Доксициклін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Doxycycline.svg
Доксициклін
Систематизована назва за IUPAC
(4S,4aR,5S,5aR,6R,12aS)-4-(dimethylamino)-3,5,10,12,12a-pentahydroxy-6-methyl-1,11-dioxo-1,4,4a,5,5a,6,11,12a-octahydrotetracene-2-carboxamide
Класифікація
ATC код [[ATC код {{{ATC prefix}}}|J01]]AA02
PubChem 11256
Хімічна структура
Формула C22H24N2O8 
Мол. маса 444,43 г/моль
Фармакокінетика
Біодоступність 100%
Метаболізм Печінка,в мінімальній кількості
Період напіввиведення 12-22 год.
Екскреція Нирки 40%,фекалії
Реєстрація лікарського засобу в Україні
Назва, фірма-виробник, країна, номер реєстрації, дата ДОКСИЦИКЛІН,
ЗАТ НВЦ«Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод»,Україна
UA/3292/01/01
23.06.2010-23/06/2015

Доксициклін — напівсинтетичний антибіотик з групи тетрациклінів для перорального і парентерального застосування.

Фармакологічні властивості[ред.ред. код]

Доксіциклін — напівсинтетичний антибіотик з групи тетрациклінів широкого спектру дії. Препарат має бактеріостатичну дію, зумовлену порушенням синтезу білків в бактеріальній клітині. До доксицикліну чутливі такі збудники: стафілококи, стрептококи, в тому числі пневмококи, Bacillus antracis, Neisseria gonorrhoeae, Escherichia coli, Bordetella pertussis, Enterobacter, сальмонели, клебсієли, клостридії, шиґели, рикетсії, мікоплазми, єрсинії, хламідії, Borrelia burgdorferi, бліда спірохета, Vibrio cholerae, лістерії. Нечутливими до дії доксицикліну є Pseudomonas aeruginosa, Proteus, Serratia, Bacteroides fragilis.

Фармакодинаміка[ред.ред. код]

Доксициклін при пероральному прийомі швидко всмоктується з шлунково-кишкового тракту. Препарат добре розподіляється в усіх тканинах і рідинах організму. Доксициклін добре(на 80-90%) зв'язується з білками плазми кові, що дає можливість створювати концентрації в тканинах вищі, чим у крові. Препарат проходить через гематоенцефалічний бар'єр. Доксициклін проникає через плацентарний бар'єр, виділяється в грудне молоко. Біодоступність препарату як при пероральнму, так і при парентеральному прийомі — близько 100%. Метаболізм препарату проходить в мінімальній кількості в печінці. Період напіввиведення доксицикліну становить 12-22 години, при нирковій недостатності цей час значно збільшується. Виводиться препарат з організму нирками внезміненому вигладі, а також із калом і жовчю. Препарат має здатність накопичуватися в кістковій тканині і зубній емалі.

Показання до застосування[ред.ред. код]

Доксициклін застосовують при інфекціях, викликаних чутливими до препарату мікроорганізмами, а саме: хвороби дихальних шляхів і ЛОР-органів, гнійні інфекції шкіри і м'яких тканин, висипнийтиф, бруцельоз, трахома, малярія, холера, лептоспіроз, чума, хвороба Лайма, рикетсіози, хламідіози.

Побічна дія[ред.ред. код]

При застосуванні доксицикліну можливі наступні побічні ефекти :

  • Алергічні реакції — висипання на шкірі, фотодерматоз, сироваткова хвороба, набряк Квінке, синдром Стівенса-Джонсона, синдром Лаєлла, анафілактичний шок.
  • З боку органів травлення — нудота, блювота, біль в животі, кандидоз ротової порожнини, ґлосит, панкреатит, жовтяниця, езофагіт, ентероколіт, псевдомембранозний коліт.
  • З боку нервової системи — головний біль, запаморочення, підвищення внутрішньочерепного тиску, нечіткість або втрата зору, диплопія, шум у вухах.
  • З боку серцево-судинної системи — гіпотензія, тахікардія, перикардит.
  • З боку опорно-рухового апарату — артралгія, міалгія. У дітей спостерігається порушення утворення кісткової тканини, сповільнення росту кісток, дефекти емалі зубів, зміна кольору зубів.
  • Зміни в лабораторних аналізах — тромбоцитопенія, нейтропенія, еозинофілія, гемолітична анемія, підвищення рівня активності трансаміназ, підвищення рівня в крові білірубіну, підвищення рівня креатиніну і сечовини в крові.
  • Реакції при внутрішньовенному введенні — флебіти.

Протипокази[ред.ред. код]

Доксициклін протипоказаний при підвищеній чутливості до тетрациклінів, при порфірії, важкій печінковій недостатності, лейкопенії, при вагітності та годуванні грудьми, дітям до 8 років. Застосування у дітей від 8 до 12 років проводити з обережністю.

Форми випуску[ред.ред. код]

Доксициклін випускається в таблетках та желатинових капсулах по 0,1 та 0,2 г, а також у вигляді флаконів для ін'єкцій по 5 мл.(100 мг.).

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]