Жуляни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Жуляни
Київ
Загальна інформація
Район Солом'янський район
Поштові індекси 03169
Транспорт
Зупинки-платформи
та вокзали залізниці:
Київ-Волинський

Жуля́ни (Жела́нь, Жиля́ни) — історична місцевість, територія приватної забудови на південно-західній околиці Києва між Теремками і Борщагівкою, адміністративно входить до Солом'янського району Києва.

Згадується з ХІ століття як місцевість із струмком Желань (Желаня, Жилян, Жалина). Існує декілька версій походження назви: від язичницького капища давньо-слов. богині скорботи Желі (Жалі); від струмка як місця спочинку, коли він ставав особливо бажаним («желанньїм») для перехожого; від обжитого (жилого) характеру цього передмістя Києва.

З кінця XVII століття (1690 рік) згадується вже під назвою як село Желяни (Жиляни), що було на той час власністю Софійського монастиря. У 1862-му році на місці згорілої у с. Жуляни було зведено церкву Св. Димитрія Солунського [1].

У різні часи входило до складу Київської сотні Київського полку (1690-1781), Київського повіту Київського намісництва (1782-1796), Білогородської волості Київського повіту Київської губернії (1797-бл.1908), Микільсько-Борщагівської волості Київського повіту Київської губернії (бл.1908-1923), Будаївського району Київської округи (1923-1930), Приміської смуги м. Києва (1930-1937), Києво-Святошинського району Київської області (1937-1988).

До присвоєння вулицям у середині XX ст. назв село поділялося на багато кутків: Командирівщина (центральна частина села), Козлівщина (район вулиці Радянської), Забара (заключна частина нинішньої вулиці Шевченка), Марченків (нинішня вулиця Карла Маркса), Могилів (частина села, що знаходиться за Кільцевою дорогою), П'ятихатки, Лушпіївщина (південна околиця села), Білий Хутір, Греківщина, Латунівщина (північно-східна частина села, забудована переважно у XX столітті), Хутір (вулиця Лугова) (усі дані-за атласом Києва 2000-х років видання).

Згідно з Указом Президії Верховної Ради УРСР від 26 серпня 1988 року Жуляни включено до меж Києва[2].

Місцевість Жуляни дала назву вулицям Жилянській, Набережно-Жилянській, Новожилянській (тепер вулиця Іллі Еренбурга), а також київському міському аеропорту «Жуляни», тепер — Міжнародний аеропорт «Київ» (Жуляни).

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]


Київ Це незавершена стаття про Київ.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.