Династія Габсбургів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Прапор Габсбургів, також Австрійської Імперії до 1867 року
Герб Габсбургів

Габсбурги — германська королівська династія, одна із наймогутніших в Європі. Її правління (понад шести століть) охоплює як середньовіччя, так і Новий час. З 1438 по 1806 рік Габсбурги — імператори Священної Римської імперії (з перервою в 1742-1745 роках). Кров Габсбургів була і в французьких королях, і в Романових, і в іспанських монархах.

Легенда про походження[ред.ред. код]

Згідно з легендою, одного разу славний лицар граф фон Альтенбурґ вирушив на полювання в гори. Захопившись азартом погоні, він не помітив, як залишив свою свиту далеко позаду. На скелях він побачив багато гнізд грифів, які, помітивши непроханого гостя, стали його атакувати. Ні меч, ні спис не рятували лицаря від кігтів і дзьобів птахів, і той, ставши на коліна, став благати Бога про спасіння. В цей час налетіла велика зграя чорних воронів, яка змусила грифів відступити. В подяку за це, врятований граф наказав своїм васалам на місці цієї події побудувати башту і назвати її Габісбург (гора грифів). На башті мали гніздитися ворони, а слуги графа — годувати їх. Проте графові нащадки вигнали птахів, зруйнували башту, а на її місці збудували замок. За це на рід Габсбургів було накладено прокляття — численні біди передвіщували чорні ворони.

Історія[ред.ред. код]

Мапа володінь дому Габсбургів у 1547 році
Мапа володінь дому Габсбургів у 1648 році
Родинне фото Габсбургів-Лотринген, 1896

XI-XIII століття володіли ландграфством у Верхньому Ельзасі та Середній Швейцарії.

1273 — Рудольфа фон Габсбурга обрали імператором Священної Римської імперії, цей титул успадкували і його нащадки. Він же набув у своє володіння герцогства Австрію та Штірію.

У XVI столітті Габсбурги розділилися на дві гілки: іспанську та австрійську. Імператорська корона зберігалася за австрійською гілкою.

Іспанська гілка обірвалася 1700 року, поступившись династії Бурбонів. Австрійська — згасла 1780 року, разом зі смертю імператриці Марії Терезії. Але нащадки її та її чоловіка Франца I (великого герцога Тосканського та колишнього герцога Лотарингії) перейняли ім'я Габсбургів (точніше — Габсбург-Лотаринґів).

Онук Марії Терезії, останній імператор Священної Римської імперії Франц ІІ 1804 року проголосив себе першим імператором новоутвореної Австрійської імперії під іменем Франца I1867 р. — Австро-Угорщина).

Останнім правлячим монархом з династії Габсбургів був цісар Австро-Угорщини Карл I, який зрікся влади 1918 року. Його син Отто фон Габсбург згодом став депутатом Європарламенту.

Габсбурги та Україна[ред.ред. код]

З XVI століття під владою Габсбургів перебувало Закарпаття, а після коронації 17 грудня 1526 у Пресбурзі імператор Фердинанд І став титулярним королем Галичини і Володимирії. З 1772 року Габсбурги стали фактичними правителями Галичини, з 1774-го — Буковини.

Посилання[ред.ред. код]