Державна служба України з надзвичайних ситуацій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Державна служба України з надзвичайних ситуацій
(ДСНС України)
DSNS eml.1.PNG
Емблема ДСНС України (нового зразка)
Олеся Гончара 55а (2).jpgАдмінбудинок апарату ДСНС по вул. О. Гончара, 55а у м. Києві
Загальна інформація
Дата створення 24 грудня 2012
Попередні відомства Міністерство надзвичайних ситуацій України
Державна інспекція техногенної безпеки України
Керівне відомство Міністерство внутрішніх справ України
Штаб-квартира м. Київ, вул. О. Гончара, буд.55-а
Кількість співробітників 60 000 осіб
Виконувач обов'язків голови Шкіряк Зорян Несторович[1]
Підвідомчий орган Оперативно-рятувальна служба цивільного захисту України
Офіційний сайт

Держа́вна слу́жба Украї́ни з надзвича́йних ситуа́цій (ДСНС України, рос. Государственная служба Украины по чрезвычайным ситуациям, ГСЧС Украины, англ. State emergency service of Ukraine) - входить в систему органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики в сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності [2]

Державна служба України з надзвичайних ситуацій утворена [3] Указом Президента України № 726/2012 від 24.12.2012 року шляхом реорганізації Міністерства надзвичайних ситуацій і Державної інспекції техногенної безпеки України. З 25 квітня 2014 діяльність Служби спрямовується і координується Кабінетом міністрів через Міністра внутрішніх справ [4].

Зміст

Історія становлення[ред.ред. код]

Після здобуття Україною незалежності в 1991 році, питаннями цивільного захисту та оборони, ліквідації наслідків та попередження надзвичайних ситуацій, захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, гасіння пожеж та пожежної безпеки займалися три окремих відомства:

 • Штаб Цивільної оборони України
 • Міністерство у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС
 • Головне управління пожежної охорони МВС України.
Логотип МНС до 2003 року
Логотип МНС до 2003 року
Шеврон військовослужбовців МНС до 2003 року
Шеврон військовослужбовців МНС до 2003 року

У 1996 році Указом Президента Леоніда Кучми на базі Штабу ЦО України і Мінчорнобиля було створено єдине відомство - Міністерство з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (МНС України), яке стало провідним органом у системі виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у сфері цивільної оборони, рятувальної справи, створення та функціонування систем страхового фонду документації, поводження з радіоактивними відходами, захисту від надзвичайних ситуацій, попередження ситуацій і реагування на них, ліквідації їх наслідків та наслідків Чорнобильської катастрофи, здійснює керівництво дорученою йому сферою управління та несе відповідальність за її стан і розвиток.

Військовослужбовці військ ЦО України ліквідовують надзвичайну ситуацію на Закарпатті, 1998 рік

В підпорядкуванні МінНС України перебувала угрупування військ Цивільної оборони України чисельністю 10 218 осіб, з яких 9550 - військовослужбовці. Війська ЦО України були призначені для захисту населення і територій у разі виникнення надзвичайних ситуацій, викликаних аварією, катастрофою, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, великою пожежею, застосуванням засобів ураження, призвели або можуть призвести до людських і матеріальних втрат, ліквідації їх наслідків та виконання інших передбачених законом "Про війська Цивільної оборони України" завдань [5] У складі військ ЦО України знаходилися три окремі мобільні механізовані бригади (Київ, Дрогобич, Донецьк); одна навчальна бригада (Ватутіне); чотири окремі мобільних механізованих полки (Лоскутівка, Верхівцеве, Мирне, Червонознам'янка); шість окремих аварійно-рятувальних батальйони (Мазанка, Ромни, Ужгород, Чернівці, Якушинці, с. Городище); два окремих аварійно-рятувальних загону (Кіровоград, Хмельницький); спеціальний морський загін (Керч); спеціальний авіаційний загін (Ніжин); два окремих вузла зв'язку (Київ, Переяслав-Хмельницький); два загони забезпечення військ (Київ, Жеребкове).

Територіальні органи МНС України до 2003 року були представлені Головними управліннями (управліннями) з питань надзвичайних ситуацій у складі обласних державних адміністрацій.

У цей період МНС України силами військових підрозділів цивільної оборони успішно ліквідувало ряд масштабних техногенних і природних катастроф, серед яких слід виділити ліквідацію наслідків масштабного паводку на Закарпатті у 1998 році.

Ліквідація НС, Закарпаття, 1998 рік, в/ч Д0060
Розмінування, в/ч Д0060
Ліквідація наслідків повені, в/ч Д0060

2003 - 2010 роки

27 Січня 2003-го року Указом Президента України "Про заходи щодо вдосконалення державного управління у сфері пожежної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій"[6]" органи і підрозділи Державної пожежної охорони виведені зі складу МВС і передані до складу МНС України . 19 Грудня 2003-го року видано Указ Президента України "Про Державну програму перетворення військ Цивільної оборони України, органів і підрозділів державної пожежної охорони в оперативно-рятувальну службу цивільного захисту на період до 2005 року"[7]. Державна програма передбачала створення на базі Військ ЦО України та органів і підрозділів пожежної охорони єдиної невійськової Оперативно-рятувальної служби. Передбачалася повна демілітаризація МНС, звільнення особового складу військ ЦО з військової служби з подальшим присвоєнням спеціальних звань внутрішньої служби. Були повністю розформовані військові частини ЦО в Донецьку, Хмельницькому та Чернівцях; реформовані в регіональні рятувальні центри військові частини ГО в Києві, Дрогобичі, Ромнах; реформовані військові частини ЦО в Лоскутовці, Ужгороді, Мирному, Мазанці, Червонознам'янці, навчальна бригада в Ватутіному Харківської обл. - В навчальний центр Служби; Кіровограді, Городищі - в аварійно-рятувальні загони територіальних органів Служби; реформовані спеціальні морський і авіаційний загін - в спец. морський і та спец. авіа загони Служби; вузли зв'язку, бази забезпечення і т.д.

Після реформи 2003-го року були сформовані нові територіальні органи МНС - Головні управління (управління) МНС України на базі Управлінь пожежної безпеки ГУ (У) МВС Україн в областях, містах Києві та Севастополі .

У 2005-му році був прийнятий Закон України "Про правові засади цивільного захисту", Цей Закон визначав правові та організаційні засади у сфері цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, повноваження органів виконавчої влади та інших органів управління, порядок створення і застосування сил, їх комплектування, проходження служби, а також гарантії соціального і правового захисту особового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

У 2006 році війська цивільної оборони України були повністю розформовані, особовий склад військ і Державної пожежної охорони влився в ряди єдиної Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту МНС України.

