Ендшпіль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ендшпіль (нім. Endspiel - кінець гри) — в шахах чи шашках, ендшпіль, або завершення гри, заключна стадія партії.

Різниця між міттельшпілем та ендшпілем[ред.ред. код]

Провести межу між мітельшпілем та ендшпілем можна не завжди. Зазвичай гра переходить у ендшпіль, коли розмінено більшість фігур та немає характерних для середини гри загроз королям. Відсутність на шахівниці ферзів не є обов'язковою ознакою ендшпілю (див. Ферзевий ендшпіль). Завершення зі стратегічним планом — організувати атаку на короля та завершити її матом, майже завжди елементарні. Майже завжди у ендшпілі виникає інша стратегічна мета — провести пішака у ферзі, щоб отримати необхідну для виграша матеріальну перевагу.

Особливості ендшпілю[ред.ред. код]

Для ендшпілю характерні деякі особливості. Король у ендшпілі — фігура активна. Він може вийти з укриття та взяти участь у боротьб на рівних з іншими фігурами; він здатен атакувати фігури та пішаки супеника та першим увійти до табору суперника.

За малої кількості фігур на шахівниці у ендшпілі збільшується цінність кожної з них. У середині гри створення вирішальної переваги у силах на якісь частині шахівниці зазвичай є достатнім для виграша; привильно розіграти ендшпіль — значить забезпечити максимальну активність та чітку взаємодію фігур.

Стратегічна мета ендшпілю — проведення одного з пішаків у ферзі визначає збільшену роль пішаків. Якщо у середині гри первага у одного пішака часто не грає значної ролі, то у ендшпілі зайвий пішак у багатьох випадках є достатнім для виграша.

У середині гри пла часто визначається не лише особливостями позиції, але і стилем гри суперників, психологічним розрахунком та ін. У ендшпілі доводиться обирати шлях, характерний для того чи іншого типу ендшпілю, оскільки лише він веде до досягнення мети.

У ендшпілі стратегія (вибір правильного плану) визначається такими особливостями позиції, як матеріальна перевага, наявність пішаків, що можуть пройти у ферзі або можливість іх виникнення, дефекти у пішаковій структурі, ступінь активності фігур та короля та ін. Оскільки ступінь активності фігур у значній мірі залежить від розташування пішаків, збільшується роль узгодженості у розташуванні фігур та пішаків: пішаки не повинні заважати діям фігур. Активізуючи власні фігури необхідно водночас відтісняти фігури суперника, обмежуючі їх рухливість.

У ендшпілі особливого значення набуває наявність пішакових слабкостей: фігури, що вимушені їх захищати стають пасивними та втрачають у силі. В кінці правильної стратегії у Ендшпілі часто стає досягнення позиції цугцванга.

Класифікація ендшпілю[ред.ред. код]

Оскільки у ендшпілі фігур та пішаків менше ніж у міттельшпілі, він легше піддається класифікації та вивченню. Розвиток шахів супроводжувався аналізом багатьох позицій ендшпілю: в них знайдено найкращі плани сторін, точно встановлено кінцевий результат. Таким чином у ендшпілі зростає роль знань теорії. По суті більшість теоретичних позицій є логічними задачами, такими що часто мають лише одне розв'язання. Для кращої орієнтації у численних позиціях ендшпілю розроблена їх класифікація у залежності від наявних у сторін сил.

Пішакові ендшпілі[ред.ред. код]

Пішаковий ендшпіль — специфічний різновид ендшпілю, що виникає, коли на шахівниці в обидвох гравців залишилися лише королі та пішаки. Для пішакового ендшпілю розроблено ряд специфічних правил.

Ключові клітини[ред.ред. код]

a b c d e f g h
8
Chessboard480.svg
d7 чорний король
c6 чорний хрестик
d6 чорний хрестик
e6 чорний хрестик
d5 білий король
d4 білий пішак
8
7 7
6 6
5 5
4 4
3 3
2 2
1 1
a b c d e f g h
Ключові клітини c6, d6, e6
a b c d e f g h
8
Chessboard480.svg
b8 чорний король
a7 чорний хрестик
b7 чорний хрестик
c7 чорний хрестик
a6 чорний хрестик
b6 білий король
c6 чорний хрестик
b5 білий пішак
8
7 7
6 6
5 5
4 4
3 3
2 2
1 1
a b c d e f g h
Ключові клітини a6, c6, a7, b7, c7

Ключовими клітинами називають такі клітини, зайняття яких королем забезпечує перемогу (для гравця, що володіє перевагою) або нічию (для гравця, що захищається) незалежно від черги ходу.

У закінченні король та пішак проти короля при знаходженні білого короля на п'ятій горизонталі та на тій самій вертикалі що й король білого пішака на четвертій горизонталі ключовими клітинами є три клітини безпосередньо перед королем. У разі якщо білому королю вдасться зайняти одну з цих клітини чорний король не в змозі перешкодити проходженню білого пішака у ферзі.

  • Коневі ендшпілі
  • Змішані ендшпілі
  • Слон проти коня
  • Тура проти легкої фігури
  • Ферзь проти тури
  • Ферзь проти легкої фігури
  • Важкофігурні ендшпілі
  • Турові ендшпілі
  • Ферзеві ендшпілі

Джерела[ред.ред. код]