Захаріас Топеліус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Захаріас Топеліус
Zacharias Topelius
Захаріас Топеліус
Захаріас Топеліус
Дата народження 14 січня 1818(1818-01-14)
Місце народження Нюкарлебю
Дата смерті 12 березня 1898(1898-03-12) (80 років)
Місце смерті Сіпоо
Національність фін
Мова творів шведська
Рід діяльності письменник, поет, журналіст
Напрямок романтизм
Премії

Золота медаль Шведської академії

Захаріас (Цакариас) Топеліус (швед. Zacharias Topelius, Zachris Topelius (Цахріс/Захріс Топеліус), 14 січня 1818, Нюкарлебю, Велике князівство Фінляндське — 12 березня 1898, Сіпоо, там же) — видатний фінський письменник і поет.

Біографія[ред.ред. код]

Народився 14 січня 1818 року в родині лікаря й відомого збирача народної поезії. Вже в дитинстві проявилися його художні здібності: багата уява, спостережливість, інтерес до таємничого і містичного. У віці одинадцяти років він був відправлений на навчання до школу у Улеаборзі.

У 1833 році переїхав до Гельсінгфорса, де познайомився з Йоганом Людвігом Рунебергом, який стояв на чолі фінського національно-патріотичного руху 1830-х років. Гурток Рунеберга зробив сильний вплив на молодого Топеліуса, зумовивши подальший розвиток його літературної і суспільно-політичної діяльності. У 1840 Топеліус закінчив Гельсінгфорський університет, а в 1841 став головним редактором «Гельсінгфорських вістей» (швед. Helsingfors Tidningar) і займав цю посаду аж до 1860.

Його публіцистика відзначалася ліберальністю поглядів. У 1845 році вийшла перша з чотирьох збірок віршів Топеліуса «Квіти вересу».

У 1847 році він став доктором історичних наук, ще через сім років — професором. Однак проросійська позиція Топеліуса в період Кримської війни відштовхнула від нього найбільш радикально налаштованих фінів.

З 1873 по 1878 був ректором Гельсінгфорського університету. У 1878 році залишив цю посаду, щоб цілком присвятити себе літературній праці.

Був нагороджений Шведською академією золотою медаллю за літературні заслуги у 1886 році.

Творчість[ред.ред. код]

Літературна творчість Топеліуса дуже різноманітна. Його лірика глибоко патріотична, пронизана любов'ю до батьківщини і її природи («Танення льоду на річці Улео», «Лісові пісні», «Зимова вулиця» тощо). У пізніших віршах переважають релігійні мотиви.

Крім того, Тобеліус знаменитий історичною прозою: романами, повістями та оповіданнями, у яких помітний вплив Вальтера Скотта, Віктора Гюго і данського романіста Б. С. Інгеманна. Опублікований у 1850 році роман Т. «Герцогиня Фінляндська» став першою спробою створення у фінській літературі великого національно-історичного роману. «Розповіді фельдшера» дають художній нарис про історію Фінляндії з часів Густава II Адольфа до Густава III. У 1879 році вийшов роман про часи шведської королеви Христини — «Діти зірок». З драматичних творів Топеліуса широку популярність здобули трагедія «Регіна фон Еммеріц»(1853) і драма «50 років потому» (1851), в основу яких були покладені епізоди з «Оповідок фельдшера».

У Європі Топеліус відомий насамперед як автор казок «Sagor» (18471852). У більш ранніх з них відчувається деяке наслідування Андерсена, але потім він знаходить свій власний оригінальний стиль.

Українські переклади[ред.ред. код]

На українську мову перекладено казки Топеліуса «Подарунок Морського Царя», видані видавництвом «Видавництво Старого Лева» у серії «Казки Старого Лева»[1].

Окрім того, у 1966 році видавництво «Веселка» видало книгу «Адальмінина перлина» — збірка казок Захаріуса Топеліуса, переказаних українською мовою зі шведської Ольгою Сенюк.

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]