Залицяння

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Міжособові стосунки
Типи стосунків

Агамія · Шлюбний союз · Броманс · Вдівство · Цивільне партнерство · Дружба · Жінка (дружина) · Значимий інший · Казуальні · Конкубінат · Куртизанка · Коханець (коханка) · Моногамія · Чоловік (чоловік) · Гомосексуалізм · Педерастія · Поліаморія · Полівірність · Полігамія · Спорідненість · Романтичні · Сім'я · Сексуальний партнер · Співжиття

Події

Укладання шлюбу · Розлучення · Статевий акт · Подружня зрада · Залицяння

Почуття та емоції

Близький зв'язок · Потяг · Комперсія · Закоханість · Кохання (ерос, філія, сторге, агапе· Прив'язанність · Ревнощі · Платонічне кохання · Романтичне кохання · Пристрасть · Захоплення

Вчинки

Калим (Придане· Гіпергамія · Подружня зрада · Сексуальна поведінка · Викрадення нареченої

Насилля у відносинах

У сім'ї · Над дорослими · Над дітьми · Підліткове насилля

Leighton-Courtship.jpg

Залицяння — поведінка людини і тварин, яка передує спаровуванню.

Ролі[ред.ред. код]

Зазвичай активною стороною при залицянні є самець, а пасивною — самка. Це пов'язано з тим, що самка представляє велику цінність як відповідальна за розвиток потомства[1]. У традиційних людських суспільствах, як правило, активний чоловік; жінка, яка проявляє занадто велику енергію в цьому відношенні або чоловік, який не хоче залицятися, піддаються осуду. Тільки в деяких сучасних суспільствах (європейському та північноамериканському) жінці дозволено виступати в якості ініціатора залицяння[2].

При полігамних відносинах, самець під час залицяння зацікавлений у якнайшвидшому спарюванні, щоб перейти до наступної самиці, в той час як самка намагається збільшити період залицяння, щоб вибрати найдостойнішого самця з багатьох варіантів[3].

Функції[ред.ред. код]

Головне завдання залицяння — допомогти самиці обрати найбільш здорового і міцного самця її виду[4]. Крім цього, залицяння змушує самку і самця погоджувати свої дії під час спаровування і прискорює гормональний розвиток самки.

Поведінка під час залицяння[ред.ред. код]

Картина Géza Udvary
  • Демонстративна поведінка. Самець підкреслює своє здоров'я, репродуктивні здібності і приналежність до того ж виду, що й самка.
  • Причепурювання (наприклад, у людини)
  • Спів (наприклад, у комах)
  • Танець (наприклад, у людей, комах, риб)
  • Підпорядкування (самець висловлює готовність виконувати вимоги самки)
  • Годування (самець годує самку)
  • Умиротворення (самка демонструє слабкість і беззахисність, щоб уникнути агресії з боку самця)

Відхилення[ред.ред. код]

Генетичні мутації можуть викликати відхилення при залицянні, що ведуть до унеможливлювання спаровування. Наприклад, у комах порушується структура пісні самця або він адресує її представникам своєї статі[5].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]


Соціологія Це незавершена стаття з соціології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.