Джованні Доменіко Кассіні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Джованні Кассіні

Джованні Доменіко Кассіні (італ. Giovanni Domenico Cassini, фр. Jean-Dominique Cassini; * 8 червня 1625 — † 14 вересня 1712) — французький астроном, інженер та астролог італійського походження. Кассіні був професором астрономії в Болонському університеті, а з 1671 обіймав посаду директора Паризької обсерваторії, де й безпосередньо жив.

Наукова діяльність[ред.ред. код]

Близько 1665 Кассіні вперше спостерігав Червону пляму Юпітера. Він відкрив чотири супутники Сатурна і виявив щілину в кільцях Сатурна (Щілина Кассіні; 1675).

У 1683 році Кассіні дав перший науковий опис явища зодіакального світла, запропонувавши гіпотезу, що пояснює його розсіянням сонячного світла на лінзоподібному скупченні частинок пилу, що знаходяться в площині екліптики; ця гіпотеза є в наш час[Коли?] загальноприйнятою.

Кассіні вперше провів успішне вимірювання довготи за методом Галілео Галілея — спостерігаючи за затемненнями супутників Юпітера. Саме цей метод був використаний для першого точного вимірювання території Франції. Розміри країни на практиці виявилися значно меншими, ніж очікувалося, на що Людовик XIV в 1693 році відмітив: «Ніяка військова поразка не порівняється з тими втратами, які заподіяла мені старанність моїх географів».

Кассіні відмітив (1672), що передбачені ним моменти затемнень супутника Юпітера Іо постійно відхилялися від спостережуваних в межах 22 хвилин. Причину цього відкрив колега Кассіні по Паризькій обсерваторії Олаф Ремер: найбільші відхилення відбувалися тоді, коли Земля і Юпітер знаходилися по різні сторони Сонця, тому Ремер припустив, що швидкість світла кінцева, і діаметр земної орбіти світло проходить за 22 хвилини, звідки він отримав першу оцінку швидкості світла: близько 220000 км/сек (за сучасними даними: ≈ 299 792 км/сек.). Кассіні, проте, не підтримав гіпотезу Ремера, і вона була остаточно визнана тільки через півстоліття, з відкриттям аберації світла.

Див. також[ред.ред. код]