Згідно ст. 2 Кодексу цивільного захисту України від 2 жовтня 2012 № 5403-VІ Оперативно-рятувальна служба цивільного захисту - спеціальне невійськове об'єднання аварійно-рятувальних та інших формувань, органів управління такими формуваннями системи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Роботи по ліквідації НС у Новобогданівці
Пожежні МНС за роботою

У 2008-му році особовий склад органів і підрозділів МНС був переведений на службу за контрактом з переатестацією в спеціальні звання служби цивільного захисту.

В грудні 2010 року Указом Президента України Міністерство з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи було реорганізовано в Міністерство надзвичайних ситуацій України як головний центральний орган виконавчої влади в системі цивільного захисту, реагування та попередження надзвичайних ситуацій, Державну інспекцію техногенної безпеки України, Державне агентство зони відчуження, Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України - як центральні органи виконавчої влади які спрямовуються і координуються Міністерством.

Державний пожежний та техногенний нагляд, управління зоною відчуження та ЧАЕС, Держгіртехнагляд стали центральними органами виконавчої влади.

У період 2003-2010 років сили МНС України залучалися до ліквідації таких масштабних надзвичайних ситуацій: пожежа з последущей детонацією боєприпасів на території військової частини А0261, р Артемівськ (Збройні Сили України); пожежа з послідуючою детонацією боєприпасів на території 275-ї бази артилерийських боєприпасів (Збройні Сили України); аварії в системах теплопостачання в місті Алчевськ Луганської обл., в системах життєзабезпечення в Донецькій, Кіровоградській областях, АР Крим; спалах пташиного грипу в 2006-му році в АР Крим; авіакатастрофа літака Ту-154 поблизу с. Суха Балка Донецької обл. в серпні 2006 р, загинуло 170 громадян Російської Федерації; загибель 13-ти шахтарів на шахті ім. Засядька у вересні 2006 г ; вибух газу в житловому будинку в Дніпропетровську по вул. Мандриківській, 127 у жовтні 2007 року, загинуло 23 людини; аварія на шахті ім. Засядька в листопаді 2007 року, загинув 101 шахтар , 40 було травмовано; залізнична аварія в Буському районі Львівської обл. з перекиданням 15 цистерн з жовтим фосфором ємністю 50 т; паводок в 6-ти західних областях України в 2008-му році, внаслідок якого загинули 39 людей і завдано збитків розміром вище 4-х млрд грн; лісову пожежу в Ізюмському р-ні Харківської обл., знищено 1300 га лісових насаджень; пожежа і подальша детонація боєприпасів на території військової частини А0829, м.Лозова Харківської обл; вибух житлового будинку в м Євпаторія, АР Крим, загинуло 27 осіб, врятовано силами МНС 21 чоловік; серія аварій на шахтах в Донецькій обл., внаслідок яких загинуло 27 осіб і понад 40 травмовано; паводок в 6-ти західних областях України в 2008-му році, внаслідок якого загинули 39 людей і завдано збитків розміром вище 4-х млрд грн; ; пожежа в залі ігрових автоматів в м. Дніпропетровськ у 2009-му році, загинуло 9 та постраждало 11 осіб; епідемія грипу і ГРЗ в листопаді-грудні 2009-го року; сильні снігопади на території України в грудні 2009 року; вибух кисневого балона в лікарні г. Луганск в 2010 році, 16 загиблих і 6 постраждалих; сильні дощі і паводки в Івано-Франківській, Вінницькій, Чернівецькій та Хмельницькій областях в червні 2010 рр.; аварія рейсового автобуса "Еталон" (зіткнення з локомотивом на з/д переїзді), загинуло 45 осіб та 8 травмовано; пожежа в будинку соц. обслуговування Дубровицького р-ну Рівненської обл в 2011 році, загинуло 16 осіб, постраждало і госпіталізовано 11 осіб.

2011 - 2013 роки

У 2011 році здійснювалися основні заходи з розділення Міністерства у справах НС України на 4 окремих відомства -

 • Міністерство надзвичайних ситуацій України (як головний орган)
 • Державна інспекція техногенної безпеки України,
 • Державне агентство зони відчуження,
 • Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України.

В листопаді 2011 року закінчені заходи щодо переведення особового складу наглядово-профілактичного блоку МНС для подальшого проходження служби в новостворену Державну інспекцію техногенної безпеки України, завершено формування її органів та підрозділів. Особовий склад залишився на службі цивільного захисту з відповідними спеціальними званнями, Указом Президента на них поширювався порядок проходження служби цивільного захисту, медичне, санаторно-куроротне забезпечення, пільги та компенсації передбачені для особового складу МНС.

У 2012 році Державні пожежні частини реформовані в Державні пожежно-рятувальні частини (ДПРЧ) і підпорядковані безпосередньо територіальним органам МНС. Районні (міські) відділи МНС реформовані в служби цивільного захисту в районах (містах) і введені до складу апаратів ГТУ (ТУ) МНС.

2 жовтня 2012 Верховною Радою України був прийнятий Кодекс цивільного захисту України [8], який став головним систематизуючим нормативно-правовим актом в системі цивільного захисту населення, територій, навколишнього середовища, майна від наслідків надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонування єдиної державної системи цивільного захисту, позначає повноваження всіх органів державної влади, місцевого самоврядування, громадян, осіб без громадянства та іноземців, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

24 Грудня 2012 Указом Президента України Міністерство надзвичайних ситуацій і Державна інспекція техногенної безпеки України реорганізовані в єдину Державну службу України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України), як центральний орган виконавчої влади, який координується і направляється Міністерством оборони України. Першим головою Служби Указом Президента призначений Болотських Михайло Васильович.

Упродовж 2013 року Державною службою України з надзвичайних ситуацій здійснювалися заходи щодо створення нормативно-правової бази діяльності Служби (підготовлений і виданий Указ Президента України № 20/2013 від 16.01.2013 р "Деякі питання Державної служби України по надзвичайних ситуацій", яким затверджено "Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій"; Постанова Кабінету Міністрів України про формування територіальних органів ДСНС України"); сформовані територіальні органи ДСНС України - Головні управління і Управління ДСНС України на базі ГТУ (ТУ) МНС і ГУ (У) Держтехногенбезпеки; призначено керівництво територіальних органів; завершено процес переведення особового складу двох центральних органів виконавчої влади до ДСНС України для подальшого проходження служби. Міністерством оборони України спільно з ДСНС видано ряд нормативних актів, що регулюють діяльність Служби, взаємодія органів і сил ДСНС України з органами управління Міністерства оборони, Генеральним Штабом ЗСУ та Збройними Силами України.

01 Липня 2013 р. набув чинності Кодекс цивільного захисту України.

02 Березня 2014 р. розпорядженням Кабінету Міністрів України №87-р генерал-полковник служби цивільного захисту БОЛОТСЬКИХ Михайло Васильович звільнений з посади Голови ДСНС України.

