Йоганн Якоб Бахофен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Йоганн Якоб Бахофен
Johann Jacob Bachofen.jpg
Йоганн Якоб Бахофен
Народився 22 грудня 1815(1815-12-22)
Базель, Швейцарія
Помер 25 листопада 1887(1887-11-25) (71 рік)
Базель
Громадянство Швейцарія Швейцарія
Галузь наукових інтересів антропологія
Заклад Базельський університет
Alma mater Берлінський університет
Геттінгенський університет
Відомий завдяки: теорії соціальної еволюції, матріархату

Йоганн Якоб Бахофен (Johann Jakob Bachofen) (1815-1887) — швейцарський правознавець та історик, етнограф, антикознавець. Зробив великий внесок до теорії соціальної еволюції. Висунув та ретельно обгрунтував гіпотезу еволюції людського суспільства, згідно з якою матріархат передував патріархату. Відомий своїми працями про походження сім'ї.

Біографія[ред.ред. код]

Народився в Базелі (Швейцарія) 22 грудня 1815, там же отримав початкову освіту. 1834 року вступив до Берлінського університету. 1837 року продовжив навчання у Геттінгенському університеті. 1841 року його було призначено професором римського права Базельського університету, однак 1844 року він залишив цю посаду, щоб стати суддею апеляційного суду.

Бахофен досліджував здебільшого римське право та класичну міфологію. Досліджуючи залишки доісторичного побуту італійських народів, Бахофен виявив у сабинских міфах і давньоримських оповідях сліди материнського панування (матріархату) та випадки ведення родоводу за материнською лінією, незважаючи на панування в античному світі патріархату. Ці факти і подібні приклади серед деяких сучасних йому народів первісного ладу змусили Бахофена дійти висновків, що матріархат передував патріархату в соціальному розвитку людства. Панування жінок виникло, за його гіпотезою, на більш ранній стадії проміскуїтету («гетеризму»). Важливі чинники цього періоду розвитку — притаманна жінкам релігійність та культ жіночого божества. Бахофен вважав, що первісна суспільна структура була відображенням релігійних поглядів. Схема еволюції суспільства, викладена ним 1861 року в праці «Материнське право», згодом стала частиною марксистського вчення. Фрідріх Енгельс таким чином виклав погляди Бахофена у праці «Походження сім'ї, приватної власності та держави»[1]:

  • Морган Льюїс зробив висновок, що існував первісний стан, коли усередині племені статеві зносини були необмеженими, так що кожна жінка могла належати будь-якому чоловікові і, відповідно, кожен чоловік — будь-якій жінці.; лише Бахофен, - і в цьому одна з його найбільших заслуг, - сприйняв цей висновок серйозно і став шукати сліди такого стану в історичних і релігійних переказах. Саме він висунув на перший план дослідження цього питання.
  • У всіх формах групової сім'ї достеменно невідомо хто батько дитини, але відомо хто її мати. Поки існує груповий шлюб, походження може бути встановлено лише від матері, а тому визнається тільки жіноча лінія. Заслуга Бахофена полягає в тому, що він виявив це першим. Таке визнання походження (винятково за материнською лінією) і відповідні стосунки спадкоємства, що розвинулися звідси з часом, він назвав материнським правом.
  • Третю заслугу Бахофена становить відкриття поширеного в первісну епоху повсюди панування жінки, реальною основою якого є комуністичне домашне господарство, в якому всі жінки (або їх більшість) належали до одного роду, тоді як чоловіки — до різних.
  • Відкриття широко поширеної перехідної форми від групового шлюбу до парного. Це викуп, що жінка його сплачує спільноті чоловіків, та набуває права належати лише одному чоловікові. Полягає у звичаї для жінок віддаватися стороннім (із деякими наперед визначеними обмеженнями).

Помер Бахофен у Базелі 25 листопада 1887 року.

Наукові праці[ред.ред. код]

  • Материнське право (Das Mutterrecht, 1861)
  • Символіка стародавніх гробниць (Versuch über die Gräbersymbolik der Alten, 1859)
  • Антикварні листи, особливо про найдавніші поняття родоводу (Antiquarische Briefe, vornehmlich zur Kenntniss der altesten Verwandschaftsbegriffe, 1881-1886).

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Фридрих Энгельс Происхождение семьи, частной собственности и государства. = "Der Ursprung der Familie, des Privateigenthums und des Staats".. — 2-е изд.. — Stuttgart, 1891. — (Сочинения К. Маркса и Ф. Энгельса, изд. 2, т. 21, с. 28-178). (рос.)

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  • Бахофен И. Предисловие и введение // Материнское право. / Перевод выполнен Е. В. Рязановой по изданию: Bachofen J. Das Mutterrecht. Stuttgart, 1861.. — 2007. (рос.)