Екзит-пол

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Опи́тування на ви́ході (е́кзи́т-пол від англ. exit poll) або післяви́борче опи́тування — опитування виборців, що проводиться соціологічними службами на виході з виборчих дільниць (англ. polling station) у день голосування, з метою прогнозування його результатів до часу оголошення офіційних даних виборчими комісіями.

Виборців опитують на умовах нерозголошення. Виходячи з припущення, що більшість відповідає правдиво, дані таких опитувань використовують для порівняння з офіційно оприлюдненими результатами голосування. У день виборів дані опитування широко висвітлюються на телебаченні та у пресі.

Досвід України[ред.ред. код]

Досвід проведення післявиборчих опитувань в Україні засвідчив перспективу застосування цієї прогностичної моделі з незначною статистичною похибкою.

В Україні найбільше опитувань на виході з дільниць проведено під управлінням Фонду «Демократичні ініціативи»[1], який залучає до опитувань провідні соціологічні служби України. Власне фонд не проводить соціологічних опитувань, а бере на себе обов'язок узгодження та забезпечення якості[2].

Опитування 2004 року стало одією з передумов «Помаранчевої революції». Під час другого туру президентських виборів було виявлено значні розбіжності між отриманим вислідком та офіціними підсумками виборів. Згодом справу було розглянуто у Верховному суді України та встановлено факти порушень.

Скандал під час виборів-2004[ред.ред. код]

На президентських виборах у 2004 році під час першого туру виборів, опитування проводили Київський міжнародний інститут соціології, Центр Разумкова, центри «СОЦІС» і «Соціальний моніторинг». Проте пізніше «СОЦІС» і «Соціальний моніторинг» заявили про вихід з консорціуму. Після першого туру директор Фонду «Демократичні ініціативи» Ілько Кучерів звинуватив їх у «спотворенні результатів опитування з метою маніпулювання громадською думкою і досягнення політтехнологічного результату». В ході другого туру виборів опитування провели Київський міжнародний інститут соціології і Центр Разумкова. [3]

Примітки[ред.ред. код]


Соціологія Це незавершена стаття з соціології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.