Державна служба зайнятості

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Державна служба зайнятості — централізована система державних установ, яка забезпечує гарантії держави щодо соціального захисту прав громадян України на працю та реалізацію їхніх прав на соціальних захист від безробіття. Діяльність Державної служби зайнятості здійснюється під керівництвом Міністерства соціальної політики України. Державна служба зайнятості діє на підставі Законів України «Про зайнятість населення», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та Положення «Про державну службу зайнятості».

Державна служба зайнятості – служба, яка на безоплатній основі надає послуги на засадах соціального страхування та є активним посередником на ринку праці між роботодавцями і шукачами роботи.

Державна служба зайнятості виконує завдання  і функції у сфері зайнятості населення, трудової міграції та соціального захисту від безробіття, а також функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов‘язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Кадровий потенціал державної служби зайнятості налічує близько 14 тис.працівників, які надають соціальні послуги в близько 640 центрах зайнятості по всій території країни.

Структура служби[ред.ред. код]

 1. Державна служба зайнятості (Центральний апарат).
 2. Обласні, районні, міжрайонні, міські, районні у містах центри зайнятості.
 3. Центри професійно-технічної освіти.
 4. Інститут підготовки кадрів Державної служби зайнятості.

Основні завдання[ред.ред. код]

 1. Реалізація державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції.
 2. Сприяння громадянам у підборі підходящої роботи та надання роботодавцям послуг з добору працівників.
 3. Фінансова підтримка роботодавців у створенні нових робочих місць.
 4. Підвищення конкурентоспроможності безробітних на ринку праці.
 5. Залучення безробітних до тимчасової зайнятості (до громадських та інших робіт тимчасового характеру).
 6. Підтримка безробітних в організації підприємницької діяльності.

Усі послуги надаються державною службою зайнятості безоплатно.

Інформування населення про діяльність служби зайнятості, про законодавство у сфері зайнятості та соціального страхування на випадок безробіття, наявні вакансії здійснюється через інформаційні та Інтернет-ресурси державної служби зайнятості (www.dcz.gov.ua, www.trud.gov.ua).

Державна служба зайнятості здійснює фінансову підтримку роботодавців у створенні нових робочих місць. Створюючи нові робочі місця та працевлаштовуючи на них соціально незахищених безробітних, роботодавець має право на компенсацію єдиного внеску на соціальне страхування. Компенсація також здійснюється суб'єктам малого підприємництва, які створюють нові робочі місця у пріоритетних галузях економіки та працевлаштовують на них безробітних.

Державна служба зайнятості має механізми профілактики настання страхових випадків, що сприяють підтримці роботодавців та недопущенню звільнення працівників, збереженню трудових колективів. Зокрема, працівникам, які опинилися під загрозою вивільнення, може здійснюватися виплата допомоги по частковому безробіттю.

З метою підвищення конкурентоспроможності безробітних на ринку праці здійснюється професійна підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації безробітних на замовлення роботодавців або для проведення підприємницької діяльності за договорами у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, на підприємствах, в установах та організаціях або безпосередньо у роботодавців – замовників кадрів, у тому числі в центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості.

Для професійного самовизначення громадян здійснюється професійна орієнтація шляхом професійного інформування, професійного консультування та професійного відбору.

Для підвищення конкурентоспроможності безробітних старше 45 років здійснюється видача ваучерів на оплату навчання.

В умовах недостатньої кількості наявних вакансій альтернативою постійній зайнятості є тимчасова зайнятість громадян. З метою матеріальної підтримки в період пошуку роботи державна служба зайнятості залучає безробітних до громадських та інших робіт тимчасового характеру.

Надзвичайно важливим для сучасного ринку праці є створення робочих місць у малому бізнесі. Державна служба зайнятості підтримує безробітних в організації підприємницької діяльності. Попередньо здійснюється навчання безробітних основам ведення бізнесу на спеціалізованих семінарах з підприємництва. Для запровадження власної справи служба зайнятості дає стартовий капітал безробітним, які бажають започаткувати власну справу, здійснюючи одноразово виплату допомоги по безробіттю. Також організовується надання індивідуальних та групових консультацій з ведення власної справи, із залученням відповідних  компетентних спеціалістів.

Для отримання допомоги у пошуку роботи можна звертатися в будь-який зручний для відвідування центр зайнятості – незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування особи.

Керівництво[ред.ред. код]

 • Кашуба Ярослав Миколайович — Голова Державної служби зайнятості (керівник Центрального апарату) (з лютого 2015).
 • Кондрюк Сергій Михайлович — Голова правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (з травня 2014).

Посилання[ред.ред. код]