Делоне Вадим Миколайович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Вадим Миколайович Делоне (Vadim Delaunay, 22 грудня 1947, Москва - 13 червня 1983, Париж) - російський поет[1], письменник, педагог, дисидент, учасник демонстрації 25 серпня 1968 року на Красній площі в Москві.

Вадим Делоне народився в родині московської інтелігенції: батько Микола Борисович Делоне — доктор фізико-математичних наук, дід - відомий математик, член-кореспондент АН СРСР Борис Миколайович Делоне, прадід - російський математик Микола Борисович Делоне.

Навчався в Московському державному педагогічному інституті. За участь у правозахисному русі в 1966 році був виключений з інститута та комсомола. У 1967 році був засуджений на 1 рік умовно як учасник демонстрації на Пушкінській площі (разом з Буковським та Кушевим) в захист Галанскова, Добровольського, Лашкової та інших.

Після короткочасного перебування в Новосибірську повернувся до Москви. 25 серпня 1968 в числі семи осіб взяв участь в демонстрації протесту на Красній площі проти введення радянських танків до Чехословаччини, за що був засуджений на три роки тюменських кримінальних таборів.

3 січня 1973 в Москві у справі «Хроніки поточних подій» була заарештована дружина Делоне - Ірина Білогородська. Згодом вона була помилувана. У листопаді 1975 року Делоне разом з дружиною емігрував з СРСР.

Після вимушеної еміграції в 1975 році жив у Парижі, продовжував писати і займатися правозахисною діяльністю.

Вадим Делоне помер 13 червня 1983 року у віці 35 років. Похований у Франції[2].

У 2001 році російським телевізійним каналом «Культура» відзнято фільм «Дуель Вадима Делоне»[3] (режисер О. Троянова, 70 хв.).

Посилання[ред.ред. код]

  1. В.Делоне. Пусть каналии рвут камелии, стих. (рос.)
  2. Официальный сайт поэта Вадима Николаевича Делоне (1947-1983) (рос.)
  3. «Дуель Вадима Делоне» (відео)