Замкнутий багатовид

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Реалізація пляшки Клейна у вигляді «вісімки».

Замкнутий багатовид у топології — компактниий зв'язаний багатовид без границі. Прикладами замкнутих багатовидів є коло, сфера, проективна площина, тор, пляшка Клейна тощо.

Властивість компактності означає на інтуїтивному рівні скінченність, обмеженість. Числова пряма не є замкнутим багатовидом, оскільки вона некомпактна. З іншого боку, відрізок та диск теж не є замкнутими багатовидами, оскільки вони мають границю.

Поняття замкнутого багатовиду треба відрізняти від поняття замкнутої множини. Наприклад відрізок із кінцями є замкнутою множиною, але не є замкнутим багатовидом. Коли говорять про замкнутий всесвіт мають на увазі замкнутість його як багатовиду.

Дійсні замкнуті багатовиди характеризуються числом Понтрягіна, яке приймає тільки раціональні значення. Нехай M є 4n-вимірний гладкий замкнутий багатовид і \omega=\{k_1,k_2,\dots,k_m\} ― розбиття числа n, тобто набір натуральних чисел, таких что k_1+k_2+\cdots+k_m=n.

Раціональне число

P_{\omega}=p_{k_1}\cup p_{k_2}\cup \cdots\cup p_{k_m}([M])

називається числом Понтрягіна багатовиду M за розбиттям \omega, тут p_i позначають класи Понтрягіна.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Бронштейн И. Н., Семендяев К. А. Справочник по математике для инженеров и учащихся втузов. — М.: Наука, 1980. — 976 с., ил.