Джон Діксон Карр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Джон Діксон Карр (англ. John Dickson Carr ) ( 30 листопада 1906 - 27 лютий 1977) - американський письменник, автор детективних романів. Також публікувався під псевдонімами «Картер Діксон», «Карр Діксон» і « Роджер Фейрберн». Його по праву вважають одним з кращих представників «золотого століття детектива», поряд з Агатою Крісті, Г. К. Честертоном, Гастоном Леру та іншими. На творчу манеру Карра вплинуло його захоплення Конан Дойлем, Гастоном Леру і Честертоном.

Джон Діксон Карр вважається найбільшим фахівцем в історії детектива по вбивствах в закритій кімнаті, як називали їх критики, посилаючись на знамениту «лекцію про замкненій кімнаті» у романі «Людина-привид»: жертва заходить в порожнє приміщення з закритими дверима, де потім таємничим чином виявляється його (або її) труп - як це, наприклад, відбувається у «Вбивстві в музеї воскових фігур». Сам письменник визначав детектив як «вправу для людської кмітливості, пастку і подвійний капкан, гру, в яку з глави в главу автор грає проти читача». «Те, що ми охоче читаємо вигадані детективні історії, - писав він, - здебільшого виникає з нашої любові до неймовірного».

Біографія[ред.ред. код]

Шотландець за походженням, Джон Діксон Карр народився 30 листопада 1906 в Юніонтауні, штат Пенсільванія (США), в сім'ї процвітаючого юриста і політичного діяча. Він вступив в одну з вищих шкіл Пенсільванії - The Hill School, де показав себе досить пересічним студентом. У віці двадцяти одного року Карр відправився в Париж і вступив до університету Сорбонни. Там же він написав свій перший детективний роман «бродять по ночах», в якому вперше з'явився паризький поліцейський Анрі Бенколін , що став одним з серійних героїв. У 1931 році він одружився на англійці Кларіссе Клевіс і влаштувався в Англії.

У 1933 році Карр написав роман «Відьмине лігво», в якому представив читачам свого найзнаменитішого героя професора - лексикографа доктора Гідеона Фелла. Зовнішність університетського сищика-аматора списана, за визнанням самого письменника, з Гілберта Честертона - іншого корифея детективного жанру, з яким Карр був знайомий особисто. У наступних роботах з'явився ще один серійний герой детективів Карра - Сер Генрі Мерівелл, комічний товстун, прототипом якого послужив сер Уїнстон Черчілль. Романи цієї серії публікувалися під псевдонімом Картер Діксон. Багато романів цієї серії вважаються кращими у творчості Карра, особливо знаменитий роман «Вікно Іуди» (The Judas Window), написаний в 1938 році.

У 1936 році Карр вступив в Детективний клуб. Протягом ряду років Джон Діксон Карр був автором програми BBC «Побачення зі смертю ». Ця передача стала прообразом багатьох відомих в майбутньому серіалів. Під час війни Карр працював на радіо у відділі пропаганди.

У 1948 році Джон Діксон Карр повернувся в США, але прожив там всього кілька років, після чого знову повернувся до Англії. Письменникові була надана честь написати біографію Артура Конан Дойля, яка побачила світ у 1949 році.

Після 1950 року Карр створив десять історичних детективів, по суті історичних романів, в яких поряд з вигаданими діють цілком реальні персонажі. Дія багатьох романів Карра відбувається в далекому або ж не настільки віддаленому минулому. «Диявол в оксамиті» переносить читача в XVII століття - в період реставрації монархії Стюартів, « Біснуваті » - в Англію XVIII століття, романи « Вогонь, гори!», «Скандал в Хай- Чімніз» і «Відьма відливу» оповідають про діяльність Скотланд-Ярду в XIX столітті і на початку XX століття, в епізодах «Вбивств Червоної Вдовиці» оживають моторошні сцени якобінського терору у Франції.

У 1954 році вийшов збірник про Шерлока Холмса «Подвиги Шерлока Холмса » ( The Exploits of Sherlock Holmes ), написаний у співавторстві з молодшим сином Артура Конан Дойла - Адріаном. У 60- ті роки минулого сторіччя Карр жив у Марокко, потім знову в США . Письменник помер 27 лютого 1977.

Романи[ред.ред. код]

 1. 1933 Ведьмино лігво ( Hag's Nook )
 2. 1933 Загадка божевільного капелюшника ( The Mad Hatter Mystery )
 3. 1934 Полювання на цирульника ( The Blind Barber )
 4. 1934 Вісімка мечів ( The Eight Of Swords )
 5. 1935 Годинники смерті ( Death -Watch )
 6. 1935 Людина- привид ( Hollow Man ) [Назва роману в США: Три труни ( The Three Coffins )]
 7. 1936 Вбивство арабських ночей ( The Arabian Nights Murder )
 8. 1938 Розбудити смерть ( To Wake The Dead )
 9. 1938 Зігнута петля ( The Crooked Hinge )
 10. 1939 Темні окуляри ( The Black Spectacles ) [Назва в США : The Problem Of The Green Capsule ]
 11. 1939 Клітка для простака ( The Problem Of The Wire Cage )
 12. 1940 Людина без страху ( The Man Who Could Not Shudder )
 13. 1941 Справа про постійні самогубства ( The Case of the Constant Suicides )
 14. 1942 Гра в кішки -мишки ( The Seat Of The Scornful ) [Назва книги в США : Death Turns The Tables ]
 15. 1944 Поки смерть не розлучить нас ( Till Death Do Us Part )
 16. 1946 Зловісний шепіт ( He Who Whispers )
 17. 1947 Сплячий сфінкс ( The Sleeping Sphinx )
 18. 1949 Поза підозрою ( Below Suspicion ) [ другий головний герой - Патрік Батлер ]
 19. 1958 Стук мерця ( The Dead Man's Knock )
 20. 1960 На зло громам ( In Spite Of Thunder )
 21. 1965 Будинок на лікті сатани ( The House At Satan's Elbow )
 22. 1966 Паніка в ложі В ( Panic In Box C 1967 Темна сторона місяця ( Dark Of The Moon )