Грейг Олексій Самуїлович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Олексій Грейг

Олексі́й Самуї́лович Грейг (* 6 вересня 1775, Кронштадт — † 18 січня 1845, Петербург) — воєначальник, адмірал (1828), який сприяв відновленню боєздатності Чорноморського флоту, що значно знизилась за роки війни з Наполеоном.

Біографія[ред.ред. код]

Народився в родині віце-адмірала Самуїла Карловича Грейга, вихідця з Шотландії. Хресною Олексія Грейга була цариця Катерина ІІ. Новонароджений Олексій одразу отримав офіцерський чин.

З 1789 до 1796 року Олексій Грейг служив у військово-морському флоті Великобританії, після чого розпочав службу в російському військово-морському флоті. Брав участь у військових операціях у Північному, Середземному морях. Отримав чин контр-адмірала 1805 року.

1816 року Олексій Грейг посідає посаду командира Чорноморського флоту та військового губернатора Миколаєва і Севастополя (до 1834 року). Він мав відновити боєздатність Чорноморського флоту, яка значно знизилась за роки війни з Наполеоном. Грейг заснував розпорядницьку частину при Чорноморському адміралтейському департаменті, створив Артилерійське управління, заснував обсерваторію Чорноморського флоту у Миколаєві, вдосконалив роботу Депо мап, надав йому типографію й художників-граверів. 1826 року Олексій Грейг вперше в російській практиці створив штаб флоту для організації бойової підготовки й розробки планів дій у військовий час. Під його керівництвом було вперше створено морські бібліотеки. У 18281829 роках Грейг брав участь у війні з Туреччиною, у взятті Анапи й Варни.

Пізніше був засновником Пулковської обсерваторії під Петербургом, очолював Вільне економічне товариство й Комісію з питань кораблебудування. Помер на 70-му році життя, похований на Смоленському кладовищі в Петербурзі.

Джерело[ред.ред. код]