Зенон (Ковалик)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Отець Зенон Ковалик

Слуга Божий отець Зенон Ковалик (Ковалик Зеновій Григорович) — блаженний священномученик УГКЦ, народився 18 серпня 1903 р. у с. Івачеві Горішньому під Тернополем.

Життєпис[ред.ред. код]

Навчався в учительській семінарії Тернополя. Перед вступом до монастиря був учителем молодших класів у сільській школі Івачева Горішнього.[1]

Вступив до Згромадження оо. Редемптористів, де 28 серпня 1926 р. склав монаші обіти. Філософські та богословські студії здобув у Бельгії. Після повернення 9 серпня 1932 р. рукоположений на священика. Першу Службу Божу відправив 4 вересня того року в рідному Івачеві, про що на пам'ятному образкові написав такі слова:

«О Ісусе, прийми мене зі св. Жертвою Твого св. Тіла й Крови. Прийми її за св. Церков, за моє Згромадження та мою Вітчизну».

Після свячень з Чарнецьким працював на Волині.

По кількох роках праці на Волині о. Зенон оселився у Станіславові (теперішньому Івано-Франківську), де проводив місії в містах і селах. Перед радянською окупацією в 1939 . о. Зенон переїхав до Львова, де замешкав у монастирі Редемптористів на вулиці Зиблікевича (Івана Франка), виконуючи обов'язки економа монастиря.

Остання велика проповідь о. Зенона відбулася в Тернополі 28 серпня 1940 року на храмове свято Успіння Пресвятої Богородиці. Тоді о. Зенона слухало близько десяти тисяч вірних, що зібралися на храмовий празник. Вночі з 20 на 21 грудня 1940 року до монастиря прийшли агенти НКВД, щоб заарештувати його за проповіді, які саме в ті дні він виголошував у церкві при монастирі на вул. Зиблікевича під час дев'ятниці на честь Непорочного Зачаття.

У 1941 р. був розп'ятий на стіні тюремного коридору по вул. Замарстинівській (Бригідках).

Беатифікація[ред.ред. код]

Беатифікаційний процес проходив у 2001 році.

2 березня завершився на єпархіяльному рівні й справу передано до Ватикану.

6 квітня богословська комісія ствердила достовірність мучеництва о. Ковалика.

23 квітня факт мучеництва підтвердили збори кардиналів.

24 квітня Іван Павло ІІ підписав декрет про беатифікацію о. Зенона Ковалика як блаженного мученика за Христову Віру.

Обряд беатифікації відбувся 27 червня у м. Львові під час Святої Літургії у візантійському обряді за участі Івана Павла ІІ.

Пам'ять[ред.ред. код]

На фасаді церкви Воскресіння Господнього УГКЦ у Івачеві Горішньому встановлена таблиця (2003 р.). Художник Ігор Зілінко виконав портрет-ікону о. Зенона Ковалика, яку зберігають в церкві Івачева Горішнього.[2]

Джерело[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. О. О. Глубіш, Б. Головин, о. М. Шаварин. Ковалик Зеновій Григорович… с. 107
  2. О. О. Глубіш, Б. Головин, о. М. Шаварин. Ковалик Зеновій Григорович… с. 107