Зигота

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Зиго́та (грец. ζυγωτός) — диплоїдна (містить повний подвійний набір хромосом) клітина, що утворюється в результаті запліднення (злиття яйцеклітини і сперматозоїда). Термін ввів німецький ботанік Е. Страсбургер.

У людини перший мітотичний поділ зиготи відбувається через близько 30 годин після запліднення, що обумовлене складними процесами підготовки до першого акту дроблення.[1]. Перші поділи зиготи називають «дробленнями», тому що клітина саме дробиться: дочірні клітини після кожного ділення стають дедалі дрібнішими, а між поділами відсутня стадія росту клітини. Клітини, що утворилися в результаті дроблення зиготи, називають бластомерами.

Розвиток зиготи, ембріона, плодових оболонок і плодів[ред.ред. код]

Після запліднення й утворення зигот відбувається складний процес їх розвитку, який проходить у порожнині яйцепроводів при одночасному переміщенні їх у бік рогів матки. Процес розвитку зигот відбувається поетапно (стадійно) і отримав назву дроблення.

Перше каріокінетичне ділення зигот відбувається в яйцепроводах, де вони знаходяться протягом від декількох годин до 2-3 діб, а через кілька годин після проникнення спермія в яйцеклітину настає перший етап - двох бластомерів, потім - 4,8,16 бластомерів і т.д., після чого зиготи переходять в роги матки (рис. 41.).

В результаті дроблення в зиготі утворюється велика кількість бластомерів, які потім, ділячись, зменшуючись в об'ємі, заповнюють всю порожнину зиготи під прозору оболонку. Кінцевий етап дроблення на бластомери отримав назвуморули. Об'єм зиготи на даному етапі не збільшується. На стадії морули починається перерозподіл бластомерів, який розміщується по всьому периметру прозорої оболонки, отримує назву трофобласт (поживний листок), а внутрішній (більш крупніший) - ембргобласт, або зародковий вузлик.

В подальшому, внаслідок нерівномірного ділення бластомерів, між трофобластом і ембріобластом утворюється порожнина, в якій накопичується рідина. Утворення такої морфологічної структури отримало назву бластули абобластоцисти (зародковий міхурець), в якій з часом прозора оболонка редукується (розплавляється, зникає), що отримало назву денудація зиготи. В цей час відбувається швидкий ріст бластоцисти. Неправильна кулеподібна форма бластодермічного міхура зберігається декілька діб.

Рис. 41. Етапи розвитку зиготи:

А - етап 2 і 4 бластомірів; В - етап морули; Г- етап бластули; Д - утворення жовткового міхурця; 1 - прозора оболонка зиготи; 2 - трофобласт; 3 - ембріобласт (ембріон); 4 - стінка жовткового міхурця; 5 - порожнина бластули; бластомери; р - полярні тільця.

Завдяки скорочувальним рухам стінок рогів матки бластоцисти з верхівок рогів матки рівномірно розміщуються по всій поверхні слизової оболонки. Якщо в один з рогів матки бластоцист надійшла більша кількість, ніж в інший (в залежності від кількості овульованих фол/кулів у правому і лівому яєчниках), то частина їх мігрує через тіло матки в той ріг, де їх менша кількість і кількість їх (при парному числі) вирівнюється в обох рогах (так звана внутрішня міграція зигот, а зовнішня спостерігається при попаданні яйцеклітин в черевну порожнину після овуляції фолікулів в одному яєчнику, а потім у лійку іншого яйцепроводе після тимчасового знаходження в черевній порожнині). Після розподілу бластоцист у рогах матки відбувається їх приживлення (нідація або гніздіння) до слизової оболонки матки, в основі якого лежить принцип розплавлення епітелію оболонки під впливом ферментів (подібно гіалуронідазі) трофобласту і занурення зиготи в товщину слизової оболонки. Процес нідації зигот відбувається на 3-5-у добу після запліднення. В цей час, при огляді слизової оболонки бластоцисти нагадують желеподібні білуваті горбки (слизова оболонка в цих місцях сильно гіперемована, зібрана у складки, ослизнена). В момент закінчення нідації закладаються і розвиваються зародкові листки: групи клітин, з яких утворюються органи плодів, формуються клітини мезодермального шару і нервової пластинки.

Таким чином фактично починається другий етап розвитку - ембріональний або середній (рис. 42.). Бластоцисти ростуть, розмір їх зростає в довжину і в ширину, починає формуватися й утворюватися амніон з ембріобласту, хоріон з трофобласту, алантоїс із заднього відділу первинної кишки плода, який до 30-ї доби виповнює майже всю поверхню хоріону. Практично формування амніону (водна оболонка) і хоріону (судинна оболонка) відбувається одночасно. Одночасно з формуванням плодових оболонок у ембріона утворюються осьові органи, починається первинне диференціювання головного мозку, тіла, травного каналу, закладаються печінка, нирки, формується серце, а з 3-15 доби починає функціонувати система ем-бріонального кровообігу.

У першу четверть ембріонального періоду розвитку з бокових пластинок мезодерми розвивається два утворення, які складаються з клубочків, канальців і двох загальних каналів - це утворилися первинні нирки (Вольфові тіла) і Вольфові протоки. Пізніше на первинних нирках з'являються потовщення, які отримають назву статевої складки, з якої утворюються в подальшому яєчники або сім'яники, в яких починають утворюватися первинні статеві клітини. Яйцепроводи, матка і піхва утворюються з Мюллерових каналів. Сечостатеве передвір'я утворюється з первинної кишки, а статеві горбки, валики і складки утворюють клітор і статеві губи. Статева диференціація вже помітна у плодів у віці 5-18 діб.

Рис. 42. Розвиток оболонок плода (за А.Ф.Клімовим)

А - стадія зародження трьох пластів ембріона: 1 ~ зовнішній листок (ектодерма); середній листок (мезодерма); 3 - внутрішній листок (ендодерма); 4 - прохоріон: о - зачаток майбутньої кишкової трубки.

В - стадія зачатка амніону: 3 -жовточний мішок; 4 - прохоріон; 5 -ембріон; б - передня складка амніону (з ектодерми та розщепленого листка мезодерми); 7 - зачаток судинної оболонки (з ендодерми і мезодерми); 8 - стінка жовчного мішка; о - зачаток кишкової трубки;

С - стадія подальшого утворення амніону і зачаток алантоїсу: 11-зачаток алантоїсу (інші позначки див. В).

Д - стадія повного утворення амніона і зачатка ворсинок; 9 - зачатки ворсинок судинної оболонки ; с - порожнина алантоїсу (інші позначки див. В і С).

Е - стадія подальшого росту ворсинок і алантоїсу (позначки ті ж).

Р - стадія зростання зовнішньої стінки алантоїсу з серозною оболонкою для утворення хоріону: 10 - зовнішня стінка алантоїсу (інші позначки ті ж).

До 7-20 доби (у різних самок) органи плодів закладені і повністю сформовані, риси тіла оформлені, черевна стінка закрита.

Завершальний етап (третя стадія періоду плодоношення, фетальна). Органи тіла і кінцівки розвинуті добре. Ознаки статі виражені чітко, починається закостеніння трубчастих кісток. Формування фізіологічного фето-плацентарного комплексу, який має вирішальне значення для нормального плодоношення практично завершено.

Примітки[ред.ред. код]

  1. «Молочні зуби допоможуть дорослим». «Наука и жизнь». Процитовано 25 березня 2007. 
Метелик Це незавершена стаття з біології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.