потім у одного з жителів навколишніх сіл невиліковно захворіла дочка. Ніщо не допомагало, і тоді отець вирішив встановити на намоленому місці хрест. І тоді відбулося диво — дитина видужала. Чутка про чудодійне місце поширилася всією Литвою, люди стали приходити і залишати на горі на щастя хрести. Так, відповідно до народної легенди, і народилася Гора Хрестів.

Після встановлення в Литві радянської влади неодноразово робилися спроби знищити місце поклоніння, проте щоразу після того, як бульдозер зносив хрести, хрести з'являлися на горі знов. Ці дії стали свого роду мирним протестом жителів Литви проти політики, що проводилась радянською владою.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Панорама Гори Хрестів