Йохан Фрізо Орансько-Нассауський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Принц Фрізо
Принц Фрізо

граф Оранско-Нассауський
Нині на посаді
На посаді з


Батько Клаус фон Амсберг
Мати Беатрікс (королева Нідерландів)
Дружина Мейбл Віссе-Сміт
Діти Луана Оранско-Нассаускіе (* 26.03.2005)
Зарія Оранско-Нассаускіе (* 18.06.2006)
Нагороди Кавалер Великого хреста ордена Нідерландського лева

Принц Фрізо Оранско-Нассауський (у хрещенні Йохан Фрізо Бернхард Крістіан Давід), нід. Johan Friso Bernhard Christiaan David, Prins van Oranje-Nassau, * 25 вересня 1968(19680925), Утрехт — 12 серпня 2013, Гаага) — другий син королеви Беатрикс та Клауса фон Амсберг. З 2004 року не мав титулу «принц Нідерландів» та права на престол. З цього часу він був членом королівської родини, але не королівського дому (нідерландське законодавство розрізняє ці поняття). 17 лютого 2012 року потрапив під лавину і з цього дня і до смерті через півтора року, перебував у комі[1].

Біографія[ред.ред. код]

До 2004 був відомий переважно як Йохан Фрізо, але потім заявив, що не бажає використовувати перше ім'я. Серед його хресних батьків — кронпринц Норвегії Гаральд (нині король Гаральд V) і його бабця королева Юліана. За освітою авіаційний інженер, навчався в Університеті Каліфорнії у Берклі (1988) і у Делфтському технічному університеті (1988–1994). Магістр економіки Роттердамського університету.

У 1995–1996 працював в Амстердамському відділенні консалтингової компанії Мак-Кінсі. Потім закінчив програму MBA в INSEAD, працював віце-президентом банку Goldman Sachs у Лондоні, а потім у компанії Wolfenson & Co. там же, засновником якої є Джеймс Вулфенсон, колишній президент Світового банку.

17 лютого 2012 року потрапив під лавину на гірськолижному курорті Лех в Австрії[2]. Був знайдений протягом п'ятнадцяти хвилин після лавини і, як повідомила Lenta.ru з посиланням на De Telegraaf, у критичному стані відправлений до лікарні[3]. Мозок принца серйозно було пошкоджено, через нестачу кисню у ньому відбулися незворотні процеси. На думку австрійських лікарів, у нього не було шансів вийти з коми[1]. 1 березня принц на літаку санітарно-медичної служби був евакуйований з австрійського госпіталю в один з реабілітаційних центрів у Лондоні, де проживає його сім'я[4].

Шлюб і діти[ред.ред. код]

30 червня 2003 року оголосив про заручини зі своєю ровесницею, підприємницею Мейбл Віссе Сміт. Однак уряд Нідерландів на чолі з прем'єр-міністром Яном Петером Балкененде відмовилося запитувати парламент про дозвіл на цей шлюб. Причиною стали проблеми навколо знайомства між Мейбл та Класом Брейнсмой, якого було вбито 1991 року нідерландським «хрещеним батьком» торгівлі наркотиками. Незважаючи на це, Фрізо та Мейбл одружилися 24 квітня 2004 року у Делфті. Тим самим, згідно з голландським династичним законам, Фрізо втратив права на нідерландський престол і на титул «принц Нідерландів», замість цього він і його дружина отримали титул графа та графині Оранско-Нассауські, що передається у спадок. Фрізо також зберіг в особистому порядку титули «принц Оранско-Нассауський» та «його королівська високість», але його діти вже не носять цих титулів.

У принца Фрізо, графа Оранско-Нассауського, і його дружини народилися дві дочки, обидві в Лондоні:

Примітки[ред.ред. код]