Долинський район (Івано-Франківська область)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Долинський район
Розташування району
Район на карті області
Основні дані
Країна: Україна Україна
Область/АРК: Івано-Франківська область
Код КОАТУУ: 2622000000
Утворений: 1939 рік
Населення: 69 851 (на 1.08.2013)
Площа: 1248 км²
Густота: 55.7 осіб/км²
Тел. код: +380-3477
Поштові індекси: 77500—77564
Населені пункти та ради
Районний центр: місто Долина
Міські ради: 1
Селищні ради: 1
Сільські ради: 29
Міста: 1
Смт: 1
Села: 41
Селища: 1
Мапа району
Мапа району
Районна влада
Адреса: 77500, Івано-Франківська обл., Долинський р-н, м. Долина, просп. Незалежності, 5, 2-70-15
Голова РДА: Плотніков Сергій Вікторович
Голова ради: Луцький Володимир Ярославович

Доли́нський райо́н — адміністративно-територіальна одиниця Івано-Франківської області України. Площа — 1 248 км². Районний центр — місто Долина.

Історія[ред.ред. код]

Долинський район утворено у 1939 році. Заселення цих земель було певною мірою зумовлене наявністю покладів солі серед густих лісів. Тут побудували Вознесенський монастир, у якому з 1112 року монахи почали писати своєрідний літопис Долини. В 1525 році Долині було надане магдебурзьке право.

До одних із найдавніших населених пунктів району відноситься Гошів (1469 р.).

Клімат[ред.ред. код]

Клімат району помірно континентальний, вологий, прохолодний влітку та м'який взимку. Середня тривалість безморозного періоду 155–160 днів, вегетаційного — 205–215 днів. Весняні приморозки припиняються в середньому в третій декаді квітня. Осінні приморозки настають в третій декаді вересня.

За умовами тепло-вологозабезпеченості і особливостями розподілу інших метеорологічних факторів у регіоні виділено два кліматичні райони:

1. Надмірно зволожений, помірно теплий, що охоплює передгірську частину району.

2. Надлишково зволожений, що охоплює гірську частину району і ділиться на два вертикальних підрозділи: — помірно теплий в гірських долинах; — прохолодний — до висоти 1000 м; — холодний — вище 1000 м.

Географічне розташування та природні ресурси[ред.ред. код]

Географічне розташування[ред.ред. код]

Долинський район розташований в північно-західній частині Івано-Франківської області. Районним центром є м. Долина, яке розташоване на відстані 58 км від обласного центру. Загальна площа території району — 1,25 тис. км². У структурі адміністративно-територіального поділу Долинський район значиться з 1939 року.

Район межує з Львівською, Закарпатською областями, Рожнятівським та Калуським районами Івано-Франківської області.

Водні ресурси[ред.ред. код]

Найбільшою річкою району є р. Свіча, яка бере свій початок з хребта вишківських ґорґан, на висоті 1155 м. Загальна довжина ріки 167 км. Другою за величиною є р. Мізунка, що починається за хутором Сіда (біля Вишкова). Довжина ріки 51 км. В смт. Вигода вона впадає в р. Свічу. Через Долинський район протікає і р. Лужанка, яка має 29 км. Серед менших річок можна виділити такі як: р. Тур'янка, р. Сівка (притока Дністра), р. Саджавка.

Усі річки Долинського району належать до басейну р. Дністер і є річками гірського типу. Цим річкам притаманний нестійкий рівневий режим. Вода може підніматись на 3-4 м.

Великих природних озер в районі немає. Одним з найбільших є Долинське озеро, яке займає площу 25 га. Середня глибина водойми 2,5 м. Запаси води в озері близько 600 тис. м³.

В районі є чимало штучних водоймищ, ставків і озер, які використовуються дуже мало, в основному для відпочинку населення. Товарної риби майже не вирощується.

Природні ресурси[ред.ред. код]

Долинський район багатий на різноманітні природні ресурси. Завдяки наявності важливих корисних копалин його народногосподарський комплекс має багатогалузевий характер.

Про сіль та нафту вже згадувалось. Багатий район і на поклади торфу. Розробляється родовище в с. Одиниця, розвідане біля с. Княжолука.

На території району знаходяться поклади гідромінеральних ресурсів, деякі із родовищ використовуються для випуску столової та лікувальної вод.

Ліси займають значну частину території району. Організацією проведення рубок головного користування, санітарних рубок займається Вигодське державне лісогосподарське підприємство та Долинське спеціалізоване міжгосподарське підприємство з ведення лісового господарства.

В гірських карпатських лісах багато природних ягідників: суниці, малини, ожини, чорниці, брусниці, а також багата фауна (олені, ведмеді, козулі, рисі, куниці тощо).

Відомі уродженці[ред.ред. код]

Відомі люди[ред.ред. код]

Культові споруди[ред.ред. код]

Природні багатства[ред.ред. код]

Природні багатства району — нафта, попутний газ, сіль, сірка, залізна руда, марганець, мінілітові сланці, цегельна глина, гравійно-галькові відклади, карпатські пісковики. Основними галузями промисловості є лісова, будівельних матеріалів, легка (харчова та побутового обслуговування).

Економіка[ред.ред. код]

Найприбутковіші галузі економіки пов'язані з природними ресурсами ліс, нафта, газ. Нафтогазовий сектор представлений: НГДУ, «Долинанафтогаз», Управління бурових робіт, «Укрспецтрансгаз», компресорною станцією. Проте видобуток нафти і газу на Долинщині щороку зменшується. В деревообробній галузі працює велика компанія «Уніплит» яка реалізує не тільки продукти первинної переробки як дошки і плити, а і продукти глибокої переробки.

Туріндустрія на Долинщині слаборозвинена. Існують плани по розвитку цієї галузі, зокрема будівництво турбази в селі Мислівка, а також будівництво гірськолижного курорту.

Музеї[ред.ред. код]

  • «Бойківщина» м. Долина
  • Музей Оксани Грицей м. Долина
  • Музей З.Красівського с. Витвиця
  • Музей Івана Франка с. Лолин
  • Бункер Роберта г. Яворина біля с. Липа

Пам'ятки природи[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Світлана Бугрій «Долинщина»
  • Бугрій Світлана «Долинщина» — Дрогобич : Посвіт, 2011 — 96 с. ISBN 978-966-2248-55-5

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]