Еллада (Марс)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Рівнина Еллада (знімок НАСА)

'Рівнина Еллада' (лат. Hellas Planitia) - рівнинна западина округлої форми на південній півкулі Марса. Свою назву Еллада отримала завдяки астроному Джованні Скіапареллі.

Рівнина Еллада утворилася, ймовірно, в результаті падіння величезного метеорита в початковий період існування Сонячної системи. Тобто це древній кратер - найбільше ударне утворення на Марсі. Її діаметр - близько 2100 км. Глибина западини - 9 км в порівнянні з підвищенням, що її оточує і 7 км у порівнянні із середньомарсіанськім рівнем.

Схема перепаду висот

Під час марсіанської зими поверхня Еллади вкривається інеєм. Оскільки товщина атмосфери над западиною істотно більша, ніж у навколишніх регіонах, то іноді Еллада виглядає немов би вкритою туманом. В результаті цей регіон є видимим із Землі як велика світла пляма.

Тиск атмосфери у нижній точці Еллади становить 1155 Па або 11,55 мілібар, тобто на 89% вище, ніж на середньомарсіанському рівні.

На рівнині Еллада зустрічаються різні форми рельєфу, деякі з котрих мають первинно вулканічне походження (або в результаті плавлення породи при ударі метеорита). Серед особливостей рельєфу можна виділити незвичні «хребти-зморшки», що зустрічаються також на Місяці.

У своїй недавній роботі група Леслі Блімастера (англ. Leslie Bleamaster) узагальнила дані і знімки, зібрані різними апаратами, що досліджували Марс. Вчені зосередилися на області Еллада. Були вивчені характерні особливості місцевої геології - зокрема, світлі шаруваті відкладення у східнії частині Еллади. У результаті автори роботи прийшли до висновку про те, що вони з'явилися в результаті ерозії і перенесення порід з навколишнього підвищення до великого водоймища, що могло існувати десь між 4,5 і 3,5 млрд років тому.

Це чергове підтвердження факту, який за останні роки став практично однозначно доведеним: колись Марс був майже так само багатий водою, як і Земля. Океан міг покривати до третини його поверхні.

Посилання[ред.ред. код]