Замойські

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Родовий герб Єліта
Графський герб Єліта

Замо́йські (пол. Zamoyscy) — українсько-польський шляхетський рід гербу Єліта. Походив із Ленчицького воєводства, осів на Холмщині. Мав маєтки у Замості. У XVIII столітті представники цього роду стали магнатами, отримали графський титул.

Історія роду[ред.ред. код]

За Святославом Семенюком («Український путівник по Польщі».— 2007) Найвідомішим серед Замойських був — Ян Замойський — канцлер Речі Посполитої і великий гетьман коронний. Він народився у 1542 р. у селі Скоківка (тепер Польща), яке пізніше перетворилося у місто Замостя і стало колискою роду Замойських. Скоківка відома з 1450 р., а у 1517 р. село викупив у Островських Михайло Замойський. Саме тут, у 1542 р. народився майбутній канцлер Речі Посполитої.

Його хрестили у місцевій церкві Вознесіння Господнього як Івана. До 1580 р., ця сільська церква була єдиною культовою спорудою в усій місцевості, тому що руська шляхта цього тоді суцільно русього регіону масово переходила в аріанство, повиганявши всіх ксьондзів і позакривавши всі костели в окрузі. Цей період був унікальним на Люблінщині, коли там не залишилося жодного костелу.

Це дуже непокоїло католицький клір як Польщі так і Риму, і коли Ян-Іван Замойський поїхав у молодості на навчання до Риму, було зроблено все, щоб переконати його у перевагах західної цивілізації та католицтва, а потім, як це не одноразово було з йому подібними, йому допомогли зробити карколомну карєру в Речі Посполитій. Достеменно невідомо, що зробило з Яна затятого католика: чи ідейні переконання чи поклик душі, чи те, що він невдовзі вже володів 12 містами і 612 селами, тим часом як у його батька на момент його народження було тільки чотири села. За усі ці милості від польських королів, безумовно потрібно було платити, і Замойський взяв на себе важку місію захисту католицтва на Люблінщині. Однак до фанатизму він не доходив і українофобом, як це намагаються змалювати деякі історики, ніколи не був.

Як і всі українські магнати, що перейшли в католицтво, він боявся Божої кари за свій вчинок, і все життя возив з собою стародавню руську ікону, намальовану на дошці яку називали «Чорна Мадонна з Дитятком у срібній сукні». Ця ікона була сімейною реліквією роду Замойських, що оберігала від нещасть не одне покоління цього роду. Та незважаючи на перехід у католицтво, Ян Замойський так і залишився русином з архаїчними українськими звичаями: усе життя він голив чуб, носив оселедець та типове українське вбрання, як свідчить за деякими даними його портрет в Уффіці, у Флоренції. В заповіті Іван (Ян) наказав повісити її біля свого саркофага у кафедральному костелі Замостя (пізніше її заховали за образ Матері Божої роботи Бухбіндера).[1]


Представники[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Байцар Андрій. Український шляхетний рід Замойських у Винниках
  2. Zamoyscy (03) пол.
  3. Байцар Андрій. Український шляхетний рід Замойських у Винниках http://vinnikiplus.in.ua/publ/21-1-0-722
  4. Байцар Андрій. Український шляхетний рід Замойських у Винниках http://vinnikiplus.in.ua/publ/21-1-0-722

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]