Едвард Барнетт Тайлор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Едвард Барнетт Тейлор
Edward Burnett Tylor.jpg
Едвард Барнетт Тайлор
Народився 2 жовтня 1832(1832-10-02)
Кембервілл, Лондон,Англія
Помер 2 січня 1917(1917-01-02) (84 роки)
Громадянство Велика Британія Велика Британія
Галузь наукових інтересів антропологія
Заклад Оксфордський університет
Відомий завдяки: один із засновників етнографії та антропології

Едуард Барнетт Тейлор (зустрічається написання імені Едуард: прізвища Тейлор; 2 жовтня 1832 - 2 січня 1917) - англійський етнограф, антрополог, творець еволюційної школи в етнографії та історії культури. Розробив анімістичну теорію походження релігії. Дослідник первісної культури.

Біографія[ред.ред. код]

Народився у 1832 р. у лондонському передмісті Кембервілл в сім'ї набожного промисловця. Його формальна освіта обмежилася Квакерскою школою, після закінчення якої він став допомагати своєму батькові. У 1855 р. за наполяганням лікарів Едвард Тейлор відправляється в тривалу подорож. Під час візиту на Кубу в 1856 р. він познайомився з багатим меценатом Г. Крісті, який пробудив в ньому інтерес до вивчення старовини. Повернувшись до Англії, Е. Тейлор зайнявся самоосвітою і науковими дослідженями в області етнографії та антропології. Він самостійно вивчив етнографічну літературу та оволодів стародавніми мовами (латинською, давньогрецькою, івритом). Вже в 1861 р. з'явилася його перша наукова робота, а через чотири роки книга "Дослідження в області стародавньої історії людства", в якій достатньо чітке виражені основні ідеї еволюціонізму. У 1871 р. була опублікована головна праця його життя - «Первісна культура». У тому ж році він був обраний членом Королівського товариства. У 1881 р. вийшла його остання книга «Антропологія (Вступ у вивчення людини і цивілізації)». Через два роки він обійняв свою першу офіційну посаду - став хранителем Етнографічного музею при Оксфордському університеті. У 1884 р. був призначений лектором з антропології Оксфордського університету, в 1886 р. - доцентом Абердинського університету. Багаторічна робота Тейлора з підготовки етнографів увінчалася створенням в Оксфордському університеті кафедри антропології, першим професором якої він став в 1896 р. Визнаним главою англійської школи еволюціонізму в етнології він залишався до 1907 р., коли душевне захворювання змусило його відійти від науки. Окрім книг Тейлор написав понад 250 статей.

Наукові погляди[ред.ред. код]

Головна праця Е. Тейлора "Первісна культура" містить величезний фактичний матеріал з питань походження і первісного розвитку матеріальної і духовної культури. Метою книги було прагнення осмислити і систематизувати величезну кількість даних про життя народів, які в той час було прийнято іменувати дикими, варварськими або просто відсталими. В ній представлено його вчення про переживання в культурі, показано значення і місце, займане міфами у первісній історії людства, розвиток анімістичної релігії і походження обрядів та церемоній. Головне своє завдання Тейлор бачив в тому, щоб розкрити закономірності розвитку культури взагалі. Цю еволюцію він розумів як природно-історичний процес, що відбувається за об'єктивними законами. Він виходив з того, що в досліжуваній ним області діють природні і тільки природні причини. Цією працею Тейлор доводить, що на основі вивчення даних археології та дослідження життя сучасних відсталих народів можна реконструювати основні етапи розвитку людської культури.

В якості найважливішого засобу реконструкції минулого у Тейлора виступало відкриття повторюваного в явищах культури в часі і просторі. Цей прийом у подальшому отримав назву типологічного порівняння і став найважливішим моментом порівняльно-історичного методу. Інший засіб проникнення в минуле - широко використовуваний Тейлором метод пережитків. І хоча про пережитки в культурі писали і до Тейлор, саме це поняття увійшло в науку тільки з появою його праць.

Тейлор не заперечував існування матеріальної культури, але вважав її похідної від духовної культури. Його визначення культури є визначення духовної культури. З усіх явищ культури головну увагу він приділив релігії. Вся його «Первісна культура» по суті присвячена виникнення та еволюції релігії. Вихідною формою релігії він вважав віру в духовні істоти, яку він назвав первісним анімізмом. Вона виникла в результаті спроби дикунів пояснити явища сну і смерті. Вони вірили в існування в кожній людині особливої субстанції - душі, яка може тимчасово або назавжди покидати свою тілесну оболонку. У подальшому з поняття душі розвинулися подання про духів, які уособлюють сили природи, тварин і рослин. Подальша еволюція анімізму підготувала появу політеїзму, який у подальшому трансформувався в монотеїзм. Для свого часу концепція Тейлора була величезним кроком вперед. По суті це була перша істинно наукова теорія походження і розвитку релігії, яка базувалася на величезному етнографічному матеріалі.

Після появи роботи Л.Г. Моргана «Стародавнє суспільство» (1877) Тейлор звертається до дослідження суспільних інститутів, тобто по суті, слідуючи за Морганом, переносить центр уваги з культури на суспільство. Зацікавившись відкритими Морганом класифікаційними системами спорідненості і використовуючи висунуту послідовником Моргана англійським етнографом Л. Файсоном ідею дуальної організації, Тайлор займається розробкою проблем роду і екзогамії. У статтях «Про методи дослідження розвитку інститутів: щодо законів шлюбу та походження» (1889) та «Матріархальна сімейна система» (1896) він прийшов до висновку, що вихідною формою екзогамії є підрозділ людей на дві взаімнобрачущіеся половини. На відміну від Л. Файсона він вважав, що дуально-родова організація виникла не в результаті поділу первісного людського колективу на дві половини, а, навпаки, із з'єднання двох раніше зовсім самостійних людських груп. І як показали подальші дослідження, зокрема англійської етнографа У.Х. Ріверса, він був ближче до істини, ніж Л. Файсон.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]