Дорога Гігантів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дорога Гігантів та узбережжя біля неї
Giant's Causeway and Causeway Coast
a
World Heritage Logo global.svg Світова спадщина Flag of UNESCO.svg
Causeway-code poet-4.jpg
Країна Велика Британія Велика Британія
Тип Природний
Критерії VII, VIII
Ідентифікатор 369
Регіонb Європа та Північна Америка

Історія реєстрації

Зареєстроване: 1986
10-та сесія

a Назва, як офіційно зазначено у списку
b Як офіційно зареєстровано ЮНЕСКО

Дорога Гігантів (англ. Giant's Causeway, ірл. Clochán na bhFómharach[1]) — геологічна формація, що складається з біля 40 тис. зв'язаних базальтових колон, що утворилися в результаті стародавнього виверження вулкана. Формація розташована на північно-східному узбережжі Північної Ірландії, приблизно за 3 км на північ від містечка Бушмілз. Ця територія була проголошена об'єктом Світової спадщини ЮНЕСКО в 1986 році, та Національним природним резервом в 1987 році (Відділом навколишнього середовища Північної Ірландії). У 2005 році голосування, проведене Radio Times, поставило Дорогу Гігантів на четверте місце в списку природних чудес Великої Британії.

Більшість колон формації гексагональні, хоча зустрічаються і чотирьох, п'яти, сіми або вісьмигранні. Найвищі мають висоту біля 12 м, а товщина застиглої лави досягає в деяких місцях 28 м.

Дорога Гігантів належить і керується Національним трастом, це найпопулярніша туристична пам'ятка Північної Ірландії.

Виноски[ред.ред. код]

  1. Означає: маленька кам'яна купка Фоморів

Посилання[ред.ред. код]

Прапор ЮНЕСКО Світова спадщина ЮНЕСКОЛегенда[ред.ред. код]

У одній з оповідей мовиться про те, що Фінн Мак Кумал, вирішивши битися з жахливим однооким супротивником Голлом, щоб не замочити ноги, вбив в дно Ірландського моря ряд колон і таким чином побудував міст. Втомившись, він приліг відпочити. В цей час Голл сам перейшов по мосту до Ірландії, і з'явився до Фінна. Дружина Фінна, вказавши на сплячого чоловіка, збрехала, сказавши, що це її немовля-син. Крім того, вона пригостила Голла коржиками, усередині яких запекла плоскі залізні сковороди, і коли велетень почав ламати об них зуби, дала другий коржик, простий, немовляті-Фінну, який спокійно з'їв його. Уявивши, яким же гігантом виявиться батько цього немаленького «немовляти», Голл в жаху втік, по дорозі руйнуючи міст.