Ексгібіціонізм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ексгібіціоні́зм (від лат. виставляти) — така форма сексуальних відхилень, коли досягнення статевого збудження і насолоди реалізується шляхом демонстрації статевих органів особам протилежної статі поза ситуаціями статевих контактів. Нерідко це відхилення є своєрідним еквівалентом фактичної неможливості статевого акту у зв'язку з імпотенцією, особливо у людей похилого віку.

Роздягнутий чоловік у громадському парку

Ексгібіціонізм як статеве відхилення притаманний переважно чоловікам. В основі даного пошуку статевої задоволеності знаходиться жага до ефекту раптовості із переляком жінки (жінок), навіть дітей. Найчастіше публічна демонстрація статевого органу супроводжується онанізмом. Ексгібіціоністи з садистськими нахилами одержують статеву насолоду залежно від силового ступеня нав'язуваного ефекту, який був викликаний їх цинічними діями; з мазохістськими нахилами - від штучного створення умов для високого рівня сорому і приниження за свої дії з відповідним почуттям страждань.

Різновидом ексгібіціонізму є:

а) кандаулезізм (від імені лідійського царя Кандаулеса, який показував стороннім свою сплячу голу дружину);

б) еротографоманія (хвороблива жага до складання любовно-еротичних послань);

в) ексгібіціонізм словесний.

Безглуздість такої статевої активності перед особами протилежної статі, іноді навіть шляхом їх переслідування, свідчить про значні розлади у психіці. Існує декілька різних категорій ексгібіціонізму, коли у девіантів активно порушуються інтелектуальні і етичні критерії свідомості; проявляється жага до виключення статевої активності потенційних партнерів; спостерігається імпотенція.

Загалом для ексгібіціонізму характерна свідома мотивація. При значній алкоголізації (наркотизації) у ексгібіціоністів, звичайно, знижується межа морального опору своїм діям, загострюється фактор підсвідомої імпульсивності. Рання профілактика ексгібіціонізму починається зі статевого виховання дітей, з психологічної корекції та психотерапевтичного лікування дорослих, перш за все батьків. В основі такої профілактики знаходяться заходи щодо нейтралізації психофізіологічного механізму імпринтингу (запам'ятовування). У психологічному плані виражений ексгібіціонізм хвороблива аморальність, в кримінологічному - цинічна форма хуліганської поведінки.

Ексгібіціонізм свого роду є протилежним вуаєризмові.