Зденек Буріан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Меморіальна дошка Зденеку Буріану

Зденек Міхаель Франтішек Буріан (11 лютого, 1905, Копрівніце, Моравія — Липень 1, 1981 Прага) чеський художник та книжковий ілюстратор. Відомий в першу чергу завдяки палеонтологічним реконструкціям спільно з проф. доктором природничих наук Джозефом Августою та палентологом Зденеком Шпінаром.

Життєпис[ред.ред. код]

Зденек Буріан народився 11 лютого 1905 року в моравському місті Копрівніце. Талант до малювання рано проявився у Зденека і вже перші його спроби свідчили про бажання найбільш точно відтворювати оригінал. Мати Зденека, Герміна, вмовила батька хлопчика Едуарда дозволити йому займатися малюванням. У 1919 році вона повезла його в Прагу в Празьку академію мистецтв, де екзамен у нього приймали такі відомі художники як Макс Швабинський, Якуб Обровський, Войтех Гінайс і Владо Буковець. Одноголосним рішенням Зденека зарахували у академію. Популярність прийшла до художника не одразу.

Першою його значною роботою були ілюстрації до книги Роберта Стівенсона «Пригоди Девіда Бальфура». На початку 30-х років Буріан стає одним з найпопулярніших чеських художників. Великий вплив на творчість художника мала зустріч з професором Джозефом Августою, яка відбулася у 1935 році і стала початком плідної співпраці. Результатом стали десятки картин та рисунків на сюжети з доісторичного минулого. Вже у 1935 році Зденек створює перші шість картин під керівництвом проф. Августи.

Умовно можна розділити творчість Буріана на два періоди до 1940 та після. До 1940 року найзначнішим доробком вважають 40 картин, які входять в цикл «Земля і люди». Сюди входять ладшафтні пейзажі земних континентів, портрети людей різних рас. Буріан цікавився в цей час не лише географією, а також етнографією та антропологією.

Наприкінці 1950-х на початку 1960-х Буріан стає широко відомим на заході.

До останніх днів життя Зденек Буріан продовжував працювати. Останніми його роботами була серія картин про первісні часи для Східночеського зоологічного саду в місті Двур Кралов.

Спадок[ред.ред. код]

Кількість робіт Зденека Буріана олівцем та ручкою сягає 15000-20000 тисяч. Він проілюстрував понад 500 книг і створив близько 600 рисунків для обкладинок. У період 1930-х та 1970-х років з під його рух вийшли близько 500 рисунків на доісторичні теми. За своє життя він написав більше 1000 картин олією, темпорою, гуашшю та пастеллю.

На честь Зденека Буріана та професора Джозефа Августи Андрій Сенніков назвав новий вид тріасового архозавроморфа Augustaburiania vatagini.

Бібліографія[ред.ред. код]

  • По путям развития жизни Текст проф. д-ра Иозефа Аугусты Илюстрации художника Зденека Буриана. Прага: Артия, 1963. S-1456

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York: Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Посилання[ред.ред. код]