23 Квітня 2014 розпорядженням Кабінету Міністрів України №412-р Головою ДСНС України призначений полковник служби цивільного захисту БочковськийСергій Станіславович[9].

25 Квітня 2014 р. Кабінетом Міністрів України видано Постанову №120 "Питання координації та спрямування Державної служби з надзвичайних ситуацій", який встановлює, що діяльність ДСНС України спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ[10]

03 Липня 2014 року видано Наказ МВС України №631 "Про затвердження Положення про Оперативно-рятувальну службу цивільного захисту ДСНС України"[11]

25 березня 2015 року розпорядженнями Кабінету Міністрів України №№ 241-р[12] та 242-р[13] полковника служби ц.з. Бочковського С.С. та генерал-майора служби ц.з. Стоєцького В.Ф. звільнено з посад Голови та Заступника Голови Служби відповідно. У цей же день розпорядженням КМУ № 243-р[14] Шкіряка З.Н. призначено виконуючим обов'язки Голови ДСНС України (до призначення в установленому порядку Голови Служби).

Очікується нова редакція "Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій" і "Положення про Міністерство внутрішніх справ України" з урахуванням останніх рішень Уряду України.

Органи управління[ред.ред. код]

Апарат ДСНС України[ред.ред. код]

Департаменти[15]
Найменування Сфера діяльності/підрозділи Керівники Примітки
Департамент державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту[16]
 • Організація здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту
  • Управління пожежної безпеки
   • відділ пожежного нагляду
   • відділ нагляду за об’єктами підвищеної небезпеки
   • сектор ліцензування
   • сектор нормативно-технічної роботи та контролю за системами протипожежного захисту
  • Управління з нагляду у сфері техногенної безпеки та цивільного захисту
   • відділ техногенної безпеки
   • відділ контролю за органами виконавчої влади у сфері цивільного захисту та аварійно-рятувальними службами
  • Управління інформаційно-аналітичної роботи
   • відділ прогнозування, моніторингу, обліку надзвичайних ситуацій та профілактики невиробничого травматизму
   • відділ контролю за застосуванням санкцій, юридичного супроводу та дослідження пожеж
вакансія
Департамент реагування на надзвичайні ситуації[17]
 • Організація та здійснення заходів щодо реагування на НС, застосування та управління діями Сил цивільного захисту ДСНС під час ліквідації НС і пожеж, проведення піротехнічних робіт та координації діяльності аварійно-рятувальних служб;
 • Організація управління силами і засобами Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України
  • Управління організації пожежогасіння, піротехнічних робіт та підготовки підрозділів ОРС ЦЗ
   • відділ організації піротехнічних робіт
   • відділ організації пожежегасіння та роботи з об’єктовими підрозділами
   • відділ підготовки підрозділів ОРС ЦЗ
   • відділ організації служби, підготовки та сертифікації аварійно-рятувальних служб
  • Управління організації реагування та контролю готовності підрозділів
   • Відділ контролю та координації аварійно-рятувальних формувань
   • Відділ аналізу та планування
   • Відділ організації управління у надзвичайних ситуаціях
   • Сектор антитерористичної діяльності
  • Управління координації оперативно-чергової служби та телекомунікацій
   • відділ телекомунікацій та інформаційних технологій
   • відділ координації оперативно-чергової служби та готовності пунктів управління
  • Відділ медичного забезпечення, реабілітації та охорони праці
генерал-лейтенант Марченко Григорій Борисович
Департамент організації заходів цивільного захисту
 • Реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій
  • Відділ планування та моніторингу заходів цивільного захисту;
  • Відділ інженерно-технічних заходів та експертизи;
  • Відділ радіаційного, хімічного та медико-біологічного захисту;
  • Відділ підготовки органів управління та навчання населення;
  • Сектор організації оповіщення та роботи державної комісії ТЕБ і НС
вакансія
Департамент економіки і фінансів
 • Організація, планування та управління системою фінансового забезпечення в ДСНС
  • Відділ грошового забезпечення, заробітної плати та тарифікації
  • Відділ фінансового планування та формування бюджету
  • Відділ фінансування та виконання спеціального фонду
  • Відділ звітності та методології бухгалтерського обліку
  • Розрахунково-касовий відділ
підполковник служби ЦЗ Олійник Олександр Іванович
Департамент ресурсного забезпечення
 • Матеріально-технічне забезпечення у системі ДСНС
  • Відділ будівництва та експлуатації нерухомого майна
  • Відділ спеціального обладнання та спецтехніки
  • Відділ матеріального та пожежно-технічного забезпечення
  • Відділ закупівель, гуманітарної допомоги та управління майном
  • Служба безпеки дорожнього руху
генерал-майор служби ЦЗ Білошицький Руслан Миколайович
Адміністративний департамент
 • Організаційно-технічне, документальне забезпечення; стратегічне планування; взаємодія з МВС України
  • відділ планування, моніторингу та організаційної роботи
  • відділ контролю
  • відділ попереднього розгляду документів та аналітичного забезпечення
  • відділ діловодства
  • сектор взаємодії з Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України
  • сектор організації доступу до публічної інформації та розгляду звернень

громадян

Гончаров В`ячеслав В`ячеславович
Департамент персоналу
 • Організація управлінням персоналом (кадрами) ДСНС
  • Відділ комплектування служби цивільного захисту та адміністративної роботи
  • Відділ організаційно-штатної роботи та служби дислокації
  • Відділ проходження служби, комплектування резерву та бронювання
  • Відділ освіти і науки
  • Сектор державної служби
вакансія
Управління
Найменування Сфера діяльності/підрозділи Керівники Примітки
Управління авіації та авіаційного пошуку і рятування
 • Управління діяльністю авіації ДСНС
  • відділ підготовки та застосування авіації
  • відділ інженерно-авіаційного та аеродромно-технічного забезпечення
  • відділ організації авіаційного пошуку і рятування
полковник служби ЦЗРунаєв Ігор Васильович
Управління гідрометеорології Громовий Василь Олександрович
Юридичне управління Кулеба Олена Михайлівна
Управління взаємодії із засобами масової інформації та комунікацій з громадськістю
 • Оперативне висвітлення діяльності ДСНС України щодо попередження і ліквідації надзвичайних ситуацій, а також здійснює інформування громадськості з питань цивільного захисту населення та безпеки життєдіяльності;
 • Взаємодія зі ЗМІ та робота з громадськими організаціями
вакансія
Відділи, сектори, ВЛК
Найменування Сфера діяльності/підрозділи Керівники Примітки
Відділ телекомунікацій та інформаційних технологій
 • Організація управління зв`язком, телекомунікаціями та інформатизацією у системі ДСНС
Лоєнко Анатолій Олексійович
Відділ міжнародного співробітництва
 • Міжнародне співробітництво в системі ДСНС
Бикова Олена Валентинівна
Відділ внутрішнього аудиту
 • Аудит та фінансові перевірки в системі ДСНС
Яремчук Ігор Миколайович
Відділ протидії корупції
 • Організація та здійснення заходів з протидії корупції та службових зловживань у системі ДСНС
 • Ярошенко Вячеслав Борисович
Центральна лікарсько-експертна комісія
 • Організація та здійснення військово-лікарської експертизи особового складу ДСНС
полковник служби ЦЗ Стрюк Микола Іванович
Режимно-таємний сектор
 • Організація режимно-секретної роботи у системі ДСНС
 • Здійснення заходів з охорони державної таємниці
полковник служби ЦЗ Зайченко Сергій Вікторович
Сектор спеціального зв'язку
 • Керівництво, організація та координація діяльності підрозділів спеціального зв’язку з питань забезпечення безпеки спеціальних видів зв’язку
 • Криптографічний захист інформації та забезпечення секретного (закритого) зв`язку в системі ДСНС
Кривоножко Микола Олександрович
Сектор мобілізаційної роботи
 • Планування, розроблення і проведення заходів з мобілізаційної підготовки та мобілізації в системі ДСНС
 • Забезпечення мобілізаційної підготовки територіальних органів ДСНС України, спеціальних формувань і підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту
Томко Петро Федотович

