Ефект Мак-Гурка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ефект Мак-Гурка або ефект Мак-Гурка-Мак-Дональдафеномен, що демонструє взаємодію між слухом та зором, під час сприйняття мови. Вперше описаний Гарі Мак-Гурком та Джоном Мак-Дональдом 1976 року[1].

Ефект полягає у тому, що суперечлива аудіовізуальна мовна інформація сприймається людиною як щось середнє між тим, що вона насправді бачить і чує. Наприклад, піддослідні, яким демонстрували відеозапис із особою, що вимовляє звук «ґа», і фонограмою, в якій звучить «ба», повідомляли, що вони чують фонему «да». Коли піддослідні закривали очі і тільки слухали фонограму, вони точно розпізнавали склади. Більше того, коли вони бачили тільки рухи губ людини, що говорила, а фонограма була виключена, вони досить точно ідентифікували звуки, що вимовляються, як «ґа». Цей феномен свідчить про мультимодальність сприйняття мови.[2]

Ефект Мак-Грука виявляється не тільки в англомовних осіб, а й в інших культурах, хоча інколи має менш виражений характер. Також він був продемнострований у немовлят[3]. Ефект Мак-Гурка спостерігається навіть у тому випадку, коли звук і зображення не повністю синхронізовані, зміщення може становити до 180 мс[4]. Не перешкоджає йому і нечіткість візуальної інформації. Проте цей феномен має певні обмеження: зокрема, він значно менш виражений у випадку, коли фонему вимовляє знайома піддослідному людина. Також ефект Мак-Гурка слабше проявляється із словами ніж із беззмістовними звуками[3].

Джерела[ред.ред. код]

  1. McGurk H, MacDonald J Hearing lips and seeing voices // Nature, 264 (1976) С. 746—8. — PMID:101231.
  2. Ілюзійні ефекти (рос.)
  3. а б Munhall KG, Gribble P, Sacco L, Ward M Mixing sound and vision: The interaction of auditory and visual information for earwitnesses of a crime scene // Percept Psychophys, 58 (1996) С. 351-62. — PMID:8935896.
  4. Wright DB, Wareham G Temporal constraints on the McGurk effect // Legal and Criminological Psychology, 10 (2005) С. 103-108.

Посилання[ред.ред. код]

  • Уривок із серії BBC Horizon «Is Seeing Believing?», в якому демонструється ефект Мак-Гурка (англ.)