Джозеф Пулітцер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Джозеф Пулітцер

Джо́зеф Пу́літцер (або Пуліцер; англ. Joseph Pulitzer, 10 квітня 1847(18470410)29 жовтня 1911) — американський видавець, журналіст, родоначальник жанру «жовтої преси». Гроші, які він залишив по собі, стали основою для створення Пулітцерівської премії — однієї з найпрестижніших премій у галузі журналістики (вперше вручена 1917 року).

Біографія[ред.ред. код]

Пулітцер народився 10 квітня 1847 в угорському містечку Мако в родині багатого єврея-зерноторгівця і німкені-католички. Незабаром родина переїхала в Будапешт, де майбутній журналіст одержав знання в приватній школі.

У юності Пулітцер мріяв про військову кар'єру, але за станом здоров'я не був зарахований до австрійської армії. Потім йому вдалося завербуватися в армію США, але під час плавання в Америку він передумав і після прибуття дезертирував. Однак йому довелося повоювати — він прибув до США напередодні закінчення Громадянської війни.

Певний час Джозеф вивчав англійську мову і паралельно працював у німецькомовній газеті, що видавалася в Сент-Луїсі. У 1878 році Пулітцер купив газету St. Louis Post-Dispatch і почав активно працювати над перетворенням її бізнес-моделі. 1883 він купив ще одну газету — The New York World.

У 1885 році Пулітцер був обраний у Палату представників.

Помер Пулітцер 29 жовтня 1911 на борту власної яхти в гавані Чарльстона (штат Південна Кароліна). За кілька років до цього він склав заповіт, за яким залишав 2 млн $ Колумбійському університету. Три чверті цих коштів пішли на створення Вищої школи журналістики, а на суму, що залишилася, була заснована Пулітцерівська премія, яку вручають з 1917.

Морока зі статуєю Свободи[ред.ред. код]

Скульптуру Свободи роботи Фредеріка Бартольді не бажали приймати не тільки у арабському Єгипті, а й в Сполучених Штатах. Навіть сама ідея монумента первісно не мала в країні популярності. Тому уряд США первісно відмовився фінансувати цей поект. Фігура почала іржавіти в Парижі.

В справу популяризації проекту і самої скульптури втрутився володар газет Джозеф Пулітцер, німецькомовний емігрант із Австро-Угорщини. Він розгорнув тривалу кампанію критики уряду (хоча не бачив скульптуру, художні якості котрої були невисокі). Критикував також багатіїв-меценатів, що не давали на її монтаж грошей, критикував пересічних громадан — за байдужість до ідеї. Скандальна критика і наполегливість Пулітцера спрацювали. Фонд створення монументу Свододи почав отримувати грошові суми і згодом грошей вистачило на закінчення монтажу. Уряд пішов на урочистості з приводу закінчення робіт, аби не втрачати популярність у виборців. Скульптуру урочисто відкрив 28 жовтня 1886 року тодішній президент Сполучених Штатів Гровер Клівленд.

Бібліографія[ред.ред. код]

  • Brian, Denis. Pulitzer: A Life (2001).

Посилання[ред.ред. код]