Територіальні органи управління[ред.ред. код]

 • Головні управління ДСНС України[18] у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Київській, Луганській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій областях та місті Києві
 • Управління ДСНС України у Волинській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Сумській, Тернопільській, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській областях
 • Органи управління у містах і районах (міські, районні, міжрайонні, районні у містах управління (відділи, сектори) ГУ (У) ДСНС України у областях та м. Києві)

Керівництво ДСНС України[ред.ред. код]

 • В.О. Голови - ШКІРЯК Зорян Несторович[19]
 • Перший заступник Голови - вакансія
 • Заступник Голови - ЧЕЧОТКІН Микола Олександрович[20]

Кадри ДСНС України[ред.ред. код]

Приведення до присяги молодого поповнення сил ДСНС(м. Рівне)

Кадри ДСНС України складають:

 • особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (у т.ч. курсанти ВНЗ ДСНС), які уклали контракт про проходження служби (навчання) і яким присвоюються спеціальні звання служби цивільного захисту відповідно до Кодексу цивільного захисту України і "Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 593 від 11.07.2013 р.[21];
 • державні службовці відповідно до Закону України "Про державну службу";
 • працівники, які уклали трудовий договір відповідно до КЗпП України.

Медалі за сумліну службу[ред.ред. код]

Спеціальні звання служби цивільного захисту[ред.ред. код]

Погон UA-ARMY-GEN.jpg UA-COL-GEN.jpg UA-LT-GEN.jpg UA-MAJ-GEN.jpg SESU 16.png SESU 14.png SESU 13.png SESU 12.png SESU 11.png SESU 10.png SESU 9.png SESU 8.png SESU 7.png SESU 6.png SESU 5.png SESU 4.png SESU 3.png SESU 1.png
Ранг Генерал Генерал-полковник Генерал-лейтенант Генерал-майор Полковник Підполковник Майор Капітан Старший лейтенант Лейтенант Молодший лейтенант Старший прапорщик Прапорщик Старшина Старший сержант Сержант Молодший сержант Рядовий

Деякі особливості проходження служби цивільного захисту[ред.ред. код]

У лютому 2015-го року Верховною Радою України були внесені зміни до ряду законодавчих актів[22] (Кримінальний кодекс України, "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", "Про основи національної безпеки України", "Про оборону України"), чим фактично прирівняно проходження служби цивільного захисту до військової служби, за умов настання в державі особливого періоду або оголошення цільової мобілізації. Зокрема передбачена кримінальна відповідальність за ухилення від такої служби в зазначених умовах - від 2 до 5 років позбавлення волі.

Сили цивільного захисту ДСНС України[ред.ред. код]

Докладніше у статті Оперативно-рятувальна служба цивільного захисту України

Підрозділи центрального підпорядкування апарату ДСНС[ред.ред. код]

1-й Спеціальний центр швидкого реагування ДСНС

[23] [24]

Заняття в Навчальному центрі ОРС ЦЗ ДСНС України (с. Ватутіне)
Навчальний центр ОРС ЦЗ ДСНС (с. Ватутіне)
 • Управління забезпечення Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України (колишня в/ч Д1001, 1-й загін забезпечення військ ЦО України, Київ)[25]
 • Спеціальний авіаційний загін Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України (колишня в/ч Д0170, Ніжин, Чернігівська обл.)
 • Міжрегіональний центр швидкого реагування ДСНС України (колишня в/ч Д0060, 76 ОАРБ, Ромни, Сумська обл.)[26]
 • 1 Спеціальний центр швидкого реагування ДСНС України (колишня в/ч Д0040, 148 ОММБр Київ)[27]
 • 2 Спеціальний центр швидкого реагування ДСНС України (колишня в/ч Д0090, 155 ОММБр, Дрогобич, Львівська обл.)[28]
 • База ресурсного забезпечення та аварійно-рятувальних робіт ДСНС України (колишня в/ч Д1002, 2-й загін забезпечення військ ЦО України, с. Жеребкове, Одеська обл.)
 • Навчальний центр Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України (колишня в/ч Д0050, 238-а Харківська окрема навчальна бригада військ Цивільної оборони України, с. Ватутіне, Харківська обл.)[29]
 • Центр оперативного зв'язку, телекомунікаційних систем і інформаційних технологій ДСНС України (колишній 301 ВЗ, Київ)
 • Центр зв'язку та управління ДСНС України (колишня в/ч Д3728, 692 ОВЗ, м. Переяслав-Хмельницький, Київська обл.)
 • ДП "Мобільний рятувальний центр" ДСНС України (смт. Козин, Київська обл.)[30]

у стадії формування після тимчасової окупації АР Крим:

 • Спеціальний морський загін Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України (колишня в/ч Д0120)

ЗАВДАННЯМИ сил цивільного захисту центрального підпорядкування ДСНС України, основу яких складають аварійно-рятувальні формування швидкого реагування, авіаційні, морські, навчальні формування, підрозділи зв'язку і забезпечення є:

а) в мирний час:

 • проведення заходів з підтримки готовності сил цивільного захисту центрального підпорядкування до виконання покладених на них завдань;
 • використання, розміщення і своєчасне оновлення озброєння, техніки і інших матеріально-технічних засобів, призначених для проведення аварійно-рятувальних і інших невідкладних робіт;
 • участь в заходах з попередження і ліквідації НС;
 • участь в підготовці сил і засобів по попередженню і ліквідації НС, а також навчання населення у сфері цивільного захисту.

