Григорій XIII

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Григорій XIII
(Gregorius PP. XIII)
Gregory XIII.jpg
C o a Gregorio XIII.svg
У миру Ugo Buoncompagni
Народився 7 січня 1502
Болонья
Початок понтифікату 14 травня 1572
Інтронізація 25 травня 1572
Кінець понтифікату 10 квітня 1585
Попередник Пій V
Наступник Сікст V


Портали: Католицтво

Григорій XIII (*7 січня 1502 — †10 квітня 1585) — 226 Папа Римський14 травня 1572 р. по 10 квітня 1585).

Життя[ред.ред. код]

Уго Бонкомпаньї народився 7 січня 1502 в Болоньї. Походив з багатої дворянської сім'ї. Вивчав право у Болонському університеті, а потім, як кваліфікований юрист, доктор права, був радником багатьох єпископів в Римі і Триденті. У 1565 був призначений кардиналом і посланий з дипломатичною місією в Мадрид.

Понтифікат[ред.ред. код]

В період понтифікату Пія IV не схвалював дуже жорстких, на його думку, папських вироків. Мав одного позашлюбного сина, Джакомо, яким, після отримання папської тіари не міг дуже сильно опікуватися в новій атмосфері Тридентського собору. Григорій XIII - останній папа, про якого точно відомо, що в нього були позашлюбні діти. Велику владу над Папою мали єзуїти, театини та їх прихильники. Однак Григорію XIII вдалося призначити кардиналами двох своїх племінників, але їх вплив в Римській курії був обмеженим. Рідний брат папи, який виїхав з Болоньї в Рим, щоб привітати Григорія з обранням на трон св. Петра, отримав наказ повернутися назад. Хроністи підкреслюють, що папа, за прикладом Пія V, вів побожний спосіб життя і що навіть у перші роки понтифікату тричі на тиждень сам відправляв месу. У Римі реформи продовжували члени нових чернечих орденів, покликаних відродити релігійне життя і пропагувати християнські принципи в дусі рішень Тридентського собору. Великим визнанням користувалася наукова діяльність єзуїта Роберта Белларміна (1542-1621), визнаного у 1930 святим, а в 1931 - доктором (вчителем) церкви. З ініціативи Папи в Римі з'явилося два навчальні заклади (колегії). Перша колегія отримала пізніше назву Григоріанського університету, а другого - Германська колегія - була призначена для німецького духовенства, що походив з вищих верств суспільства, і покликана оздоровити мораль духовенства в Німецької імперії. Створена була також Грецька колегія для навчання духовенства, призначеного для пастирської діяльності на територіях, що перебували під впливом православної церкви.
Григорій XIII прославив своє ім'я, ввівши в усіх католицьких країнах розроблений Луїджі Ліліо Григоріанський календар. Реформа календаря ліквідувала двотижневе відставання юліанського календаря по відношенню до сонячного року. Високосні роки, коли місяць лютий нараховує 29 днів, встановлювалися рідше (відтепер не були високосними роки, кратні 100, але не кратні 400, наприклад, 1700, 1800, 1900).
Григорій XIII активний противник Реформації.

Могильна плита гробу Григорія XIII у Соборі Святого Петра в Римі з зображенням дискусії між клириками та вченими про реформу календаря.

Посилання[ред.ред. код]

Католицька енциклопедія англ.

Див. також[ред.ред. код]