Гієна плямиста

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гієна плямиста
Crocuta crocuta Amboseli NP (cropped).jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Підряд: Котовиді (Feloidea)
Родина: Гієнові (Hyaenidae)
Рід: Гієна (Hyaena)
Вид: Гієна плямиста
Біноміальна назва
Crocuta crocuta
Erxleben, 1777
Мапа поширення виду Crocuta crocuta
Мапа поширення виду Crocuta crocuta
Посилання
ITIS logo.jpg ITIS: 726268
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Crocuta crocuta
Fossilworks: 53881

Гієна плямиста (Crocuta crocuta) — ссавець родини Гієнових (Hyaenidae). Плямиста гієна порівняно широко розповсюджена в Африці. Присутня у майже всіх відкритих середовищах існування на південь від Сахари, включаючи напівпустелі, савани і рідколісся, щільні сухі ліси, і навіть гірські місця проживання, наприклад, на Абердарському хребті, горах Кенії, на Ефіопському нагір'ї до висоти 4100 м над рівнем моря.

Морфологія[ред.ред. код]

Морфометрія. Довжина голови й тіла: 125—160 мм, довжина хвоста: 22—27 см, висота в плечах: 77—81 см, 44—55 кг, окремі тварини можуть важити до 86 кілограмів.

Опис. Хутро відносно коротке та грубе. Довга спинна грива, характерна для інших видів гієн, відсутня в плямистої гієни. Основний колір шерсті: від піщано-жовтого до червоно-коричневого на спині, боках і ногах. Є численні чорні й темно-коричневі плями. Як і у всіх гієн, передні ноги довші й сильніші, ніж задні. Передні і задні лапи мають кожна по чотири пальці з тупими, що не вбираються кігтями. Як і всі гієни, плямисті гієни пальцеходячі. Хвіст закінчується чорним, густим волоссям. Зубна формула: I 3/3, C 1/1, P 4/3, M 1/1 = 34.

Поведінка, життєвий цикл[ред.ред. код]

Часто вважається падальником, Crocuta crocuta насправді є ефективним і гнучким мисливцем. Раціон складається з середніх розмірів здобичі, особливо гну, головним чином молоді чи дуже старі. Одна гієна може змусити стада гну тікати, при цьому вона видивляється зі стада слабку тварину й починає гонитву, до якої згодом приєднуються її товариші. На зебр полювання відбувається організованішою групою з 10—25 гієн. Гонитва триває зазвичай менше 2 кілометрів із середньою швидкістю гієн 40—50 км/год. Їх максимальна швидкість 60 км/год. Приблизно 1/3 усіх полювань успішна. На більшості територій проживання гієни чітко організовані у великі групи, "клани" чисельністю до 80 осіб, які займають територію приблизно 30 км²; вони в свою чергу розділяються на окремі менші групи. Члени клану мітять свою територію та захищають її від інших кланів. Зазвичай, групи чисельністю 2—10 осіб рухаються разом, при полюванні на зебр формуються більші групи.

Життєвий цикл[ред.ред. код]

Постійних подружніх пар нема. Розмноження може відбуватись в будь-яку пору року. Вагітність триває 110 діб. Зазвичай народжується 2 дитинча. Вага новонароджених 1.5 кг, їхні очі відкриті. У центрі території клану є "дитсадок", де всі самиці народжують а потім вигодовуються усі діти клану, втім кожна самиця вигодовує своїх дітей. Вигодовування молоком триває 12—16 місяців; у цьому віці діти майже набувають розмірів дорослих. Статева зрілість настає для самців у віці 2 роки, для самиць — 3 роки. У неволі Crocuta crocuta може перетнути 41-річну межу у віці.

Генетика[ред.ред. код]

Каріотип характеризується диплоїдним числом, 2n=40.

Загрози та охорона[ред.ред. код]

За межами природоохоронних територій Crocuta crocuta піддаються переслідуванню з боку людини шляхом відстрілів, захоплення та отруєння. Це ж може іноді виникати в межах охоронних територій. Crocuta crocuta проживає на багатьох охоронних територіях.

Джерела[ред.ред. код]


Панда Це незавершена стаття з теріології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.