б) в мирний і військовий час під час ліквідації НС :

 • ведення радіаційної, хімічної і неспецифічної бактеріологічної (біологічною) розвідки в зонах НС, а також на маршрутах висунення до них;
 • проведення аварійно-рятувальних і інших невідкладних робіт по оперативній локалізації і ліквідації НС природного і техногенного характеру на території України, а також на територіях іноземних держав;
 • проведення піротехнічних робіт по виявленню, знешкодженню і знищенню вибухонебезпечних предметів, що залишилися на території України після воєн, сучасних боєприпасів і підривних засобів (окрім вибухових пристроїв, використовуваних в терористичних цілях) і проведення інших взрывотехнических робіт на усій території України, у внутрішніх водах і акваторіях Азовського і Чорного морів (за винятком територій, які надані для розміщення і постійної діяльності військовий частини, установа, військових навчальних закладів, підприємств і організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, і об'єктів транспортної системи
 • проведення робіт по санітарній обробці населення, знезараженню будівель і споруд, спеціальній обробці техніки, майна і територій;
 • участь в доставці вантажів, що перевозяться в зони НС, у тому числі в якості гуманітарної допомоги іноземним державам;
 • добування і очищення питної прісної води;
 • участь в забезпеченні постраждалого населення продовольством, водою, предметами першої необхідності, іншими матеріальними засобами і послугами, житлами для тимчасового проживання, а також в наданні постраждалому населенню першої допомоги;
 • проведення заходів по евакуації населення, матеріальних і культурних цінностей із зон надзвичайних ситуацій;
 • проведення робіт по відновленню об'єктів життєзабезпечення населення;
 • здійснення спільної з правоохоронними органами протидії тероризму;
 • участь у виконанні окремих заходів територіальної оборони і в забезпеченні режиму надзвичайного або воєнного стану.

Спеціальні підрозділи центрального підпорядкування мають у своєму складі 3167 чол. особового складу і 473 од. основної техніки.

Підрозділи територіального підпорядкування[ред.ред. код]

1. Державні пожежно-рятувальні частини (загони), у складі 1182 підрозділів, 5500 од. основної техніки і близько 35 000 чол. особового складу.[31] [32]

 • Державні пожежно-рятувальні частини (пости) ГУ (У) ДСНС України у областях і м. Києві по охороні міст (районів, інших населених пунктів)
 • Державні пожежно-рятувальні частини (пости) ГУ (У) ДСНС України у областях і м. Києві по охороні особливо важливих об`єктів, об`єктів енергетики, а також великих підприємств (на договірній основі)
Пожежні ДСНС готові до бою з вогнем
Пожежно-рятувальні роботи, м. Харків
Державна пожежно-рятувальна частина ДСНС України
Аварійно-рятувальний загін спец. призначення, м. Ужгород
Аварійно-рятувальний загін спец. призначення, с. Якушинці
Тренування сил УДСНС у Чернігівській обл.
Будні групи піротехнічних робіт
Аварійно-рятувальні роботи, м. Миколаїв
Піротехніки Аварійно-рятувальної частини ГУ ДСНС у Луганській обл.
Роботи по розмінуванню територій (Запорізька обл.)

2. Аварійно-рятувальні загони спеціального призначення при ГУ (У) ДСНС України в м.Києві, Київською, Кіровоградською, Донецькою, Луганською, Запорізькою, Миколаївською, Херсонською, Одеською, Вінницькою, Черкаською, Чернівецькою, Чернігівською, Дніпропетровською, Харківською, Полтавською, Житомирською, Хмельницькою, Рівненською, Волинською, Закарпатською, Івано-Франківською, Тернопільською областях, створені на базі Загонів технічної служби пожежної охорони; реорганізованих у 2005-2006 рр.; військових частин військ ЦО України; регіональних спеціальних загонів пожежної охорони; протифонтанних, гірських пошуково-рятувальних і гірничорятувальних служб МНС України.

На базі реорганізованих військових частин Д0055, Д0070, Д0080, Д0100, Д0130, Д0140, Д0150, Д0180 військ ЦО України створені:

 • Частина спеціального призначення Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області, м. Верхівцеве, Верхньодніпровського р-ну Дніпропетровської обл. (колишня в/ч Д0140, 439 ОММП)
 • Аварійно-рятувальна частина Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Луганській області, сел. Лоскутівка Попаснянського р-ну Луганської обл. (колишня в/ч Д0150, 437 ОММП)
 • 2-га аварійно-рятувальна частина Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Запорізькій області, смт. Мирне Мелітопольського р-ну Запорізької обл. (колишня в/ч Д0130, 264 ОММП)
 • Аварійно-рятувальна частина Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Рівненській області, сел. Городище Рівненського р-ну Рівненської обл. (колишня в/ч Д0080, 123 ОАРБ)
 • Аварійно-рятувальна частина Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Одеській області, сел. Червонознам`янка Іванівського району Одеської обл. (колишня в/ч Д0100, 262 ОММП)
 • Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення У ДСНС України у Вінницькій області, сел. Якушинці Вінницького р-ну Вінницької обл. (колишня в/ч Д0055, 215 ОАРБ)
 • Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення У ДСНС України у Кіровоградській області, Кіровоград (колишня в/ч Д0070, 290 ОЗОР)
 • Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення У ДСНС України у Закарпатській області, Ужгород, Закарпатська обл. (колишня в/ч Д0180, 25 АРЗ)

Аварійно-рятувальні загони територіального підпорядкування мають у своєму складі 6714 чол. особового складу і 1851 од. основної техніки.

3.Підрозділи забезпечення.

 • Бази і склади майна і техніки, у т.ч. непорушного запасу;
 • Служби забезпечення пальним;
 • Підрозділу технічної служби, в т.ч. автотранспортного і ремонтного забезпечення, зв'язку;
 • Медичні служби

ЗАВДАННЯМИ сил цивільного захисту територіального підпорядкування основу яких складають державні пожежно-рятувальні підрозділи, аварійно-рятувальні формування спеціального призначення і підрозділи забезпечення є:

 • проведення пожежно-рятувальних робіт при виникненні надзвичайних ситуацій або пожеж в межах регіону обслуговування;
 • порятунок людей і їх майна на пожежах і місцях виникнення НС, участь в ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій і проведенні першочергових заходів по ліквідації їх наслідків в зонах можливого ураження;
 • надання постраждалим особам, рятувальникам долікарської (фельдшерської) і першої лікарської допомоги;
 • проведення радіаційної, хімічної розвідки в зонах радіаційного і хімічного забруднення, а також на маршрутах висунення до них;
 • проведення піротехнічних робіт, пов'язаних з виявленням і знешкодженням вибухонебезпечних предметів часів Другої світової і інших воєн;
 • проведення аварійно-рятувальних і інших невідкладних заходів по оперативній локалізації і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій регіонального рівня;
 • здійснення заходів територіальної оборони і антитерористичних операцій;
 • участь в роботах по санітарній обробці населення, спеціальної обробки техніки і іншого майна, знезараження будівель, споруд і територій;
 • здійснення заходів по евакуації населення, матеріальних і культурних цінностей із зон надзвичайної ситуації.

