Звезда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Запуск модуля «Звезда»
«Звезда» з пристикованим кораблем Прогрес. (Фото NASA)
Схема «Звезда»
Інтер'єр службового модуля «Звезда»

Службовий модуль «Звезда» (рос. Зоря або Зірка) — один з модулів Російського сегмента Міжнародної космічної станції. Друга назва — Службовий модуль (СМ). Модуль був запущений на РН «Протон» 12 липня 2000 р. Пристикований до МКС 26 липня 2000 р. Являє собою основний внесок Росії у створення МКС. Є житловим модулем станції. «Звезда» на ранніх етапах будівництва МКС виконувала функції життєзабезпечення на всіх модулях, контролю висоти над Землею, енергопостачання станції, обчислювального центру, центру зв'язку, основного порту для вантажних кораблів «Прогрес» . З часом багато функцій передаються іншим модулям, проте «Звезда» завжди залишатиметься структурним і функціональним центром російського сегмента МКС.

Цей модуль спочатку розроблявся для заміни космічної станції «Мир», що відпрацювала свій термін, але в 1993 було прийнято рішення використовувати його як один з основних елементів російського вкладу в програму Міжнародної Космічної Станції. Російський службовий модуль включає всі системи, необхідні для роботи в якості автономного жилого космічного апарату та лабораторії. Він дозволяє перебувати в космосі екіпажу з трьох космонавтів, для чого на борту є система життєзабезпечення і електрична енергоустановка. Крім того, службовий модуль може стикуватися з вантажним кораблем «Прогрес», який раз на три місяці доставляє на станцію необхідні припаси і коригує її орбіту .

Житлові приміщення службового модуля обладнані засобами забезпечення життєдіяльності екіпажу, є персональні каюти відпочинку, медична апаратура, тренажери для фізичних вправ, кухня, стіл для прийому їжі, засоби особистої гігієни. У службовому модулі знаходиться центральний пост управління станцією з апаратурою контролю.

Модуль «Звезда» оснащений засобами пожежовиявлення та пожежогасіння, до складу яких входять: система виявлення та оповіщення про пожежну ситуації «Сигнал-ВМ», два вогнегасники ОКР-1 і три протигаза ІВК-1 М [1] .

Основні технічні характеристики[ред.ред. код]

Збірка СМ «Звезда»
Туалет в жилому модулі «Звезда»
Інтер'ер і космонавт Сергій Крикалов

«Звезда» складається з циліндричного "​​робочому відсіку", де екіпажі працюють і живуть, циліндричної "приводна камера", який має один стикувальний вузол, без тиску "Асамблея відсік" навколишнє передавальної камери, і сферичну "перехідного відсіку" з трьома стикувальних вузлів (всього чотири стикувальних вузла. Компонент важить близько 18051 кг., і мав довжину 13,1 м. Сонячні панелі розширити 29,7 м.

"Перехідної відсіку" надає модуля «Звезда», і має док- порти , призначені для Наука Потужність Платформа і універсальний модуль Док. Як і в перші дні «Мир», передача відсіку забезпечує відповідну EVA шлюз, де космічні пішоходів в Орлан костюмах видалений люк після закриття кілька , які пов'язані відсік з іншою частиною станції. Він був використаний тільки в Експедиції 2, де двоє чоловіків покласти док конус на надира порт. Нижній порт підключається до «Пірс» і верхня порт підключається до «Поіск». Зрештою, план Пірс для цього, щоб бути з орбіти і замінюється Багатоцільовий лабораторний модуль.

"Асамблея відсік" проводить зовнішнім обладнанням, наприклад двигунів, термометри, антен і паливних баках. «Трансфер перехідного відсіку» оснащений автоматичною стикуванні обладнання і використовується для обслуговування Союз і Прогрес космічного апарату .

«Звезда» може підтримувати до шести екіпажу включаючи окремих спальних приміщень для двох космонавтів в той час. Вона також має НАСА - надаваний бігова доріжка з Віброізоляція системи і велосипед для фізичних вправ, туалет та інших об'єктів гігієни та камбуз з холодильником і морозильною камерою. Модуль містить основні російські комп'ютери для навігації і управління.

«Звезда» має 14 вікон - два 9 мм діаметра вікна, одне в кожному з двох відсіків екіпажу сну (вікна 1 і 2). Шість 9 мм діаметра вікна ( № 3 , 4 , 5 , 6 , 7 і 8) на передній перехідного відсіку землі , зверненої підлогу. А також 16 мм діаметра вікна в головному робочому відсіку (№ 9 ) і один 3 мм діаметра вікна в кормовій перехідним відсіком (№ 10 ). Є ще три 9 мм діаметра вікна в передньому кінці вперед перехідного відсіку (№ 12 , 13 і 14), для спостереження наближається корабель. Примітка: Вікно № 11 є зниклими без вести на всіх доступних джерел.

«Звезда» містить також Електрон систему, яка електролізерів згущене вологості і стічні води, щоб забезпечити водень і кисень. Водень подається в простір, кисень використовується для дихання повітрям. Згущене вода і стічні води можуть бути використані для питної в надзвичайній ситуації, але зазвичай прісна вода із Землі використовується. Є 16 невеликих двигунів і два великих двигунів для приведення в рух, і вісім батарей для зберігання енергії. Система Електрон зажадало значного технічного обслуговування , не зумівши кілька разів і вимагає екіпаж використовувати Генератор твердого палива Кисень каністри ( також звані «Кисень Свічки», які були причиною пожежі на «Мир»), коли вона була порушена протягом тривалого кількості часу. Він також містить Повітря , систему , яка видаляє двоокис вуглецю з повітря , заснованої на використанні поновлюваних поглиначів вуглекислого газу. «Звезда» був підданий критиці за те , що занадто шумно і екіпаж спостерігається носити затички для вух всередині нього.

Зірка містить систему управління "ЄКА Дижитал", комп'ютер, який управляє МКС [1]


Параметри Значення
Стикувальні вузли 4 шт.
Ілюмінатори 13 шт.
Маса модуля, кг:
на етапі виведення 22776
на орбіті 20320
Габарити модуля, м:
довжина з обтекателем і проміжним відсіком 15,95
довжина без обтекателя і проміжного відсіка 12,62
діаметр максимальний 4,35
ширина с з розкритою сонячною батареєю 29,73
Об'єм, м³:
внутрішній обсяг з обладнанням 75,0
внутрішній об'єм проживання екіпажу 46,7
Система електропостачання:
робоча напруга, В 28
потужність сонячних батарей, кВт 10
Рухова установка:
маршові двигуни, кгс 2×312
двигуни орієнтації, кгс 32×13,3
маса окислювача (тетроксид азоту), кг 558
маса пального (НДМГ), кг 302

Події[ред.ред. код]

29 червня 2010 Союз ТМА-19 відстикувався від службового модуля «Зірка» російського сегменту Міжнародної космічної станції і зробив півгодинний переліт на новий модуль «Рассвет» з яким здійснена стиковка вперше.

Посилання[ред.ред. код]

Джерило[ред.ред. код]