Емфізема легень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Емфізема Легень
Emphysema low mag.jpg
Мікрографія емфіземи (зліва на зображенні великі пустоти) та легеневої тканини з відносним збереженням альвеол (зправа). Фарбування гематоксиліном та еозином.
МКХ-10 J43
МКХ-9 492
DiseasesDB 4190
MedlinePlus 000136
eMedicine med/654
MeSH D011656

Емфізема легень (від дав.-гр. ἐμφυσάω — надуваю, роздмухую, розбухаю) — збільшення об'єму альвеол за рахунок руйнування перетинок між ними. Легені збільшуються в об'ємі, не спадаються, стають млявими, дихальні проходи звужуються. Видих вимагає при емфіземі великих зусиль. Газообмін кисню і вуглекислого газу в альвеолах через пошкодження тканин і закупорки знижується до небезпечного рівня.

Етіологія, патогенез[ред.ред. код]

Спостерігається зазвичай при хронічному бронхіті, бронхіальній астмі, які проходять з порушенням бронхіальної прохідності. При цьому поступово розвивається розширення альвеол з наступними деструктивними змінами їхніх стінок. В результаті в легенях збільшується кількість повітря, що не видаляється після глибокого видоху (залишкове повітря). Цей стан, відомий як розрив перетинки, призводить до значної деформації архітектури легень [1][2] (video) та має важливі функціональні наслідки.

Rete1.png

Для подальшого розриву перетинки має значення те, що порожнина більша аніж сума двох альвеолярних порожнин. Відсутність механічної підтримки зламаної перетинки легень сприяє подальшому збільшенню розриву.

Симптоми[ред.ред. код]

Емфізема може бути гострою і хронічною.

Гостре підвищення повітряності легень може бути при нападі бронхіальної астми, іноді при важкому грипі з бронхітом та частковою обтурацією бронхів. Тимчасова емфізема спостерігається на здоровій стороні або у здорових відділах легень при пневмотораксі, ателектазах, інфільтратах легені.


Хронічна емфізема легень характеризується задишкою, кашлем (внаслідок супутнього бронхіту), ціанозом.

Задишка спочатку виникає лише при фізичному навантаженні, поступово вона посилюється та при вираженій емфіземі стає постійною. Ціаноз є дифузним, рівномірним та не супроводжується похолоданням кінцівок (що відрізняє його від ціаноза при серцевій недостатності).

Грудна клітка зазвичай розширена зі збільшенням її передньозаднього розміру, має бочкоподібний вигляд. Кут, що утворюється реберними дугами, зазвичай більше прямого, досягає 120°. При перкусії легень визначається коробочний звук, особливо виражений у нижньобічних відділах грудної клітки. Нижні границі легень звичайно опущені, рухливість нижнього краю легень обмежена. При аускультації легень дихання послаблене, однак унаслідок наявності супутніх уражень бронхів воно може бути жорстким з подовженим видохом та сухими або вологими хрипами.

При тривалому перебігу емфіземи та бронхіту у зв'язку з легеневою гіпертензією та перевантаженням правого шлуночка розвивається його гіпертрофія, а потім й недостатність із застійними явищами у великому колі кровообігу. При цьому виявляється пульсація у підвилочковій ділянці, що пов'язано зі збільшенням правого шлуночка. При його недостатності збільшується печінка. Зазвичай відмічається тенденція до тахікардії.

У крові нерідко спостерігається еритроцитоз. При дослідженні функції зовнішнього дихання виявляють зменшення життєвої ємності легень, показників пневмотахометрії та форсованої життєвої ємності (об'єм повітря за першу секунду при форсованому видоху). Підвищується об'єм залишкового повітря. Захворювання перебігає хронічно з поступовим прогресуванням дихальної недостатності та хронічного легеневого серця.

Лікування, профілактика[ред.ред. код]

Спрямовані на захворювання, що викликали емфізему. Необхідне своєчасне лікування загострень хронічного бронхіту та бронхіальної астми.

Джерела[ред.ред. код]

  1. Довідник фельдшера/під ред. А.Н.Шабанова. - 4-е вид., стереотип. - М.: Медицина, 1984

Примітки[ред.ред. код]

  1. S. Nazari : Mechanical Events In Physiopathology Of Idiopathic Pulmonary Emphysema: A Theoretical Analysis. The Internet Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery. 2002 Volume 5 Number 2
  2. Nazari S.The surgical physiopathology of essential pulmonary emphysema and volume-reduction intervention. Minerva Chir. 1998 Nov;53(11):899-918. PMID: 9973794

Посилання[ред.ред. код]

  1. Емфізема легень - медична енциклопедія tutmedic.com.
  2. Лобарна емфізема