Еволюціонізм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Еволюціон́ізм (еволюційна школа)— напрям в антропології і етнографії, прибічники якого передбачали існування універсального закону суспільного розвитку, що полягає в еволюції культури від нижчих форм до вищих, від дикості до цивілізації і так далі. Головна ідея еволюціоністів полягала в переконанні про повну тотожність історичних доріг різних народів. Історію еволюціоністи розглядали як суму незалежних еволюцій одиничних елементів культури і соціальної структури. Інтерес до еволюційних ідей в світовій науці про суспільство і культуру не залишався незмінним. Після широкого їх поширення наприкінці 19 ст. цей напрям представлявся мало не єдиною, універсальною теорією для пояснення соціально-культурних явищ і процесів. Проте вже на початку 20 ст. накопичуються багаточисленні факти, непіддатливі еволюційній інтерпретації.

Критика еволюціонізму[ред.ред. код]

1. Гіпотеза про єдину логіку історичного процесу не відповідала філософським установкам позитивістів і прибічників інших течій. Так, наприклад, багато істориків, спираючись на конкретні факти, зайняли позицію, названу ідеографічной. З цієї точки зору історичні події мають обмежений і випадковий характер. Деякі критики еволюціонізму звертали увагу на абстрактність концепції універсального закону розвитку людських культур і стверджували про існування лише окремих процесів (міграція, урбанізація і т. д.). Ті ж, хто визнавав існування історичних моделей, обмежував їх епохою, народом або країною і т. д., відмовлялися визнавати існування глобальних історичних законів.

2. Критики звертали увагу на зневагу еволюціоністами фактами багаточисельних криз, повних колапсів держав і цивілізацій.

3. Прибічники культурного релятивізму вказували на унікальність кожного етносу і у зв'язку з цим неможливість ранжирувати їх за єдиною шкалою диференціації, зрілості або прогресивності. З цієї позиції багато незахідних суспільств, які можуть здатися європейцям відсталими, такими не є, вони просто відмінні від західних.

4. Діффузіоністи вказували на ігнорування еволюціоністами факту впливу прямого втручання (колонізація, завоювання, міграції, демонстративні ефекти і т. д.) на процеси соціальних змін, оскільки в результаті вищезгаданих процесів часто відбувається пропуск або прискорене проходження стадій розвитку суспільства.

Джерела[ред.ред. код]

1. Люіс Г. Морган (L. H. Morgan, 1818—1881) — основна робота «Древнє суспільство» («Ancient Society»).

2. Едвард Барнетт Тайлор (E.b. Tyler, 1832—1917) — основна робота «Первісна культура» («Primitive Culture»).

3. Герберт Спенсер — основна робота «Основи соціології».

4. Джеймс Дж. Фрезер (J. G. Frazer, 1854—1941) — основна робота «Золота гілка» («The Golden Bough»).

5. Бібліотека з культурології: http://www.countries.ru/;;