Какапо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Какапо
Strigops habroptilus 1.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Царство: Тварини
Тип: Хордові
Підтип: Хребетні
Клас: Птахи
Ряд: Папугоподібні
Родина: Nestoridae
Рід: Совині папуги
Вид: Какапо
Strigops habroptilus
Gray, 1845
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Strigops habroptilus
ITIS logo.jpg ITIS: 554865
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 57251
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Strigops habroptilus

Какапо (Strigops habroptilus) або Совиний папуга — нелітаючий папуга роду Совині папуги.

Є єдиним папугою, який не вміє літати (у нього є крила, але мускулатура, що приводить їх в рух, практично атрофувалися в результаті еволюційного процесу на ізольованих островах). Вчені пов'язують нездатність до польоту, як адаптацію до практично повної відсутності хижаків у природному середовищі існування. Також ці нелітаючі птахи, можливо, можуть бути зараховані до найдовгоживучих пернатих, оскільки їх середня тривалість життя становить 95 років.

Зовнішній вигляд[ред.ред. код]

Какапо є найбільшим папугою у світі. Вага самців досягає 4 кг, що трохи менше ваги тайгового глухаря. Совиний папуга видає дуже сильний, і за словами очевидців, приємний запах. Зважаючи на розвиненість нюху, він можливо служить для подачі сигналу один одному про присутність.

Оперення какапо має захисний колір. Верхня його частина жовтувато зелена, з чорними або темно-коричневими цятками, що забезпечує прекрасне маскування в моховому підліску і траві. Нижня частина тіла помітно світліша, пір'я тут жовтувате, з невеликими блідо-зеленими вкрапленнями. Перо какапо м'яке, оскільки воно втратило жорсткість і міцність, яка необхідна пір'ю літаючих птахів.

Ще однією відмінною рисою цього папуги є наявність лицьового диску як у сов, завдяки чому перші європейські поселенці називали какапо не інакше, як совиним папугою.

Дзьоб у какапо потужний і гачкуватий кольору слонової кістки оточений пучками тонких вібрис, за допомогою яких птах орієнтується в темряві. Типова поза пересування какапо - уткнувшись обличчям в землю.

Лапи у папуги лускаті, з чотирма пальцями, два з яких обернені вперед, а два назад. Хвіст часто здається пошарпаним через те що постійно волочиться по землі.

Спосіб життя[ред.ред. код]

Більшу частину життя какапо проводить на землі. Головною причиною їх майже повного вимирання стали завезені на острови європейцями хижаки — щури, що поїдають пташенят і кладки, і куниці, що полюють на дорослих особин. Повільна швидкість відтворення також внесла свою лепту в процес зникнення птахів.

Поширення[ред.ред. код]

Історичне поширення какапо.
   Максимальне поширення з 1840 року
   Викопні свідоцтва проживання

Зустрічається виключно у Новій Зеландії, на територіях, порослих деревами та чагарниками. Строго кажучи, правильніше буде говорити «зустрічався», оскільки в даний час в живих залишилося лише 126 [1](станом на лютий 2012 року) особин какапо.

Розмноження[ред.ред. код]

Однак не тільки зовнішній вигляд і звички роблять какапо особливим птахом. Не менш цікавий її шлюбний ритуал. Оскільки особини живуть більшу частину життя в гордій самоті, в період розмноження самцям потрібно якось привернути самку. Для цього вони використовують гучний, низькочастотний звук, вироблений за допомогою спеціального горлового мішка. Щоб звук краще розповсюджувався по окрузі, самець викопує в землі поглиблення чашоподібною форми близько 10 см глибиною, яке використовується в якості резонатора.

Кожен самець какапо намагається зробити кілька таких резонаторів в найкращих місцях - на пагорбах і височинах. На цьому ґрунті у опонентів нерідко зав'язуються бійки, де в якості аргументів використовуються дзьоб і пазурі, а супроводжується бійка гучними криками.

У перебігу трьох-чотирьох місяців самець щоночі витрачає по 8 годин, перебігаючи від лунки до лунки і оголошуючи округу призовних криком, який чутно в радіусі до 5 км. За цей час він може втратити до половини маси тіла.

Почувши любовний заклик самця, самицям какапо доводиться деколи пройти кілька кілометрів, поки вона добереться до обранця. Після нехитрих залицянь відбувається спарювання, після якого самка вирушає геть, а самець продовжує токувати, бажаючи залучити інших партнерок.

Гніздо влаштовується прямо на землі, під прикриттям коренів або чагарників, або порожнистих стовбурів дерев. Кладка може складатися максимум з 3-х яєць, насиджування яких триває близько 30 днів. Примітно, що цикл розмноження у какапо нерегулярний, і багато в чому залежить від кількості їжі.

Пухнасті сірі пташенята знаходяться під опікою матері майже рік, поки не зможуть вести самостійне життя. Статевої зрілості птахи досягають не раніше ніж на 5-6 році життя.

Харчування[ред.ред. код]

Харчується какапо різноманітним насінням, плодами, пилком і рослинами. Самою улюбленою їжею совиного папуги є плоди дерева Риму, яким птах віддає перевагу між усіма іншими видами їжі (коли вони є, зрозуміло).

Галерея[ред.ред. код]

Збереження[ред.ред. код]

Kakapo-population-size.svg

Примітки[ред.ред. код]

  1. б "Оновлення" . Какапо Recovery Program . Перевірено 2012-03-07.

Посилання[ред.ред. код]