Другий Ліонський собор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Другий Ліонський собор — Вселенський собор католицької церкви, скликаний у місті Ліон 1274 року папою Григорієм X для укладення унії з православною церквою та укріплення церковної дисципліни.

Візантійський імператор Михайло VIII пообіцяв Папі Римському добиватися примирення церков з політичних та економічних міркувань - щоб відкласти похід західних правителів на Константинополь і отримати на Заході позики для ведення воєн. З'єднання церков на Ліонському соборі (Ліонська унія) отримало повне схвалення 200 католицьких єпископів і посланців імператора. Константинопольський патріарх Йосип Галесіот, який опирався унії, був зміщений, і на його місце призначено поборник унії - Іван XI Векка.

Ліонська унія протрималась до 1281 року. Після смерті батька імператор Андронік II скликав собор східної церкви, який визнав рішення Ліонського собору недійсними.

На Ліонському соборі був встановлений нині чинний порядок обрання Пап (прискорення виборів нового папи) та врегульовано діяльність церковних орденів. З першого питання було прийнято рішення обирати понтифіків виключно конклавом і заборонити кардиналам залишати конклав до того, як буде названо ім'я нового предстоятеля церкви. З другого питання було схвалено створення двох чернечих орденів - домініканського і францисканського; число жебручих орденів було зведено до чотирьох. На соборі чекали відомих теологів, Бонавентура та Фому Аквінського , але перший помер під час собору, а другий - по дорозі на нього.

Також на соборі було остаточно сформовано та затвердженно як обов'язковий догмат католицької церкви - filioque.

На другому Ліонському соборі продовжили обговорювати питання, яке піднімалось на Першому Ліонському Соборі, щодо організації нового хрестового походу проти монголо-татар. Проте, розмови щодо Дев'ятого хрестового походу, незважаючи на всі зусилля папи Григорія, не втілилися в життя. Похід передбачалося здійснити проти Золотої Орди в союзі з ільханідом Абаком, представник якого на соборі в знак серйозності намірів хана прийняв хрещення.


Релігія Це незавершена стаття про релігію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.