Ефект Даннінга-Крюґера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Ефект Данінга-Крюґера)
Перейти до: навігація, пошук

Ефект Даннінга-Крюґера є прикладом когнітивного упередження що полягає в тому, що «люди з низькою кваліфікацією роблять помилкові висновки та невдалі рішення, але їхня некомпетентність не дозволяє усвідомити це.»[1] Через це вони страждають на уявну зверхність по відношенню до інших, вважаючи свої здібності вищими за пересічні. Це призводить до того, що менш компетентні оцінюватимуть свої здібності вище за тих, в кого вони насправді вищі.

Гіпотеза[ред.ред. код]

Феномен було показано в серії експериментів, що їх здійснили Джастін Крюґер та Девід Даннінг. Результати було надруковано в англ. Journal of Personality and Social Psychology в грудні 1999 року.[1][2]

Крюґер та Даннінг помітили низку попередніх досліджень, в яких припускалось, що «невігластво частіше дає впевненість, аніж знання.»[3] Вони висунули гіпотезу, що для людей з пересічним рівнем компетентності характерно:

  1. Некомпетентні люди схильні до переоцінки власних здібностей.
  2. Некомпетентним людям не вдається впізнати справді високі здібності компетентних.
  3. Некомпетентним людям не вдається усвідомити свою некомпетентність.
  4. Якщо некомпетентні люди проходять підготовку та освітні курси, які підвищують рівень їхньої компетентності, то вони зможуть усвідомити рівень своєї колишньої некомпетентності.

Гіпотезу Крюґера і Даннінга критикували інші психологи. У відповідь на критику автори опублікували статтю у 2008 році, де відповіли на закиди.[4]

Цікаві факти[ред.ред. код]

За дослідження ефекту Даннінг і Крюґер отримали «шнобелівську премію» за 2000 рік.

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]