Двоголовий орел

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Двоголо́вий оре́л — фантастична тварина. Зображається у вигляді орла, який має дві голови. Використовується в декоративному мистецтві та геральдиці. На гербах з'являється в XIII столітті, на монетах Людовіка Баварського 1330 року, та гербах бургграфів Вюрцбурзьких і графів Савойських.

Герби[ред.ред. код]

Колишні держави[ред.ред. код]

Золота Орда[ред.ред. код]

Збереглась невелика кількість монет Золотої Орди, що карбувались за часів правління ханів Узбека та Джанібека, де є зображення двуголового орла. Інколи зустрічаються твердження, що двоголовий орел був золотоординським державним гербом. Проте, герб, як правило, асоціюється з державною печаткою; дотепер не збереглось жодних документів (ярликів) з печаткою улуса Джучі, тому більшість істориків не вважають цю теорію правдивою.

Священна Римська імперія[ред.ред. код]

Як державна емблема Священної Римскої імперії двоголовий орел був прийнятий з XV століття. Він зображувався чорним в золотому щиті, із золотими дзьобами і кігтями; голови орла були з німбами. Лише в новітній час його вінчали коронами, а в лапах розмістили скіпетр і державний меч — в праву та державу — в ліву.

Cельджуцька імперія[ред.ред. код]

Двоголовий орел використовувася як символ сельджуцьких турків під час інтронізації Тугрула в Мосулі в 1058 році та проголошення його «султаном Сходу і Заходу». Мотив символу був запозичений у Візантії. Згодом двоголового орла використовували Румійські султани в XIII столітті та огузами.

Сучасні держави і області[ред.ред. код]

Росія[ред.ред. код]

Докладніше: Герб Росії

1857 року цар Олександр ІІ затвердив державний герб Росії — двоголового орла.

Двоглавий орел був прийнятий як державний герб у 1472 році після одруження великого князя Івана ІІІ з Софією Палеолог, племінницею останнього візантійського імператора Костянтина XI, як символ передачі спадщини Візантії Російській державі (двоглавий орел був символом Палеологів — імператорської династії Візантії). Упродовж XV—XX століть двоглавий орел залишався державним гербом Росії, зазнаючи при цьому численних трансформацій зовнішнього виду. У радянський період був замінений радянською символікою. 30 листопада 1993 року президентським декретом двоглавий орел був відновлений як державний герб Росії. 20 грудня 2000 року двоглавий орел у сучасному вигляді був затверджений законом. Палеологи ймовірно запозичили цей символ від хеттів.

Орнамент[ред.ред. код]

Індія[ред.ред. код]

В Індії шанують двjголового птаха з назвою Гандаберунда, він також є геральдичним символом.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]