Електронна бібліотека

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Wb1.jpg

Електро́нна бібліоте́ка (англ. Digital library) — розподілена інформаційна система, що дозволяє зберігати і використовувати різнорідні колекції електронних документів (текст, графіка, аудіо, відео і т.і.) завдяки глобальним мережам передачі даних в зручному, для кінцевого користувача, вигляді.

Оцифрування фондів[ред.ред. код]

Книжковий сканер у штаб-квартирі Archiv Internet, Сан-Франціско

Сканування видань відбувається за допомогою планетарних чи роботизованих сканерів, які зазвичай обладнані цифровими фотокамерами високої роздільної здатності. Результатом сканування може бути як растрове зображення так і файли в яких зображення суміщено з текстом, що дозволяє можливість текстового пошуку (технологія оптичного розпізнавання літер OCR) разом зі збереженим оригінальнім виглядом документу.

Формат публікацій[ред.ред. код]

Перелік великих бібліотек[ред.ред. код]

Багатомовні бібліотеки[ред.ред. код]

Логотип Europeana
  • Europeana — європейська електронна бібліотека, відкрита у листопаді 2008 року, на той час у бібліотеці було 2 млн оцифрованих об'єктів, до 2010 року мало бути 6—10 млн об'єктів. Через велику кількість звернень (10 млн на годину) проект був закритий до середини грудня 2008 року.[1]
  • Gallica — одна з найбільших електронних бібліотек світу (з 2007 року збільшується на 100 000 назв у рік), її основу складають фонди Національної бібліотеки Франції. Багато вільних творів, переважно французькою, можна скачати у форматі PDF.
  • пошук книг Google — має значну кількість оцифрованих видань у вільному доступі (включно літературу українською), використовує фонди Мічіганського університету, з 2006 році у програму ввійшли такі бібліотеки: Оксфордський університет, Мадридський університет Комплутенсе, Національна бібліотека Каталонії, університетська бібліотека Лозанни, Гентський університет та університет Кейо у Японії. Через юридичні обмеження частина документів подається в обмеженому доступі (для користувачів за межами США, які визначаються за IP), проте всі документи у вільному доступі можна скачати у форматі PDF.
  • Проект Гутенберг — найстаріша електронна бібліотека (вільні твори переважно німецькою, англійською).
Домашня сторінка WDL
  • MDZ та GDZ—німецькі регіональні центри оцифровування
  • Austrian Newspaper Online — архів історичної австрійської періодики (станом на липень 2008 р. — понад 4 млн оцифрованих сторінок)
  • arxiv.org  — найбільша збірка вільних наукових робіт та препринтів у світі, належить бібліотеці Корнельского університету, розмір—приблизно 500 тис. робіт
  • Велика онлайн бібліотека художньої літератури — У бібліотеці презентовано близько 100 тисяч художніх творів у форматі fb2, txt і html. Простий у використанні, але потужний релевантний пошук. Персональний список рекомендованої літератури, створюється на основі порівнянні індивідуальних оцінок книг. Обговорення, коментарі, відгуки й враження про прочитані книги. Персональна книжкова полиця. Можливість завантажити всі книги із книжкової полиці одним архівом.
  • eSSUIR — Електронний архів Сумського державного університету  — Електронний архів Сумського державного університету, що накопичує, зберігає, розповсюджує та забезпечує довготривалий, постійний та надійний доступ до наукових досліджень професорсько-викладацького складу, співробітників та студентів Університету.
  • Електронний каталог бібліотеки Сумського державного університету — Електронний каталог бібліотеки Сумського державного університету відтворює увесь фонд бібліотеки, забезпечує оперативний пошук документів з метою їх подальшого замовлення та забезпечення on-line доступу до електронних копій документів в режимі віддаленого доступу через Інтернет.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

3. http://books-online.in.ua Кгини в електронній бібліотеці "Закладка"

В Україні створено електронну бібліотеку