Гурджиєв Георгій Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Георгій Іванович Гурджієв
грец. Γεώργιος Γεωργιάδης,
вірм. Գեորգի Իվանովիչ Գյուրջիև
Georges Gurdjieff.JPG
Дата народження: 14 січня 1866(1866-01-14)
Місце народження: м. Александрополь, Російська Імперія
(нині Гюмрі, Вірменія)
Дата смерті: 29 жовтня 1949(1949-10-29) (83 роки)
Місце смерті: м. Нейї-сюр-Сен, Франція
Рід діяльності: філософ, теософ, письменник, композитор

Гео́ргій Іва́нович Гурджі́єв (вірм. Գեորգի Իվանովիչ Գյուրջիև, груз. გიორგი გურჯიევი, грец. Γεώργιος Γεωργιάδης, рос. Гео́ргий Ива́нович Гурджи́ев, 14 січня 1866? — 29 жовтня 1949) — філософ, містик, письменник та композитор кінця XIX — середини XX століття.

Гурджієв також був духовним вчителем. Він називав своє вчення "Роботою" (маючи на увазі "роботу над собою"), а також "Четвертим Шляхом". Певний час він також називав власне вчення "езотеричним християнством". Протягом свого життя, Гурджієв створював школи (групи) у різних країнах, навчаючи "Роботі". Він стверджував, що вчення, принесене ним на Захід, ґрунтується на його досвіді і ранніх подорожах і містить істини, знайдені в стародавніх релігіях і вченнях, що стосуються самоусвідомлення людьми в щоденному житті і місця людства у Всесвіті.[1] Назву третьої його книги із серії "Все і вся" — "Життя реальне тільки коли "я є", можна вважати ключовою ідеєю його вчення.

Біографія[ред.ред. код]

Гурджієв народився в Александрополі (зараз Гюмрі, Вірменія), тодішньому місту Російської Імперії на кордоні з Туреччиною, у сім'ї грека та вірменки. Точна дата його народження залишається невідомою. Окремі автори (такі як Мур) вказують 1866 рік, інші (Патерсон) - 1872; дата народження, вказана у паспорті - 28 листопада 1877 року, проте сам Гурджієв заявляв, що народився він опівночі, в перший день нового року (за юліанським календарем). Гурджієв виріс у Карсі та багато подорожував по Центральній Азії, Єгипту, Європі перед поверненням в Росію на кілька років у 1912.

Єдиним джерелом інформації про життя Гурджієва до його приїзду в Москву в 1912 році, є його книга "Зустрічі з чудовими людьми", проте її не можна сприймати як повністю автобіографічну книгу. Серед друзів та соратників Гурджієва - музикант Фома Гартман, математик Джон Беннет, та інші.

Твори[ред.ред. код]

посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]