Кабодійонська нохія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кабодійонська нохія
тадж. Ноҳияи Қабодиён
Location of Jilikul District in Tajikistan.png
Адм. центр Кабодійон
Країна Таджикистан Таджикистан
Населення
 - повне 118 721 особа (2008)
 - густота 64,7 осіб/км²
Площа
 - повна 1 834,4 км²

Кабодійо́нська но́хія (тадж. Ноҳияи Қабодиён) — адміністративна одиниця другого порядку в складі Хатлонського вілояту Таджикистану. Центр — кишлак Кабодійон, розташований за 94 км від Курган-Тюбе.

Географія[ред.ред. код]

Нохія розташована в долині річки Кафірніган, потягнувшись вузькою смугою з півночі на південь. На заході межує з Шаартузькою, на сході — з Джилікульською нохіями Хатлонського вілояту, на півночі — з Рудакійською нохією НРП, на півдні має кордон з Афганістаном.

Адміністративний поділ[ред.ред. код]

Адміністративно нохія поділяється на 7 джамоатів[1]:

Кабодійонська нохія (2002)
Джамоат Населення Центр
Ніязовський джамоат 11991 кишлак Чорбог
Кабодійонський джамоат 6069 кишлак Заркамар
Навабадський джамоат 6191 кишлак Навабад
Назаровський джамоат 20630 кишлак Бошкала
Хісравський джамоат 31299 кишлак Кабодійон
Худайкуловський джамоат 25967 кишлак Джаркурган
Янгіюльський джамоат 20844 кишлак Ляйлякуя

Історія[ред.ред. код]

Долина річки Кафірніган почала заселятись вже в другій чверті I тисячоліття до н. е. Тут була створена потужна іригаційна мережа. Поля правого берега зрошувались древнім каналом, головна частина якого знаходилась за 18 км на північ від Кабодійона. Такий же канал зрошував і лівий берег. В середні віки територія впливу Кабодійону поширюється на все межиріччя Сурхандар'ї і Вахша. Вперше назва Кабодійон зустрічається в ат-Табарі, коли Асад ібн Абдаллах пішов на Хутталан в 725 році. В IX столітті Кабодійон адміністративно підпорядковується області Хутталан, а в X столітті, при Саманідах, — області Чаганіян. Згідно з Самані, в XII столітті Кабодійон був процвітаючою нохією, яка відносилась до області Балх. Столиця була значним містом, одним з найбільших в басейні верхньої Амудар'ї.

Нохія утворена 7 квітня 1978 року як Мікоянабадський район в складі Курган-Тюбинської області Таджицької РСР, пізніше перейменований в Кабодійонський район. Із здобуттям Таджикистаном незалежності район став називатись Кабодійонською нохією.

Примітки[ред.ред. код]


Таджикистан Це незавершена стаття з географії Таджикистану.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.