Едвард Барнетт Тайлор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Едвард Барнетт Тейлор
Edward Burnett Tylor.jpg
Едвард Барнетт Тайлор
Народився 2 жовтня 1832(1832-10-02)
Кембервілл, Лондон,Англія
Помер 2 січня 1917(1917-01-02) (84 роки)
Громадянство Велика Британія Велика Британія
Галузь наукових інтересів антропологія
Заклад Оксфордський університет
Відомий завдяки: один із засновників етнографії та антропології

Едуард Барнетт Тейлор (зустрічається написання імені Едуард: прізвища Тейлор; 2 жовтня 1832 - 2 січня 1917) - англійський етнограф, антрополог, творець еволюційної школи в етнографії та історії культури. Розробив анімістичну теорію походження релігії. Дослідник первісної культури.

Біографія[ред.ред. код]

Народився у 1832 р. у лондонському передмісті Кембервілл в сім'ї набожного промисловця. Його формальна освіта обмежилася Квакерскою школою, після закінчення якої він став допомагати своєму батькові. У 1855 р. за наполяганням лікарів Едвард Тейлор відправляється в тривалу подорож. Під час візиту на Кубу в 1856 р. він познайомився з багатим меценатом Г. Крісті, який пробудив в ньому інтерес до вивчення старовини. Повернувшись до Англії, Е. Тейлор зайнявся самоосвітою і науковими дослідженями в області етнографії та антропології. Він самостійно вивчив етнографічну літературу та оволодів стародавніми мовами (латинською, давньогрецькою, івритом).

Основні ідеї[ред.ред. код]

Вважається батьком еволюційної теорії розвитку культури. Засновник анімістичної теорії походження релігії. Розглядав культуру (синонім цивілізації), як свідомо створений раціональний пристрій для мети - покращити життя людей в суспільстві. Кожне наступне покоління людей в будь-якому суспільстві живе в інакших, більш розвинутих культурних умовах, ніж попереднє. Чим більше вихованих та культурних людей в суспільстві, тим воно більш розвинене. Метод Тайлора нагадував роботу натураліста: потрібно розчленувати культуру на складові частини, класифікувати залежно від історичної та географічної належності, а потім скласти з них генетичні ряди. Явища культури, подібно до рослин так тварин, розкладаються на роди, види та підвиди. Всередині виду традицій, містяться такі підвиди, як традиція наносити татуювання, традиція підпилювати зуби, традиція рахунку десятками і так далі. Подібно тваринам, або рослинам, традиції та інші культурні явища, можуть мігрувати з одного географічного регіону в інший, з однієї історичної епохи в іншу. Тому, у різних народів, що живуть в різні періоди історії, зустрічаються подібні культурні риси. Повний перелік явищ, що складають життя того чи іншого народу, Тайлор назвав – культурою. Еволюція кожного винаходу, світогляду чи традиції, згідно Тайлору, обумовлена не стільки зусиллями думки, скільки дією механізму спроб та помилок, заохочення і покарання, а також наслідуванням, навіюванням, впливом індивідуальних та групових інтересів. Еволюційні ряди незалежні, але вони мають здатність схрещуватись, і тоді з’єднані, далекі один від одних культурні явища породжують якісно новіші рішення.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

CC-logo.svg

Ця стаття містить текст, перекладений зі статті «Тайлор, Эдуард Бернетт» з русский Wikipedia.
коментар

Icono de traducción.svg

Посилання[ред.ред. код]