Етеменанкі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Реконструкція Етеменанкі

Етеменанкі (з шумерської — «Наріжний камінь Землі та Неба») - назва зикурату присвяченого Мардуку в місті Вавилон. Початково - це 7-поверхова 91-метрова споруда, від якої лишилися лише руїни. Етеменанкі є відомою Вавилонською вежею. Такод відомий як зіккурат Есагіли.

Згідно археологічних розкопок, довжина однієї сторони зіккурата(в основі якого був квадрат) дорівнювала приблизно 91.5 м. і такий самий в висоту. На вершині був розміщений храм Мардука - верховного божества Вавилону. Завдяки великим розмірам(24*22,5м і в висоту 15м.) храм було видно здалеку. В середині знаходилось велетенське ложе(4,5м довжина та 2м.ширина) та трон Мардука. Окремі приміщення були призначені для інших богів вавилонського пантеону, а також для "старших" богів Ана та Енліля. Храм був прикрашений великими бичачими рогама з бронзи - символ божества.

Будівництво вежі приписують Навуходоносору II, але її почав будувати ще його батько Набопаласар. Стверджується, що будівництво тривало 40 років. Відомо, що Навуходоносор II ще царевичем брав участь в будівництві зіккурату. Він носив будівникам глину, вино, олію та прянощі. Він так описує верхній храм: " Етеменанкі, східчасту башту Вавилона, я змусив опорядити асфальтом і блакитною глазурованою цеглою, прекрасною, як день. Для перекриття його приміщень я використав величезну кількість могутніх кедрових стовбурів".

Найдавніше зображення Етеменанкі збереглося на чорному камені з колекції норвезького бізнесмена Мартіна Шейена (зображення датоване 604-562 роками до н. е.).

Посилання[ред.ред. код]