Дахно Володимир Авксентійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дахно Володимир Авксентійович
Фото
Дата народження: 7 березня 1932(1932-03-07)
Місце народження: Запоріжжя
Дата смерті: 28 липня 2006(2006-07-28) (74 роки)
Місце смерті: Київ
Громадянство: Україна
Професія: кінорежисер, художник-аніматор
Напрямок: анімація
Нагороди: Державна Премія УРСР імені Тараса Шевченка (1988), Народний артист України (1996)
IMDb: ID 3005461

Володимир Авксентійович Дахно (* 7 березня 1932, Запоріжжя — 28 липня[1] 2006, Київ) — український художник-мультиплікатор, режисер, сценарист, лауреат Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка (1988), Народний артист України (1996). Відомий як автор всенародно улюблених мультфільмів, зокрема серіалу «Як козаки …».

Біографія[ред.ред. код]

Після закінчення школи вступив до медичного, але майже відразу перевівся в Київський інженерно-будівельний інститут.

Після закінчення в 1955 працює архітектором в Києві. Незвичайний архітектурний проект дисертації Дахна привертає увагу відомих мультиплікаторів Марка Драйцуна і Давида Черкаського і вони пропонують йому роботу в новому творчому об'єднанні мультиплікаційних фільмів на студії «Київнаукфільм» (нині «Укранімафільм»).

У 1960 Володимир Дахно дебютує як мультиплікатор з фільмом «Пригоди Перця», який став першим анімаційним фільмом творчого об'єднання. У повній мірі талант Володимира Дахна розкривається в 1967 році з виходом першої серії мультфільму «Як козаки …»[2], при створенні якого він виступає у ролі режисера і сценариста. Мультсеріал відразу отримує величезну популярність, а харизматичні герої стають народними улюбленцями. Герої мультфільмів «Як козаки …» є найвпізнаванішими персонажами в українській мультиплікації, своєрідним національним символом. Всього Володимир Дахно створив дев'ять короткометражних мультфільмів про запорізьких козаків. У 1991, за участю цих героїв, випускається перший повнометражний український анімаційний фільм «Енеїда», створений Володимиром Дахном за мотивами однойменної поеми Івана Котляревського.

Володимир Дахно

Останні півтора десятиліття життя майстра були затьмарені згасанням української анімації: економічна криза стала на шляху творчості. Незважаючи на фінансові проблеми, Володимир Дахно до кінця днів продовжував творити, передавав свої знання молодим мультиплікаторам і мріяв, що його ідеї втіляться в життя.

Студія «Укранімафільм», в стінах якої Володимир Дахно створив своїх знаменитих героїв, відроджує творчість метра анімації і готує до випуску продовження мультсеріалу «Як козаки …»[2]. Планується, що улюблені герої Око, Тур і Грай постануть перед глядачами навесні 2014 року. Нові серії мультфільмів збережуть добрий і веселий стиль Дахна, відповідатимуть найвищим стандартам якості сучасної анімації. До складу другого сезону серіалу увійде мультфільм за сценарієм самого Дахна. Колеги, знайомі та сусіди знали його як дуже делікатну, привітну і життєрадісну людину з гарним почуттям гумору.

Володимир Авксентійович був одружений, у 1978 році у нього народилася донька Наталія. Двоюрідний брат Володимир — вчений-архітектор.

Фільмографія[ред.ред. код]

Художник фільмів

Режисер-постановник фільмів

Відзнаки[ред.ред. код]

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

7 березня 2013 р. Google відзначив 81 рік від дня народження Володимира Дахна святковим логотипом. На головній сторінці пошукового сервісу було розміщено дудл у вигляді козаків — героїв мультфільмів із циклу «Все про козаків».[3]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Митці України: Енциклопедичний довідник. — К., 1992. — С. 203.
  • Мистецтво України: Біографічний довідник. — К., 1997. — С. 193–194.
  • Шевченківські лауреати. 1962–2001: Енциклопедичний довідник. — К., 2001. — С. 129–130.
  • Спілка кінематографістів України. 1985. — С.51;
  • УСЕ: Універсальний словник-енциклопедія. К., 1999. — С.401;
  • Хто є хто в Україні. К., 2000. — СІ24;