Двоголовий орел

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Двоголовий орел відноситься до фантастичних гербових фігур і зображується в вигляді орла, який має дві голови, повернуті направо та наліво чи два орли на двох планах, коли видно тільки голову орла на задньому плані.

В геральдиці ця фігура вперше з'являється в XIII столітті, на монетах Людовіка Баварського 1330 і гербах бургграфів Вюрцбурзьких і графів Савойських. Як державна емблема Священної Римскої імперії двоголовий орел був прийнятий лиш з XV століття. Він зображувався чорним в золотому щиті, із золотими дзьобами і кігтями; голови орла були з німбами. Лише в новітній час його вінчали коронами, а в лапах розмістили скіпетр і державний меч — в праву та державу — в ліву.

Двоголовий орел в Золотій Орді[ред.ред. код]

Збереглась невелика кількість монет Золотої Орди, що карбувались за часів правління ханів Узбека та Джанібека, де є зображення двуголового орла. Інколи зустрічаються твердження, що двоголовий орел був золотоординським державним гербом. Проте, герб, як правило, асоціюється з державною печаткою; дотепер не збереглось жодних документів (ярликів) з печаткою улуса Джучі, тому більшість істориків не вважають цю теорію правдивою.

Двоголовий орел на гербах сучасних держав[ред.ред. код]

Двуголовий орел на гербах історичних держав[ред.ред. код]

На гербах регіонів РФ та України[ред.ред. код]

1857 року цар Олександр ІІ затвердив державний герб Росії — двоголового орла.

Двоглавий орел був прийнятий як державний герб у 1472 році після одруження великого князя Івана ІІІ з Софією Палеолог, племінницею останнього візантійського імператора Костянтина XI, як символ передачі спадщини Візантії Російській державі (двоглавий орел був символом Палеологів — імператорської династії Візантії). Упродовж XV—XX століть двоглавий орел залишався державним гербом Росії, зазнаючи при цьому численних трансформацій зовнішнього виду. У радянський період був замінений радянською символікою. 30 листопада 1993 року президентським декретом двоглавий орел був відновлений як державний герб Росії. 20 грудня 2000 року двоглавий орел у сучасному вигляді був затверджений законом. Палеологи ймовірно запозичили цей символ від хеттів.

Двоголові птахи в інших культурах[ред.ред. код]

Індія[ред.ред. код]

В Індії шанують двjголового птаха з назвою Гандаберунда, він також є геральдичним символом.

Див. також[ред.ред. код]