Доксициклін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Doxycycline.svg
Доксициклін
Систематизована назва за IUPAC
(4S,4aR,5S,5aR,6R,12aS)-4-(dimethylamino)-3,5,10,12,12a-pentahydroxy-6-methyl-1,11-dioxo-1,4,4a,5,5a,6,11,12a-octahydrotetracene-2-carboxamide
Класифікація
ATC код J01AA02
PubChem 11256
Хімічна структура
Формула C22H24N2O8 
Мол. маса 444,43 г/моль
Фармакокінетика
Біодоступність 100%
Метаболізм Печінка,в мінімальній кількості
Період напіввиведення 12-22 год.
Екскреція Нирки 40%,фекалії
Реєстрація лікарського засобу в Україні
Назва, фірма-виробник, країна, номер реєстрації, дата ДОКСИЦИКЛІН,
ЗАТ НВЦ«Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод»,Україна
UA/3292/01/01
23.06.2010-23/06/2015

Доксициклін — напівсинтетичний антибіотик з групи тетрациклінів для перорального і парентерального застосування.

Фармакологічні властивості[ред.ред. код]

Доксіциклін — напівсинтетичний антибіотик з групи тетрациклінів широкого спектру дії. Препарат має бактеріостатичну дію, зумовлену порушенням синтезу білків в бактеріальній клітині. До доксицикліну чутливі такі збудники: стафілококи, стрептококи, в тому числі пневмококи, Bacillus antracis, Neisseria gonorrhoeae, Escherichia coli, Bordetella pertussis, Enterobacter, сальмонели, клебсієли, клостридії, шиґели, рикетсії, мікоплазми, єрсинії, хламідії, Borrelia burgdorferi, бліда спірохета, Vibrio cholerae, лістерії. Нечутливими до дії доксицикліну є Pseudomonas aeruginosa, Proteus, Serratia, Bacteroides fragilis.

Фармакодинаміка[ред.ред. код]

Доксициклін при пероральному прийомі швидко всмоктується з травної системи. Препарат добре розподіляється в усіх тканинах і рідинах організму. Доксициклін добре(на 80-90%) зв'язується з білками плазми кові, що дає можливість створювати концентрації в тканинах вищі, чим у крові. Препарат проходить через гематоенцефалічний бар'єр, проникає через плацентарний бар'єр, виділяється в грудне молоко. Біодоступність препарату як при пероральному, так і при парентеральному прийомі — близько 100%. Метаболізм препарату проходить в мінімальній кількості в печінці. Період напіввиведення доксицикліну становить 12-22 години, при нирковій недостатності цей час значно збільшується. Виводиться препарат з організму нирками в незміненому вигладі, а також із калом і жовчю. Препарат має здатність накопичуватися в кістковій тканині і зубній емалі.

Показання до застосування[ред.ред. код]

Доксициклін застосовують при інфекціях, спричинених чутливими до препарату мікроорганізмами, а саме: хвороби дихальних шляхів і ЛОР-органів, гнійні інфекції шкіри і м'яких тканин, висипний тиф, бруцельоз, трахома, малярія, холера, лептоспіроз, чума, хвороба Лайма, рикетсіози, хламідіози.

Побічна дія[ред.ред. код]

При застосуванні доксицикліну можливі наступні побічні ефекти :

  • Алергічні реакції — висипання на шкірі, фотодерматоз, сироваткова хвороба, набряк Квінке, синдром Стівенса-Джонсона, синдром Лаєлла, анафілактичний шок.
  • З боку органів травлення — нудота, блювання, біль в животі, кандидоз ротової порожнини, глосит, панкреатит, жовтяниця, езофагіт, ентероколіт, псевдомембранозний коліт.
  • З боку нервової системи — головний біль, запаморочення, підвищення внутрішньочерепного тиску, нечіткість або втрата зору, диплопія, шум у вухах.
  • З боку серцево-судинної системи — артеріальна гіпотензія, тахікардія, перикардит.
  • З боку опорно-рухового апарату — артралгії, міалгії. У дітей спостерігається порушення утворення кісткової тканини, сповільнення росту кісток, дефекти емалі зубів, зміна кольору зубів.
  • Зміни в лабораторних аналізах — тромбоцитопенія, нейтропенія, еозинофілія, гемолітична анемія, підвищення активності амінотрансфераз, підвищення рівня білірубіну, підвищення рівня креатиніну і сечовини в крові.
  • Реакції при внутрішньовенному введенні — флебіти.

Протипокази[ред.ред. код]

Доксициклін протипоказаний при підвищеній чутливості до тетрациклінів, при порфірії, тяжкій печінковій недостатності, лейкопенії, при вагітності та годуванні грудьми, дітям до 8 років. Застосування у дітей від 8 до 12 років слід проводити з обережністю.

Форми випуску[ред.ред. код]

Доксициклін випускається в таблетках та желатинових капсулах по 0,1 та 0,2 г, а також у вигляді флаконів для ін'єкцій по 5 мл.(100 мг.).

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]