Спеціалізовані формування[ред.ред. код]

 • Державний воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін ДСНС України (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області)
 • Дніпропетровський воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін ДСНС України

Озброєння Сил цивільного захисту ДСНС України[ред.ред. код]

Пожежна і рятувальна техніка[ред.ред. код]

Знаходиться на озброєнні Державних пожежно-рятувальних частин (ДПРЧ) ; частин (груп) рятувальних робіт, груп (відділень) спеціальних водолазних робіт формувань швидкого реагування, спеціального призначення; частин спеціальної техніки

Автоцистерна пожежна АЦ-40 на базі автомобіля ГАЗ-3310
Автоцистерна пожежна АЦ-40 на базіЗІЛ-131. Вінниця, Україна.
Автомобіль повітряно-пінного гасіння на базі "КамАЗ", м. Запоріжжя
 • Підйомники колінчаті - АКП "Bronto Skylift 30-3" (30 м.) на базі автомобіля КамАЗ-53213; АКП "Bronto Skylift 90" (90 м.) на базі автомобіля "Mercedes-Benz"
 • Автомобілі зв'язку і освітлення - АЗО на базі автомобіля ГАЗ- 33023, I-VAN
 • Автомобили газодимозахисної служби (АГДЗС) на базі автомобілів ГАЗ-33023
 • Автомобілі штабні - АШ-5 на базі автомобіля ГАЗ-33023; АШ на базі автомобілів УАЗ-2206, Volkswagen-Transporter
 • Спеціальні аварійно-рятувальні машини легкого типу і гірські "САРМ-Л", "САРМ-Г" на базі автомобілів Mitsubishi-L200, УАЗ-Патріот
 • Спеціальні аварійно-рятувальні машини середнього типу "САРМ-С" на базі автомобілів ЗіЛ-131, ГАЗ-2705
 • Спеціальні аварійно-рятувальні машини важкого типу "САРМ-В" на базі автомобілів,КамАЗ-53213, КамАЗ-43105, КрАЗ-6322
 • Спеціальні аварійно-рятувальні водолазні станції "САРВС-Л", "САРВС-В" на базі автомобілів ГАЗ-2705, ГАЗ-66
 • Спеціальні плавзасоби (кораблі, катери, судна аварійно-рятувального, пошуково-рятувального, протипожежного призначення, підводного розмінування)
Автомобиль аварійно-рятувальний САРМ-Л, Навчальний центр ДСНС
Аварійно-рятувальна машина САРМ-Л
Аварійно-рятувальна машина САРМ-С (ЗіЛ-131)

Техніка піротехнічних робіт (розмінування)[ред.ред. код]

Знаходиться на озброєнні частин (груп, відділень) піротехнічних робіт; груп (відділень) підводного розмінування аварійно-рятувальних формувань центрального та територіального підпорядкування

ОПМ "Mitsubishi L200" і "Volkswagen T5"
Оперативно-піротехнічна машина водолазна
Призначена для:
 • доставки до місця виконання робіт по розмінуванню територій (об'єктів, водойм) піротехнічних (саперних) розрахунків, спеціального устаткування;
 • переміщення на борт за допомогою гідравлічного устаткування важких вибухонебезпечних предметів для їх подальшого перевезення;
 • перевезення вибухонебезпечних предметів до місця їх ліквідації (шляхом контрольованого підриву).

види піротехнічної техніки, що стоїть на озброєнні підрозділів Служби:

 • Оперативно-піротехнічні машини (ОПМ) на базі легкових автомобілів з колісною формулою 4х4 - Mitsubishi-L200, Volkswagen T5, УАЗ-Патріот, УАЗ-469, УАЗ-31512
 • Піротехнічні машини легкого типу (ПМ-Л) на базі вантажопасажирських автомобілів підвищеної прохідності ГАЗ-330273, УАЗ-3303, УАЗ-3309, ГАЗ-66
 • Піротехнічні машини важкого типу (ПМ-В) на базі автомобілів КрАЗ-63221; ЗіЛ-131; Урал-4320 та бронетранспортера БТР-70
 • Оперативно-піротехнічні машини водолазні (ОПМ-В) на базі вантажопасажирських та вантажних автомобілів з колісною формулою 4х4
Піротехнічна машина ПМ-В на базі КрАЗ-6322

Інженерна техніка[ред.ред. код]

Шляхопрокладчик гусеничний БАТ-2
Бульдозер колісний "БКТ-2РК"
Машина для вириття котлованів "МДК-3" ДСНС України
Важкий механізований міст ТММ-3М Сил ДСНС
Траншейна машина ТМК-2

Знаходиться на озброєнні інженерних груп (відділень) , частин (груп) спеціальних робіт по ліквідації наслідків аварій аварійно-рятувальних формувань Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту центрального і територіального підпорядкування

Засоби подолання руйнувань і перешкод

Засоби подолання водних перешкод

 • Транспортери плаваючі "ПТС", "ПТС-2", ПТС-М
 • Катери моторно-буксирні
 • Водолазні станції

Засоби механізації дорожніх, підйомних і землерийних робіт

 • Машина для вириття котлованів "МДК-2" і МДК-3
 • Бульдозер колісний "БКТ-2РК" на базі колісного тягача МАЗ-538
 • Полкова землерийна машина ПЗМ-2
 • Машина траншейна ТМК-2 на базі колісного тягача МАЗ-538
 • Бульдозер гусеничний Б-10М
 • Тягачі важкі артилерийские АТ-Т, МТ-Т
 • Екскаватори військові ЕОВ-4421
 • Крани автомобільні вантажопідйомністю до 25 т. на базі автомобілів "КрАЗ", "МАЗ", "УРАЛ"

Техніка РХБЗ (радіаційного, хімічного і біологічного захисту)[ред.ред. код]

Знаходиться на озброєнні частин (груп, відділень) радіаційного, хімічного і біологічного захисту аварійно-рятувальних формувань центрального і територіального підпорядкування

Авторозливочна станція АРС-14
Автомобіль "ПРХЛ" на базі "Ford Transit", Учбовий центр ДСНС
Навчання підрозділу РХБЗ, м. Ромни
 • Пересувна лабораторія РХБ розвідки "ПРХЛ" на базі автомобілів "Газель", "Ford Transit"
 • Автомобіль радіаційної і хімічної розвідки УАЗ-469РХ
 • Машина радіаційної і хімічної розвідки БРДМ-2РХ на базі броньованої розвідувально-дозорної машини БРДМ-2
 • Машина радіаційної і хімічної розвідки РХМ-4 на базі бронетранспортера БТР-80
 • Машина радіаційної і хімічної розвідки РХМ на базі МТ-ЛБ
 • Авторозливні станції АРС-14 на базі автомобілів ЗіЛ-131
 • Дезинфекційно-душові установки ДДА-66, ДДА-53Б (ГАЗ-66)

