Замойська академія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Внутрішній двір академіі, сучасне фото

Замойська академія (пол. Akademia Zamojska; лат. Hippaeum Zamoscianum) — навчальний заклад у місті Замостя, заснований Яном Замойським 1595 року. Того року папа Климент VIII затвердив створення академії у формі відповідної булли. З 1669 року університет.

Історія[ред.ред. код]

Ян Замойський - засновник академії

Була першим приватним університетом, четвертим відкритим вищим навчальним закладом — після Кракова (1364 р.), Люблянської в Познані (1519 р.), Вільнюса (1578 р.) на території Речі Посполитої. У перше десятиліття свого існування (до смерти гетьмана Яна Замойського) академія отримала значну популярність в Речі Посполитій, у всій Європі. Завдяки Замостю на рубежі 16 століття та 17 століття Польща була одним з основних центрів наукової думки. Важливу роль у створенні академії грав культурний діяч Шимон Шимонович. У 1641–1642, 1654–1655, 1655–1656 рр. ректором був львів'янин Андрій Абрек

Навчальний заклад мав чотири віділення: філософське, богословське, медичне та правове. Лекції проходили в грецькою і латинською мовами. Як університет припинив своє існування у 1784 році. Сьогодні вона стала середньою школою.

Митрополит Петро Могила - випускник академії.

Джерела[ред.ред. код]