Гідроксид натрію

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гідроксид натрію
Sodium-hydroxide-crystal-3D-vdW.png

Гідрокси́д на́трію   (рос. натр, англ. natron, soda, caustic soda; нім. Natriumhydroxid n, Natrium(mon)oxid n, Natron n, Ätznatron n) — гідрат оксиду натрію (NaOH).
Сильний луг. Значення pH 1%-го водного розчину становить 13.

Назви-синоніми: їдкий натр, їдкий натрій, натрію гідрат окису, гідрат окису натрію, гідроокис натрію, гідроксид натрію, натрієвий луг, каустик, каустична сода.

Загальний опис[ред.ред. код]

Біла, непрозора, дуже гігроскопічна речовина; добре розчинна у воді; при з'єднанні з водою виділяється велика кількість тепла.

Випускається у двох видах: твердому та рідкому. Тверда гранульована каустична сода являє собою білу тверду масу з розміром лусочок 0,5-2 см. Рідкий розчин каустичної соди — безбарвний.

Технічний їдкий натр випускають таких марок:

 • ТР — твердий ртутний;
 • ТД — твердий діафрагмовий (плавлений);
 • РР — розчин ртутний;
 • РХ — розчин хімічний;
 • РД — розчин діафрагмовий.

Фізичні властивості[ред.ред. код]

Гідрат окису натрію NaOH — біла тверда речовина. Якщо залишити шматок їдкого натрію на повітрі, то він незабаром розпливається, так як притягує вологу з повітря. Їдкий натр добре розчиняється у воді, при цьому виділяється велика кількість теплоти. Розчин їдкого натру милкий на дотик.

Термодинаміка розчинів[ред.ред. код]

ΔH0розчинення для нескінченно розведеного водного розчину −44,45 кДж/моль.

З водних розчинів при 12,3 — 61,8 ° C кристалізується моногідрат (сингонія ромбічна), температура плавлення 65,1 ° C; густина 1,829 г/см ³;ΔH0обр −425,6 кДж/моль), в інтервалі від −28 до −24 °C — гептагідрат, від −24 до −17,7 °C — пентагідрат, від −17,7 до −5,4 °C — тетрагідрат (α-модифікація) . Розчинність в метанолі 23,6 г/л (t = 28 °C), в етанолі 14,7 г/л (t = 28 °C). NaOH· 3,5 Н2О (температура плавлення 15,5 °C);

Застосування[ред.ред. код]

Гідроксид натрію застосовується в багатьох галузях промисловості та у побуті:

 • Каустик застосовується в целюлозно-паперової промисловості для делігніфікації (сульфатний процес) целюлози, у виробництві паперу, картону, штучних волокон, деревно-волоконних плит.
 • Для омилення жирів при виробництві мила, шампуню та інших миючих засобів. Останнім часом продукти на основі гідроксиду натрію (з додаванням гідроксиду калію, нагріті до 50-60 градусів Цельсія, застосовуються в сфері промислової мийки для очищення виробів з нержавіючої сталі від жиру та інших масляних речовин, а також залишків механічної обробки.
 • В хімічних галузях промисловості — для нейтралізації кислот і кислотних оксидів, як реагент або каталізатор в хімічних реакціях, в хімічному аналізі для титрування, для травлення алюмінію та у виробництві чистих металів, в нафтопереробці — для виробництва масел.
 • Для виготовлення біодизельного палива — яке отримують з рослинних масел і використовують для заміни звичайного дизельного палива. Для отримання біодизелю до дев'яти масових одиниць рослинної олії додають одну масову одиницю спирту (тобто дотримується пропорція 9:1), а також лужний каталізатор (NaOH). Отриманий ефір (головним чином лінолевої кислоти) відрізняється чудовою займистістю, що забезпечується високим цетановим числом. Якщо для мінерального дизпалива характерний показник в 50-52%, то метиловий ефір відповідно 56-58% цетана. Сировиною для виробництва біодизеля можуть бути різні рослинні олії: рапсова, соєва та інші, крім тих, у складі яких високий вміст пальмітинової кислоти (пальмове масло). При його виробництві в процесі етерифікації також утворюється гліцерин що використовується в харчовій, косметичній та паперової промисловості, або переробляється в епіхлоргідрин за методом Solvay.
 • Як агент для розчинення засмічень каналізаційних труб, у вигляді сухих гранул або у складі гелів. Гідроксид натрію дезагрегує засмічення і сприяє легкому просуванню його далі по трубі.
 • В цивільній обороні для дегазації та нейтралізації отруйних речовин, у тому числі зарину, в ребрізерах (ізолюючих дихальних апаратах (ІДА), для очищення повітря, що видихається, від вуглекислого газу.
 • Гідроксид натрію також використовується для мийки прес-форм автопокришок.
 • В приготуванні їжі: для миття та очищення фруктів та овочів від шкірки, у виробництві шоколаду і какао, напоїв, морозива, фарбуванні карамелі, для розм'якшення маслин і надання їм чорного забарвлення, при виробництві хлібобулочних виробів. Зареєстровано в якості харчової добавки E524.
 • У косметології для видалення ороговілих ділянок шкіри: бородавок, папілом.

