Земмерінгська залізниця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Земмерінгська залізниця
Semmering Railway
a
World Heritage Logo global.svg Світова спадщина Flag of UNESCO.svg
Semmeringbahn um 1900.jpeg
Країна Австрія Австрія
Тип культурний
Критерії ii, iv
Ідентифікатор 785
Регіонb Європа і Північна Америка

Історія реєстрації

Зареєстроване: 1998
22-га сесія

a Назва, як офіційно зазначено у списку
b Як офіційно зареєстровано ЮНЕСКО

Залізниця Земмерінг — перша у світі гірська залізниця.[1] Найстаріша ділянка довжиною 42 км, побудована в 1848-54 роках, проходить через Земмерінгський перевал між Мюрццушлагом і Глоггніцем у високогірній місцевості. З огляду на досить складний рельєф і значні перепади висоти, є одним з видатних досягнень цивільної інженерії XIX століття. Дорога як і раніше є повністю функціонуючою частиною австрійської Південної залізниці.

Історія[ред.ред. код]

Залізниця Земмерінг була побудована між 1848 і 1854 роками. У будівництві брали участь приблизно 20 тис. чоловік. Проект був створений архітектором Карлом фон Гега. Дорога прокладена на висоті 985 м над рівнем моря, а у зв'язку зі складністю рельєфу на цій ділянці довелося прорубати 14 тунелів, побудувати 16 віадуків, причому деякі з них — у два поверхи, а також понад ста кам'яних мостів і 11 невеликих залізних мостів. Станції дороги та адміністративні споруди найчастіше побудовані з відходів породи отриманих в ході прокладки тунелів.

Всього, протягом дороги перепад висоти становить 460 метрів, а на 60% протяжності крутизна становить 20-25 ‰, що еквівалентно підйому в 1 метр на 40 метрів шляху. Такі умови викликали абсолютно нові технічні аспекти будівництва і знадобилися нові інструменти та техніка для експлуатації. Була розроблена нова конструкція локомотивів спеціально для цієї дороги, так як стандартна техніка й донині не може впоратися з екстремальними величинами підйому і радіусами поворотів.

Залізниця проходить через дуже мальовничий гірський район. І навіть під час будівництва основною концепцією проекту було створити «пейзаж в саду», тобто архітектор намагався домогтися гармонійного поєднання техніки і природи. Краса навколишньої природи зумовили розвиток вздовж залізниці інфраструктури для відпочинку. В наш час[Коли?] Земмерінг є популярним гірськолижним та бальнеологічним курортом; також район відомий як місце проведення змагань Кубка світу з гірськолижного спорту.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]