Йоганн Гутенберг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Йоганн Гутенберг
Johannes Gensfleisch zur Laden zum Gutenberg
Gutenberg.jpg
Народився між 1397 та 1400 роками
Майнц
Помер 3 лютого 1468(1468-02-03)
Майнц
Національність німець
Проживання Майнц, Страсбург
Відомий ювелір, винахідник і книгодрукар
Конфесія католик
Родичі батько:Johensosn Gutenberg,
мати:Else Wirich,
брати:Johann, Alfred, Karmelt

Йо́ганн Гутенбе́рг (Johann Gutenberg) (* 1397-1400, Майнц (Німеччина) — † 3 лютого 1468) — європейський винахідник і першодрукар, який винайшов і запровадив промислову технологію друкарства у практику виготовлення книжок.

Прецизійний механік шляхетного роду.

Життєвий шлях[ред.ред. код]

Хронологія[ред.ред. код]

 • 1394-1399 → народження Йоганнеса Гуттенберга (достеменної дати невизначено)
 • 1434 → перші кроки в ремісництві та гендлярстві у Страсбурзі
 • 1436 → судова епопея з братами та інвесторами у Страсбурзі (?)
 • 1444-1448 → період в житті Йоганна, в чотири роки, про який нічого не відомо
 • 1448 → повернення в Майнц
 • 1449-1450 → налагодження співпраці Гутенберга і Йоганна Фуста (створення Амбрехтгофа - майбутньої друкарні)
 • 1451 → Друк Граматики Доната (Grammatik «Ars minor»)
 • 1452-1454 → перша друкована книга в серії, Біблія на сорок дві лінії
 • 1454 → друк календаря «Türkenkalender»
 • 1455 → суперечка та розмовка Фуста з Гутенбергом
 • 1457 → перша книга, надрукована в кольорі - «Psalmorum Code» (правда вже Фустом і Шеффером та за технологією Гутенберга)
 • 1465 → архієпископ Майнца Адольф ІІ Нассау - нарікає Гутенберга лицарем (з відповідними почестями)
 • 1468 → 3 лютого помер Йоганн Гутенберг і заповів свої творіння людству.

Навчання[ред.ред. код]

1434-1444 — працював у Страсбурзі. Відомо, що в цей час мав справу з судом через якийсь свій винахід, який намагався тримати у таємниці.

Після цього його слід губиться до 1448 р., коли він знову з'явився у рідному Майнці, де якийсь Йоганес Фуст позичив йому гроші з умовою участі в підприємництві.

Пам'ятник Гутенбергу в Майнці (1837) роботи Торвальдсена

Близько 1450 р. Гутенберг опановував техніку виготовлення однакових змінних літер з металу (необхідний для друку прес з 1438 р. вже був відомий).

1452 — розпочав друкування Біблії — першої великої книги, технічно і естетично досконалої як на той час. Протягом трьох років виготовив 180 примірників, з яких до нашого часу збереглося 48. Два з них знаходиться у Британській бібліотеці, електронні копії яких можна переглядати і порівнювати онлайн.[1] Незважаючи на успіх, залишився після виходу книги в боргах, і друкарня від нього перейшла до Фуста, але 1459 Гутенбергу вдалося відкрити свою маленьку власну.

Архієпископ Майнца, розуміючи значення винаходу Гутенберга для майбутнього культурного розвитку людства, призначив йому за три роки до смерті пенсію.

Варто зауважити, що принцип одержання відбитків письмових знаків за допомогою тиснення був відомий вже в Стародавньому Єгипті та державах Межиріччя, де за тисячі років до н.е. вироблялися печатки з ієрогліфічними знаками. Також у Китаї з 6-8 ст. способом ксилографії (різьблення по дереву) виготовлялися цілі сторінки текстів. Але цей метод друку не був продуктивнішим, ніж рукописний. Але потрібне було принципово нове рішення і ним стала ідея створення рядків тексту з окремих букв. Ідея сама по собі проста. Складніше було придумати технологію виготовлення цих букв повністю однаковими і у великій кількості та як ними користуватись багаторазово, тобто слід було винайти спосіб книгодрукування у цілому. Це і зробив Йоганн Гутенберг.

Спочатку він освоїв технологію виготовлення моделей букв (пуансонів). Пуансон він втискав у м'який метал щоб отримати порожнисту форму букви — матрицю. Матрицю він вмонтовував у дно ливарної форми, заливав розплавом металу і отримував металеві букви — літери. З букв складались рядки, з рядків — сторінки. Букви, що виготовлялись у великій кількості, можна розбирати і використовувати для набору нового тексту. Літери розміщались систематизовано в комірках, звідки їх брали при наборі тексту.

Друк здійснювався на друкарському пресі, на одній з площин якого встановлювалась друкарська форма, а на іншій — папір, що притискались за допомогою ходового гвинта. Перед друком набір покривали фарбою.

Таким чином, Йоганну Гутенбергу належить пріоритет створення усього типографського процесу у цілому. У XV столітті його літера стала першою стандартною деталлю в історії світової техніки. Це привело до революції у друкарстві, масового друку книг, їх здешевлення і по праву вважається найважливішою подією того періоду. Він відігравав ключову роль у розвитку епох Ренесансу, Реформації і науково-технічної революції і поклав матеріальну основу для сучасних процесів поширення знань у маси.

Його новаторським рішенням було створення у Європі першого по-справжньому великого видавництва. До того часу друкували або окремі аркуші із складним оздобленням, призначені для подальшого заповнення рукописним шрифтом, або ж дрібні друкарські вироби типу листівки.

Інше важливе досягнення Гутенберга — вдалий проект модифікації тогочасного готичного рукописного шрифту, і перш за все створив основні правила верстки, якими користуються більшість професійних друкарів та розробників програмного забезпечення для сучасної комп'ютерної верстки.

Хоча розробки Гутенберга не принесли йому фінансового успіху, технології друку швидко поширюватися, а новини та книги почали розповсюджуватися по Європі набагато швидше, ніж раніше.

Вшанування Йоганна Гутенберга[ред.ред. код]

Гутенбергу споруджені пам'ятники у Майнці, Страсбурзі і Франкфурті на Майні, а також у Відні. У Відні поряд з пам'ятником Гутенбергу розташований ресторан національної австрійської кухні, що має назву "Гутенберг".

Проект Гутенберг — найперша цифрова бібліотека, створена з метою оцифрування, архівування і поширення культурного надбання людства, носить ім'я Гутенберга.

Примітки[ред.ред. код]

 1. «Treasures in Full: Gutenberg Bible». Британська бібліотека. Архів оригіналу за 2013-06-23. Процитовано 2011-03-13. 

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]