Епсомське дербі (Жеріко)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Епсомське дербі
Le Derby d'Epsom

Автор Теодор Жеріко
Час створення 1821
Розміри 92 × 123
Матеріал олія
Місцезнаходження Лувр (Париж)
Хронофотографія Едварда Майбріджа

«Епсомське дербі» (фр. Le Derby d'Epsom, або фр. Le derby de 1821 à Epsom, MI 708) — картина французького художника Теодора Жеріко, створена 1821 року. Зараз картина зберігається в Луврі.

Історія[ред. | ред. код]

Французький художник Теодор Жеріко дуже захоплювався кіньми й присвятив їм чимало полотен. Якийсь час він працював в імператорських стайнях і мав нагоду спостерігати за цими тваринами, тоді він створив цілу серію «портретів» коней[1]. Проте дана картина не пов'язана з цією серією кінських портретів, тут розкривається «кінна» тема, до якої Жеріко вже звертався в картинах «Офіцер кінних єгерів імператорської гвардії, що йде в атаку» (1812) або «Перегони коней у Римі» (1819)[1].

Під час поїздки до Лондона 1820 року, Жеріко засвоїв місцевий колорит та зазнав певного впливу пейзажів Джона Констебла й так званого «спортивного живопису» («sporting paintings»). Живопис Констебла і спорт стане модним у Франції лише через кілька років. Так 1824 року в паризькому Салоні було виставлено твори Джона Констебла. А 1828 року газета le Journal des Haras вперше вжила у Франції англійське слово «спорт»[2].

Картина «Епсомське дербі» — одна з небагатьох, створених Жеріко в Англії, де він працював переважно в техніці літографії. Картину було намальовано на замовлення англійського торговця кіньми Адама Елмора. Музей Лувр придбав її 1866 року.[1].

Опис[ред. | ред. код]

Картина насамперед привертає увагу контрастом між надзвичайною увагою до деталей та цілком нереалістичним рухом коней, які ніби летять над травою. Картина чудово демонструє намагання Жеріко та й інших художників XIX століття дослідити й передати на полотні рух та об'єкти в русі. Точні дослідження руху коня проведено за допомогою так званої хронофотографії дещо пізніше, а саме 1870 року. Тоді Етьєн-Жуль Маре та Едвард Майбрідж дослідили, що коні під час бігу ніколи не відриваються від землі, випростуючи водночас усі чотири ноги.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Сторінка про картину на сайті музею Лувр. Архів оригіналу за 25 лютого 2012. Процитовано 17 вересня 2014.
  2. J. Dubois, H. Mitterand, A. Dauzat, Dictionnaire étymologique et historique du français, Paris, Larousse, 1994, p. 727

Посилання[ред. | ред. код]

«Епсомське дербі (Жеріко)» в базі даних Лувру (фр.)