Електричне коло

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Схема простого електричного кола

Електри́чне ко́ло — сукупність сполучених між собою провідниками резисторів, конденсаторів, котушок індуктивності, джерел струму й напруги, перемикачів тощо, через яку може проходити електричний струм.

Електричне коло може включати в себе як лінійні так і нелінійні елементи. Лінійними елементами електричного кола називають такі, для яких існує пропорційність між падінням напруги та силою струму. До лінійних елементів належать резистори, конденсатори та котушки індуктивності. Для нелінійних елементів залежність між силою струму та падінням напруги, яку називають вольт-амперною характеристикою, — складна функція. До нелінійних елементів належать, наприклад, діоди й транзистори.

Для розрахунку електричних кіл з лінійними елементами використовуються правила Кірхгофа та закон Ома. Електричний струм може протікати тільки по замкнутому електричному колу. Розрив кола в будь-якому місці викликає припинення електричного струму. Під електричними колами постійного струму в електротехніці мають на увазі кола, в яких струм не змінює свого напряму, тобто полярність джерел ЕРС в яких постійна. Під електричними колами змінного струму мають на увазі коло, в якому протікає струм, який змінюється в часі.

Елементи електричного кола[ред.ред. код]

Електричне коло ділиться на внутрішню і зовнішню частини. До внутрішньої частини електричного кола відноситься саме джерело електричної енергії. У зовнішню частину кола входять з`єднувальні дроти, споживачі, рубильники, вимикачі, засоби вимірювань, тобто все те, що приєднане до затискачів джерела електричної енергії.

Електричний струм може протікати тільки замкнутим електричним колом. Розрив кола в будь-якому місці викликає припинення електричного струму.

Під електричними колами постійного струму в електротехніці розуміють кола, в яких струм не змінює свого напряму, тобто полярність джерел ЕРС в яких постійна.

Під електричними колами змінного струму мають на увазі коло, в якому струм змінюється в часі.

Джерела живлення кола - це гальванічні елементи, електричні акумулятори, електромеханічні генератори, термоелектричні генератори, фотоелементи і ін. У сучасній техніці джерелом енергії є, головним чином, електричні генератори. Всі джерела живлення характеризуються внутрішнім опором, значення якого визначає потужність генератора і може бути або значно меншим ( для генераторів напруги) або значно більшим ( для генераторів струму) в порівнянні з опором інших елементів електричного кола.

Споживачами в колах постійного струму можуть бути електродвигуни, що перетворюють електричну енергію в механічну, нагрівальні і освітлювальні прилади, електролізні установки і ін.

В якості допоміжного устаткування в електричне коло входять апарати для ввімкнення і вимкнення (наприклад, рубильники), прилади для вимірювання електричних величин (наприклад, амперметри і вольтметри), апарати захисту (наприклад, плавкі запобіжники).

Елементи електричного кола поділяються на активні і пасивні. До активних елементів електричного кола відносяться ті, що генерують електричну енергію, або модулюють її (джерела ЕРС, електродвигуни, акумулятори в процесі зарядки і т. п.). До пасивних елементів відносяться споживачі електричної енергії і з`єднувальні дроти.

Посилання[ред.ред. код]

Лінійні електричні кола постійного струму

Програми розрахунку[ред.ред. код]

  • SPICE - симулятор електронних схем загального призначення з відкритим вихідним кодом.
  • PSpice - програма симуляції як аналогових схем, так і схем цифрової логіки, описаних мовою SPICE.
  • Ngspice - симулятор електронних схем загального призначення з відкритим вихідним кодом, що забезпечує моделювання в режимі змішаних сигналів і на змішаному рівні.
  • Micro-Cap - SPICE-подібна програма для аналогового і цифрового моделювання кіл з інтегрованим візуальним редактором.
  • Circuit Magic - комплекс розрахунку електричних кіл постійного і змінного струму в загальному вигляді.

Дивіться також[ред.ред. код]


Фізика Це незавершена стаття з фізики.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.