Вимоги безпеки[ред.ред. код]

Сода каустична пожежо- та вибухобезпечна. Їдка, корозійно активна речовина. За ступенем впливу на організм відноситься до речовин 2-го класу небезпеки. Як тверда речовина, так і концентровані її розчини викликають дуже сильні опіки. Попадання лугу в очі може призвести до їх важких захворювань і навіть до втрати зору. При попаданні на шкіру, слизові оболонки, очі утворюються сильні хімічні опіки. При потраплянні на шкіру — промити слабким розчином оцтової кислоти.

При роботі використовують захисні засоби: захисні окуляри, гумові рукавички, прорезинений хімічностійкий одяг.

Виробництво[ред.ред. код]

У таблицях наведено динаміку виробництва у країнах-продуцентах каустичної соди.

Виробництво соди

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Розчинність кислот, основ і солей у воді
H+ Li+ K+ Na+ NH+4 Ba2+ Ca2+ Mg2+ Sr2+ Al3+ Cr3+ Fe2+ Fe3+ Ni2+ Co2+ Mn2+ Zn2+ Ag+ Hg2+ Hg2+2 Pb2+ Sr2+ Sn2+ Cu+
OH P P P - P М Н М Н Н Н - Н Н Н Н - - - Н Н - Н
F P Н P P Р М Н Н М Р Н Н Н Р Р М Р Р М М Н Р Р ?
Cl P P P P Р Р Р Р Р Р Р Р Р Р Р Р Р Н Р Н М - Н Р
Br P P P P Р Р Р Р Р Р Р Р Р Р Р Р Р Н М Н М Р H Р
I P P P P Р Р Р Р Р Р ? Р - Р Р Р Р Н Н Н Н М Н -
S2− P P P P - Р М Н Р - - Н - Н Н Н Н Н Н - Н Н Н Н
SO2−3 P P P P Р М М М Н ? ? М ? Н Н Н М Н Н Н Н ? Н ?
SO2−4 P P P P Р Н М Р Н Р Р Р Р Р Р Р Р М - Н Н Р Р Р
NO3 P P P P Р Р Р Р Р Р Р Р Р Р Р Р Р Р Р - Р - Р Р
NO2 P P P P Р Р Р Р Р ? ? ? ? Р М ? ? М ? ? ? ? ? ?
PO3−4 P Н P P - Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н ? Н Н Н Н
CO2−3 М Р P P Р Н Н Н Н - - - - Н Н - - Н - Н - - ? -
CH3COO P Р P P Р Р Р Р Р - Р Р - Р Р Р Р Р Р М Р - Р Р
CN P Р P P Р Р Р Р Р ? Н Н - Н Н Н Н Н Р Н Р - - Н
SiO2−3 H Н P P ? Н Н Н Н ? ? Н ? ? ? Н Н ? ? ? Н ? ? ?


Аміак Це незавершена стаття про неорганічну сполуку.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.