Спеціальна техніка[ред.ред. код]

Електростанція дизельна особливої потужності "МДЕС"
Машина швидкої медичної допомоги Сил ДСНС

Знаходиться на озброєнні підрозділів управління; забезпечення; аварійно-рятувальних частин, частин (груп) життєзабезпечення; групп (відділень) рятувальних робіт аварійно-рятувальних формувань Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту центрального і територіального підпорядкування

 • Командно-штабні машини Р-142Г на базі автомобіля ГАЗ-66; Р-145БМ "Чайка" на базі бронетранспортера БТР-60
 • Радіостанції радіорелейні рухомі типу Р-409(ЗіЛ-131)
 • Електростанції рухомі різних модифікацій
 • Установки для добування прісної води УДВ-15
 • Тягачі важкі седельні МАЗ-537
 • Мобільні пункти управління на базі тягачів МАЗ-7310
 • Універсальні машини підігрівання УМП-350-131 (ЗіЛ-131)
 • Комплекси життєзабезпечення бойового чергування у складі машин 15Т117, 15Т118, МДЕС на базі спец. автомобілів МАЗ-7310
 • Техніка медичної служби - машини швидкої медичної допомоги на базі автомобілів Renault Master, санітарні АС-66 (ГАЗ-66), УАЗ-3962; автоперев'язувальна АП-2 (ГАЗ-66); ПКМПП-01 - рухомий комплекс медичного пункту полку (ГАЗ-66)
 • Снігоочисники шнекороторні ДЕ-226 (Урал-4320)
 • Автомайстерні пересувні ПАРМ-1М - рухома автомобільна ремонтна майстерня (ЗіЛ- 131)
Спецтехніка аварійно-рятувальної частини у смт. Мирне
Тягач МАЗ-537 з причепом ЧЗМАП
командно-штабна машина Р-142Г
Автоперев`язочна АП-2 на базе ГАЗ-66
Спец. техніка ДСНС
Пересувний пункт управління на базі МАЗ-543

Озброєння охорони і оборони[ред.ред. код]

Після демілітаризації в 2004-2005 роках сил МНС України і перетворення військ Цивільної оборони України в невійськову (спеціальну) Оперативно-рятувальну службу цивільного захисту їй дісталася в спадок велика кількість зброї, в т.ч. автомати АКМ, АК-74, кулемети РПК, КПВТ, РПД-44, ПКТ, РПКС-74, ДТ, ПК, пістолети ТТ, ПМ, АПС, гвинтівки СВД, карабіни ‎СКС, гранатомети РПГ-2, різні найменування гранат та боєприпасів.

Зброю було вивезено з розформованих і реорганізованих військових частин МНС (за винятком необхідного для охорони і оборони майна і об'єктів) і сконцентровано на складах озброєння (тривалого зберігання) в трьох регіонах України.

Протягом 2006-2011 років рішеннями Кабінету міністрів України велика частина цього озброєння була відчужена і реалізована[33][34][35][36][37] у відповідному порядку, передбаченому для реалізації військового майна Збройних Сил України; частина на даний момент знаходиться на зберіганні для забезпечення виконання Оперативно-рятувальною службою цивільного захисту ДСНС України Законів України "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", "Про правовий режим надзвичайного стану", "Про правовий режим воєнного стану", "Про військовий обов'язок і військову службу", "Про оборону України".

За станом на 2015 рік для охорони і оборони майна і об'єктів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на озброєнні аварійно-рятувальних, авіаційних, навчальних, морських формувань центрального і територіального підпорядкування, навчальних закладів знаходяться - у підрозділів охорони (ВОХОР та стройові вартові підрозділи)7,62 мм автомати АКМ,автомати АК-74 5,45 мм., самозарядні карабіни Симонова 7,62 мм. (СКС), у особового складу добових нарядів (оперативні чергові офіцери, помічники опер. чергових і так далі) - 9 мм. пістолети Макарова (ПМ).

довідково:

24 березня 2014року о 4 годині ранку з метою заволодіння зброєю та боєприпасами, що знаходились на зберіганні було скоєно озброєний напад[38] [39]групою до 10 осіб на Базу ресурсного забезпечення та аварійно-рятувальних робіт ДСНС України у смт. Жеребкове Ананьївського р-ну Одеської обл. Проникнувши на територію, нападники скрутили чатового, відібравши у нього карабін СКС, інший чатовий оголосив тривогу та почав стріляти у повітря. Нападники нетривалий час відстрілювалися та врешті втікли з місця пригоди. На наступний день, 25 березня співробітниками УБОЗ ГУ МВС України у Одеській обл. організатора та активних учасників нападу було затримано, при цьому вилучено вогнепальну, травматичну та холодну зброю, бронежилет, бінокль, а також відібраний у чатового карабін[40].

Авіація Сил цивільного захисту[ред.ред. код]

Ан-32П на навчаннях у Криму
Авіатехніка на стоянці Загону
Авіація ДСНС, Ан-32П

Знаходиться на озброєнні Спеціального авіаційного загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України (м. Ніжин)[41]

Спеціальний авіаційний загін Оперативно - рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України призначений самостійно або у взаємодії з іншими підрозділами цивільного захисту виконувати покладені завдання захисту населення і територій, матеріальних і культурних цінностей і довкілля під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, проведення спеціальних робіт в складних умовах. Координація і контроль діяльності Спеціального авіаційного загону ОРС ЦЗ ДСНС України здійснюється в порядку, певному ДСНС України. Аеродром 1-го класу має злітно-посадочну бетонну смугу завдовжки 3000х80 метрів і придатний для прийому повітряних суден різних типів вантажопідйомністю до 190 тонн, в простих і складних метеорологічних умовах, як вдень, так і вночі.

Спеціальний авіаційний загін ОРС ЦЗ ДСНС України у своєму складі має:

УПРАВЛІННЯ:

 • Керівництво;
  • Штаб:
 • Група спеціального зв'язку і режиму секретності;
 • Метеорологічна служба;
 • Група керівництва польотами;
 • Фінансово-економічна група.

ОСНОВНІ ПІДРОЗДІЛИ:

 • Авіаційна ескадрилья спеціального призначення на літаках;
 • Авіаційна ескадрилья спеціального призначення на вертольотах;
 • Інженерно-авіаційна служба;
 • Пошуково-рятувальна і парашутно-десантна служба;
 • Група засобів розпізнавання;
 • Відділення обробки інформації і об'єктивного контролю.

ПІДРОЗДІЛИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ :

 • Частина авіаційно-технічного і матеріального забезпечення;
 • Група аеродромного обслуговування і забезпечення польотів (з постійним місцем дислокації в аеропорту "Жуляни", м.Київ);
 • Вузол зв'язку (автоматизованих систем управління і радіотехнічного забезпечення);
 • Медична служба;
 • Пожежний пост;
 • Відділення охорони.


Зображення Тип Виробник Призначення Кількість Характеристика
Авіація
Авиация ГСЧС Ан-32П.jpg Ан-32П Україна Україна Літак для гасіння пожеж може застосовуватися для виконання наступних завдань : польоти на гасіння лісових пожеж за допомогою зливу вогнегасної рідини з навісних зливних агрегатів на осередки пожеж (максимальна маса вогнегасної рідини - 8000 кг) десантування в район лісової пожежі парашутистів - пожежників до 28 чоловік і пожежного спорядження до 10 упаковок по 100 кг кожна для гасіння лісової пожежі; польоти на баражування територіальних базами авіаційної охорони лісів, доставка на аеродром базування в районі лісових пожеж мобільних заправних станцій. Літак може бути переобладнуваний у вантажний варіант для перевезення вантажів (пасажирів), або їх десантування парашутним способом, а також як санітарний варіант для перевезення постраждалих місць надзвичайних ситуацій.
Ан-26 ГСЧС.jpg Ан-26 Україна Україна Військово-транспортний літак перевозить до 40 пасажирів або 24 поранених на носилках у супроводі медичного персоналу. У мінімальні терміни може переобладнуватися в транспортний варіант для перевезення вантажів загальною масою до 5500 кг
Ан-30 ГСЧС Украины.jpg Ан-30 Україна Україна Літак повітряного спостереження і аерофотознімання застосовується для вирішення широкого кола завдань пов'язаних з аерофотоз`йомкою, дистанційного зондування земної поверхні, ведення візуального спостереження з документуванням за допомогою відео і фотоустаткування, а також в транспортних цілях для перевезення до 18 пасажирів або до 3000 кг вантажу.
Ми-8 ГСЧС.jpg Мі-8 Україна Україна Багатоцільовий вертоліт використовується як пожежний або транспорт для перевезення вантажів у вантажній кабіні і на зовнішній підвісці загальною масою до 3000 кг, як санітарний, перевозить 3-6 поранених на носилках або 15 сидячих на відстань до 725 км.
EC-145.jpg Eurocopter EC145 Франція Франція Багатоцільовий вертоліт призначений для перевезення до 8 пасажирів. Передбачена можливість різних варіантів використання - медичний, аварійно-рятувальний, патрульний. Базовий варіант дозволяє виконувати покладені на нього обов'язки вдень і вночі в простих і складних метеорологічних умовах, з аеродромів і непідготовлених майданчиків. У медичному варіанті передбачена установка реанімаційного устаткування.

Навчальні і науково-дослідні заклади[ред.ред. код]

Дивись також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Главу ДСНС арештували під час засідання уряду
 2. Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затверджене Указом Президента України №20/2013 "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій
 3. Указ Президента України №726/2012 "Про деякі заходи щодо оптимізації центральних органів виконавчої влади"
 4. [http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/120-2014-п Постанова Кабінету Міністрів України №120 від 25.04.2014 "Питання спрямування і координації Державної служби з надзвичайних ситуацій
 5. Закон України "Про війська Цивільної оборони України"
 6. [http: //zakon2.rada.gov.ua/laws/show/47/2003 Указ Президента України №47/2003 "Про заходи щодо вдосконалення державного управління у сфері пожежної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій
 7. Указ Президента України №1467/2003" Про Державну програму перетворення військ Цивільної оборони України, органів і підрозділів державної пожежної охорони в оперативно-рятувальну службу цивільного захисту на період до 2005 року"
 8. 17 Кодекс цивільного захисту України
 9. Розпорядження Кабінету Міністрів України №412-р від 23.04.2014 р "Про призначення Бочковського С.С. Головою Державної служби України з надзвичайних ситуацій"
 10. "Питання спрямування та координації діяльності Державної служби з надзвичайних ситуацій"
 11. Наказ МВС України № 631 від 03.07.2014 "Про затвердження Положення про Оперативно-рятувальну службу цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій"
 12. Про звільнення Бочковського С.С. з посади Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій
 13. Про звільнення Стоєцького В.Ф. з посади заступника Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій
 14. Про призначення Шкіряка З.Н. виконуючим обов'язки Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій
 15. Апарат ДСНС України-Державна служба України з надзвичайних ситуацій
 16. Департамент державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту
 17. Департамент реагування на надзвичайні ситуації
 18. Теріторіальні органі управління ДСНС України - сайт ДСНС України
 19. Керівництво - Державна служба України з надзвичайних ситуацій
 20. Керівництво ДСНС України - Чечоткін М.О.
 21. -2013-п Про затвердження Положення про порядок проходження служби... | від 11.07.2013 № 593
 22. Рада ввела ответственность за отказ от прохождения службы гражданской обороны в особый период
 23. bp.html Підрозділи центрального підпорядкування - Державна служба України з надзвичайних ситуацій
 24. Схема підпорядкування в системі ДСНС України-сайт ДСНС
 25. Управління забезпечення Оперативно- рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України - Державна служба України з надзвичайних ситуацій
 26. МЦШР ДСНС України - сайт
 27. 1 Спеціальний центр швидкого реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій - Державна служба України з надзвичайних ситуацій
 28. 2 Спеціальний центр швидкого реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій - Державна служба України з надзвичайних ситуацій
 29. Навчальний центр ОРС ЦЗ|ДСНС України
 30. mrc.html Державне підприємство "Мобільний рятувальний центр МНС України" - Державна служба України з надзвичайних ситуацій
 31. Підрозділи, підпорядковані територіальним органам управління ДСНС України - сайт ДСНС України
 32. Схема підпорядкування в системі ДСНС України-сайт ДСНС
 33. -2006-п Про затвердження переліку військового майна військ...
 34. -2008-р Деякі питання відчуження майна Оперативно- рятувальної...|від 14.05.2008 № 707-р (Сторінка 1 з 2)
 35. -2009-р Деякі питання відчуження майна Оперативно- рятувальної служби...|від 17.07.2009 № 826-р
 36. -2010-р Деякі питання відчуження майна Оперативно- рятувальної...|від 18.08.2010 № 1710-р (Сторінка 1 з 3)
 37. -2011-р Деякі питання відчуження майна Оперативно- рятувальної...|від 25.05.2011 № 450-р (Сторінка 1 з 2)
 38. В Одесской области произошло нападение на склад с оружием (обновлено)
 39. В Одеській області розпочато розслідування за фактом нападу невідомих на базу ДСНС
 40. Одесский УБОП задержал боевиков, напавших на склад гражданской обороны в Жеребково
 41. САЗ ДСНС України

Посилання[ред.ред. код]