Графство Оркні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Графство Оркні
англ. Earldom of Orkney

графство
IX століття — існує до сьогодні


Flag of the Earldom of Orkney.png Earl of Orkney COA.svg
Прапор герб графів Оркні
Orkney Islands in Scotland.svg
Графство Оркні(бурим) на карті
Мова(и) норн, оркнійський діалект

Óркні (англ. Earldom of Orkney) — графство в Шотландії, яке було засноване норвезькими вікінгами, а пізніше ввійшло до складу Шотландії.

Історія[ред.ред. код]

Оркнейські і Шетландські острови лежать на самій півночі Шотландії. Пікти оселилися в Оркні в час бронзового віку. Збереглися археологічні дані, які показують, що тут жили люди до вікінгів приблизно в VIII століттіо. Вікінги з'явилися в цьому регіоні приблизно в IX столітті, проте залишається невідомим доля піктів(щодо версій — повне винищення, асиміляція, міграція), адже сліди їхньої культури на Оркнейських островах пізніше появи вікінгів не збереглося[1].

Влада вікінгів в Оркні[ред.ред. код]

Формально Оркні вважався частиною Норвезького королівства, хоча вплив норвезьких королів тут був незначним. Лише на початку XII століття над Оркні на кілька років встановилося пряме управління норвезьким конунгом (Магнусом III). На початку XIII століття в Ісландії невідомий автор склав Сагу про оркнійців — одне з головних писемних джерел, що розповідають про життя норвежців в Шотландії.

В кінці IX століття а Гаральд I Норвезький захопив Оркнейські і Шетландські острови і передав їх у володіння своєму прибічнику Регнвальду Ейстейнссону. Регнвальд в свою чергу передав цю територію своєму братові Сігурд. Тому вдалося розширити нове графство, захопивши невелику область на півночі континентальної Шотландії. Після того, як помер Сігурд і його син, графством Оркні почали правити сини Регнвальда Ейстейнссона і їх нащадки.

У 1468 році дочка данського короля Данії Крістіа I Маргарита була заручена з шотландським принцом Яковом. Як придане Крістіан передав у володіння над Оркнейскими і Шетландськими островами Шотландії, перебуваючи з того часу в її складі і до наших днів.

Шотландська влада[ред.ред. код]

У 1567 у Джеймс Хепберн, 4-й граф Ботвелл, чоловік Марії Стюарт, королеви Шотландії, отримав титул герцога Оркнейських островів. Коли Марія втратила владу, її чоловік позбувся титулу і володінь на Оркнейських островах.

Роберт Стюарт, позашлюбний син Якова V, отримав титул графа Оркні, але його син, Патрік Стюарт, був обезголовлений Яковом VI і позбавлений титулу.

Джордж Дуглас-Гамільтон став графом Оркні в третьому створенні титулу в 1696 році. Його нащадки носять титул донині.

Протягом періоду влади шотландських графів на островах сюди почали входити аспекти шотландської культури, хоча все ще зберігається норнські прізвища, впливи на мову та інші різні аспекти норвезького впливу на островах. Сьогодні цей вплив все ще залишається на Оркнейських і Шетландських островах, що вирізняє їх від інших частин Шотландії.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. «Orkneyjar — Pict and Viking: settlement or slaughter?». Orkneyjar (англійською). Архів оригіналу за 2012-04-26. Процитовано 2010-5-18. 

Література[ред.ред. код]

  • Morris, Christopher. «Viking Orkney: A Survey.» In: The Prehistory of Orkney. Ed. Colin Renfrew. Edinburgh: Edinburgh University Press. 1985.
  • Magnusson, Magnus and Hermann Pálsson. Orkneyinga Saga. (English translation of the Orkneyingasaga) New York: Penguin. 1978

Посилання[ред.ред. код]